Dleta i drvo za duborez za pocetnika

Rezbarije, duborez, dodavanje detalja
Post Reply
User avatar
Alvi
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 19 Jul 2017 13:41
Location: Batajnica

Dleta i drvo za duborez za pocetnika

Post by Alvi »

Pozdrav ljudi!

Znam da je vec pisano na ovu temu, ali svi postovi su stari po nekoliko godina, a vodim se i onom da ko pita ne skita.
Zanima me da krenem da rezbarim u drvetu, a posto je moje stolarsko iskustvo = 0, imam par dilema u vezi sa alatom i materijalom.

Prva dilema mi je u vezi sa dletima. Citao sam da je bolje odmah uzeti nesto kvalitetnije, nego se muciti sa kineskom robom, ali sa druge strane sam procitao i da je bolje za pocetnika da uci ostrenje na jeftinim dletima, a ne odmah da upropasti kvalitetna. Gledao sam na jutjubu kako to rade Pol Selers i Meri Mej, i ne cini mi se tesko, mada znam da treba vremena dok se uhvati ruka za to. Da imam para za bacanje, ovo ne bih ni pitao. Ne bih kupovao ni pravio one dodatke za ostrenje, krenuo bih sa smirglom na pocetku, a moje pitanje je da li ljudi preteruju kada govore ovo o ostrenju? Ako preteruju, za Pfeil i slicne nemam para, ali video sam neka stara engleska dleta za mozda 10-15€ po komadu, pa bih uzeo 3-4 komada za pocetak. Ne bih dao sad vise od 50€ ukupno.
Ako ipak ne preteruju, onda ne znam sta bih. Isao sam u Uradi Sam, tamo imaju neka Kreator dleta za duborez, a iako se ne razumem u to sta je kvalitetno a sta ne, ono mi izgleda kao da su se deca igrala- zardjalo, metalni opiljci po metalu, celik mi nekako deluje kao plastika, jos su i ostrice ponegde iskrzane. Ne znam ni kakva su im ona Womax u Woby Hausu.

Nasao sam ovo na ebay-u, prodaje covek iz engleske, neka no name dleta, kaze ne moze da garantuje ni za poreklo ni za kvalitet. Samo je napisao da su drske hardwood (tvrdo drvo, pretpostavljam, ako to nesto znaci). Kako se vama na oko cine (izasla bi me mozda oko 15€)?

Image
Image
Image




Drvo. Krenuo bih s lipom ili nekim drugim meksim drvetom, narocito ako ne potrefim dobra dleta. Za pocetak bi mi dobro dosli neki okrajci koje bih mogao da dovedem u red smirglanjem, cisto da se ucim na necemu. Posto meni ne treba ni kubik, ni pola kubika daske, pa ni fosna, interesuje me ima li neko da prodaje daske na komad, od recimo metar ili vise duzine, i 20-25cm sirine i koliko to otprilike dodje, cisto da znam za red velicine cena? Dobio bih od toga 3-4 komada za rad, meni pretpostavljam da za mesec-dva vise ne bi ni trebalo. Rece mi jedan covek da mi niko nece prodati dasku (obradjenu, za neobradjenu nisam pitao), ali bolje ovde da pitam, mozda vi imate neke druge informacije.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Uciti se na jeftinim ne znaci uciti se na djubretu :) Posto na njemu ne mozes nista da naucis.
Sad sto je nas pojam jeftinog otisao u ... to je druga prica.

Ne preteruju ljudi kada govore o ostrenju. To shvatis kada prvi put uzmes u ruke dleto koje je ostro kako treba, i odjednom prestanes da se pitas: kako to njima ide, a ja nikako da udjem u fazon.
Postoji nesto sto moze lepo da se naostri, samo nece drzati ostricu kao ono skuplje. Na to se misli pod "jeftinija". Al postoji i nesto sto ne moze da se naostri, pa ne znam sta da mu radis. Kao to sto si video u UkradiSam.

Sa slike je nemoguce proceniti celik od koga je ovo pravljeno.
Opet za te novce... mislim da se isplati rizikovati.
User avatar
Alvi
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 19 Jul 2017 13:41
Location: Batajnica

Post by Alvi »

Hvala, mbole.
Da, oko toga sam se i zamislio, jer sam procitao i ranije da postoje dleta koja ne mozes da naostris. A ja kao pocetnik verovatno ne bih ni imao pojma je li do mene ili do njih, ili jednostavno ne znam da radim u drvetu. Zato sam i isao u Uradi Sam jer je neko ovde pre nekoliko godina napisao da je tamo nasao "lako naostrim-lako istupim" dleta. Mada, video sam da neki kod nas rade ikone sa onim nozicima za linorez iz knjizare, nisu to vrhunska dela, ali ipak izgledaju lepo. Izgleda da uvek pocetak mora da bude najtezi. Nista, gledacu da uzmem ova sa slike, ako pobedim na aukciji. Ali me svrbi i da uzmem neko od onih starijih, pa makar da stoji sa strane dok se ne izvestim malo.

Znam da je to individualno, ali sto se ostrenja tice, da li pricamo o danima, nedeljama, mesecima...?
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ajd da krenmo od kraja. Ja bh prvo pitao IvanaR ovde na forumu, koji prodaje Narexova dlta, kolike su cene Narex karving dleta iz standardne kategorije. Mislim da ces proci em jeftinije, em bolje od tog engleza koji prodaj dleta za duborez, koja ovako na prvi pogled vicu cista kina. Te sa slike gore bih zaobisao.

Evo ti link na Narex standard stranu

http://www.narextools.cz/en/carving-chi ... aight-892x

Sto se ostrenja tice, sto cesce to bolje. Moze i na smirgli, za pocetak, uz zavrsavanje na komadu koze, no taj metod u jednom trenutku udai u plafon i nema dalje. No kada dodjes do tog trenutka mozemo o tome da pricamo.

Paula Selersa bih preskocio kao autoritet, on zna dosta, ali je potpuno nekontrolisan, ne shvata pozadinu price, pa je na kaju rezultat kao da ucis kako se konstruisu automobili od Mileta koji drzi auto servis u garazi iza coska. On samo zna da lepo prica, ali vrlo cesto, uz dobre informacije odvali nevidjenu glupost, koja upropasti celu pricu. Tako nesto moze da uhvati neko ko puno zna, pa ume da prepozna glupost, ali za pocetnike to nije. Recimo, zadnja glupost koju sam video je da je dovoljno smirglom skinuti plavu boju sa dleta koje je spaljeno na tocilu da dalje nema problema, sto je za sedi jedan..

E sad, sto se kvaliteta tice, uvek je najpametnije uzeti najskuplji alat koji mozes da priustis. Sa losim alatom nikada neces nauciti vise od onoga sto on moze a pruzi, i uvek ces biti siguran a je greska u tebi, posto ne znas kako treba da radi. No sa Narexom ces imati sigurno kvalitetan celik, i ako mozda nisu atraktivna kao neka druga.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Niko da spomene pa ću da se ubacim. Za početak ti nije potrebno više od 4-5 dlijeta tako da te ne bi skupo izašla ni kvalitetnija. S vremenom, pogotovo ako zavoliš rezbarenje, ćeš dokupiti sebi još bog zna koliko drugih ali to je o tom potom.
Ovdje je Stubai cijenjen i ko god da se bavi rezbarenjem koristi njihova dlijeta. Kad kažem ko god ustvari mislim - sva trojica :)
Å to‚se tiče oštrenja, ni to nije neki problem. Kvalitetna dlijeta dugo drže oštricu, i ako je redovno #sjajiš" na komadu kože može ti izdržati i par mjeseci bez oštrenja. Mada to dosta zavisi od toga kako ih koristiš.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Imalo je u uradi sam balza dascica ona je meka i ok za rad ako ne nadjes ono sto trazis.

Sa Google:

Balza male gredice da pocnes 4*10*93cm :
http://simonfloat.com/products.php?21

Nisam radio sa njima ali pozovi i pitaj.

Objasni sta bi voleo da radis odnosno sta je gotov proizvod pa ce ti neko pomoci pri izboru start seta alata.

Ja se recimo ponekad igram sa skulpturnim radom i koristim noz i 3 dleta. E sad ono sto ja radim se zavrsava smirglom sto u vecini slucajeva nije moguce.
User avatar
Alvi
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 19 Jul 2017 13:41
Location: Batajnica

Post by Alvi »

Lep odziv :)

BR, cuo sam za Narex, evo sad gledam taj njihov set na EBay-u, malo je izvan mojih granica, tamo je od 80$ pa navise. Ali pitacu Ivana ako ne kupim ovo dole, hvala ti na preporuci.
Prvo me zanima ovo, od istog tog Engleza, ima starih dleta, a aukcija za neke zavrsava za 1 sat:

https://www.ebay.com/sch/popeye998/m.ht ... 7675.l2562

Negde sam procitao da su stara engleska dleta vrlo kvalitetna, pa zato pitam kako vam se cini ovo gore, da mi ne promakne sansa? Jeftinije bi mi bilo da ih ovde uzmem za po 10ak evra po komadu, nego da kupujem nova, duplo skuplja. Video sam na netu da hvale i dvojicu koji rade kod nas rucno kovana dleta.


sasasasa, tako sam nesto i planirao, 4-6 dleta za pocetak, malo sam pogledao i kakve velicine mi otprilike trebaju. Uzeo bih jedno v od 4-6mm, jedno olucasto skoro ravno od 6 ili 14-15mm za kopanje ili ravnanje pozadine, jedno dublje olucasto od 5-8 mm. Mozda i neko zakoseno. Sad lupam otprilike, jer ne znam, ovo je nesto sto sam nahvatao preko neta. Eto, na kozu nisam ni mislio, ali o tom potom. Prvo da nabavim pa onda da se mucim sa ostrenjem.


momirz, ovo jos nije ni hobi, vec tek priprema, tako da jos nemam u glavi ideju sta hocu tacno da pravim. Imam samo neke skice u glavi, da izrezbarim neki zidni sat i ubacim kineski mehanizam, recimo, da vezbam da dubim cvetove i druge oblike, plici i dublji reljef, da uradim korice za knjigu ako nadjem nesto tanko, da napravim od letvica ram i izrezbarim itd. Skulpture me za sad ne zanimaju, za sad da se drzim 2D, bice vremena za 3D. :D Privlace me sitnice, volim da vidim kad je nesto lepo odradjeno, kada i ako ovladam ovim hobijem i malo se ispraksiram, onda cu da razmisljam i o nekim detaljnijim radovima. ovo mi se, recimo svidja:

https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/73 ... a00d73.jpg

Video sam to balza drvo u uradi sam, ali cini mi se da su imali samo neke bas tanke a uske letvice. Ako nista ne nadjem, bice mi dobro i to sto si ostavio, pa da pokusam da napravim i izdubim neki ram ili tako nesto.
Last edited by Alvi on 19 Jul 2017 19:56, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ova delta kod engleza su OK, no kod tih polovnih samo pretpostavljas sta je prthodni vlasnik radio sa njima. Najcesce nema nikakvih problema, ali moze da ti se desi i da ti zapadne nesto sto je osreno na brzom tocilu, i ne drzi ostrinu.

Moja iskustva sa starim engleskim dletima (ne za duborez) su razlicita, i ima ih od odlicnih, do losih. Recimo Sorby j imao losih serija, kao i Crown. Zato sam ti i predlozio Narex, mislim da na kraju nece biti mnogo skuplji, pogotovu u standard kategoriji. I ne poredi Narx u Americi, posto cenae tamo, i cene u Evropi nemaju nikakve veze. Tamo je to dleto koje je proslo kroz tri cetiri ruke trgovaca, na koje je placena postarina.

Inace, ja imam set o nekih 57 dleta za duborezx, kovanih, kupljenih odavno u Bugarskoj, kod majstora koji pravi dleta za vajare. Cena je potpuno irelevantna, posto je to bilo vreme dve crvene. Samo nekoliko sam namontirao, i vrlo lepo rade. No treba naci vremena da se napravi ostatak drski, a da budem iskren, i ne vidim potrebu za dletima za duborez za sada. Interesovanja su mi na dugoj strani.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

3D je daleeeko laksi nego ono sto si ti pokazao.

Posto tebe intersuje ozbiljan zanat pokusacu da nadjem tel momka iz KG-a (sin mojih ortaka) i koji to kako drugi kazu, ja nisam strucan, radi vrhunski.

Ako se on slaze poslacu ti telefon na PM.
User avatar
Alvi
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 19 Jul 2017 13:41
Location: Batajnica

Post by Alvi »

Ipak onda necu da se zalecem sad, da ne zbrzam sve u par minuta. Bas cu videti sta ima Ivan da kaze, a od ovih starudija ce opet neka da naleti, ako je bas sudjena. Pogledacu i ima li sta od Stubaia, kako rece Sasa, mada mi se cini da oni bas drze cenu. Ja sam ova kovana gledao po ceni od 1000-1800 din/kom, mada su mozda i poskupela u medjuvremenu. Boze zdravlja pa da namontiras i te.

edit:

Hvala Momire, sto se mene tice, moze. Prvo cu da pogledam sta Ivan ima da kaze, pa da ne obecavam unapred. Ova slika je samo ono sto bih voleo jednog dana da postignem, za sad prvo da se naucim "ravnu liniju" da isecem.
Last edited by Alvi on 19 Jul 2017 21:31, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

sasa... stropovanje na kozi, ima svojih negativnih posledica.
Najpre uvek zaobljujes ostricu to jest efektivno povecavas rezni ugao.
Mi termin "ostar" koristimo i za mali ugao i za kvalitet same ostrice, pa je malo nezgodno za obljasnjavanje.
Hocu da kazem da redovnim stropovanjem bez ostrenja, dobijas prilicno dobru ivicu ali raste ugao. Pri tom, na dobrom kamenu ili smirgli mozes da dobijes bolju ostricu nego na stropu.
Plus, za strop ti treba i pasta ne samo koza.
Ako vec koristis pastu, bolje je nanesi na tvrdu podlogu, tipa letvice od MDF-a, a ne na mekanu kao sto je koza.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Nikad nisam koristio pastu (vjerovatno zato što ni ne znam ni koja ide :) )
Nisam nikad razmišljao o zaobljavanju. Mada, to se opet vrati na staro prilikom slijedećeg oštrenja (odnedavno koristim šablon za oštrenje pa tu ne bi trebalo biti greške?)
Å to se tiče kamena, tek sam na 600. Planiram da kupim 1200 i 4-6000 kad nađem u blizini, recimo u Hrvatskoj ili tako nešto. Sad, kada sa 600 pređem na kaiš, razlika se stvarno primijeti...

Da napomenem, ja dlijeta oštrim kako se oštre u okolini - dovoljno da siječe drvo, ali ni blizu dovoljno da se sa njim briješ. Valjda zato u Bosni nema kupiti kamena sa finijom granulacijom... Ipak rade jbmlh :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Al ces ti da se razocaras kad jednom uzmes pravo naostreno u ruke :)
otprilike:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Qumzbxdzbkk[/youtube]

Ostrenje na kamenu (ili bilo cemu tvrdom) ce vratiti nazad sve uglove. Al... em ima vise da se skida, em duzi deo radis sa prevelikim uglom.
Naravno da postoji razlika izmedju 600 i koze, no.. bolje uzmi smirgle 800, 1000, 1500, 2000 zalepi na staklo ili bar MDF i dobices bolji rezultat. Iako ostrica nece biti "sjajna" ko posle koze, nije poenta u tome da ostrica sija, vec kakva joj je ivica.
Koza ili parce MDF-a (ili sta god koristis kao strop) se inace maze finom hrom oksid pastom. Kad kazem pasta ona nije stvarno pasta, vise je kao tvrd sapun da tako kazem, obicno oblika kvadra. Cini mi se da je bilo nekih slovenackih kao cilindar da se kupe ovde svojevremeno (hromos, donit... tako nesto). Ovako otprilike: http://www.leevalley.com/us/Wood/page.a ... at=1,43072
Ako nje nema, ne znam za Bosnu, al ovde na buvljaku mogu da se nadju dijamantske paste koje donose rusi/ukrajinci za prilicno sitne pare.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

Do cekas sapun i Autosol na MDF-u bi trebalo da radi dobro.

Image

Nisam probao ali znam ljude koji nece od njega na pastu ni pod tackom razno.

Uglavnom nije skupo da se proba, a ako ne valja moze da se koristi za ono sto je namenjena - poliranje metala.

Ovde u Srbiji bi trebalo da ga ima.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

momirz - sad sam tražio po netu. Naravno, ima ga i u HR i u SR, u Bosni nigdje...

Mbole - na to još i - gdje ja živim... :)
Post Reply