Page 1 of 1

Prilozi iz prakse

Posted: 08 Jul 2008 21:19
by ljuba miljkovic
Predlažem da razmenimo iskustva tako što ćemo u ovoj temi postavljati ono što smo realizovali.

Ja se bavim idejnim rešenjima ikonostasa, crkvenog mobilijara (nameštaja), osmišljavanjem i crtanjem ornamentike.

Crtež (moj) parapetne table za zapadna vrata hrama.

Image

Izvedeno u orahu (kolega)

Image

Posted: 09 Jul 2008 06:37
by velja
Odlicno. Ja imam jednog druga koji se bavi duborezom takodje. Lepo je to sto smisljas svoja idejna resenja. Samo napred!

Posted: 09 Jul 2008 08:33
by trivun
Baš lepo. Može li nešto više o tome što radiš. Ideje, inspiracije? Postoje li neka pravila koja se moraju ispoštovati kada su ikonostasi i crkveni nameštaj u pitanju.

Posted: 11 Jul 2008 21:54
by ljuba miljkovic
trivun wrote:Baš lepo. Može li nešto više o tome što radiš. Ideje, inspiracije? Postoje li neka pravila koja se moraju ispoštovati kada su ikonostasi i crkveni nameštaj u pitanju.
Pravila, naravno, postoje.

Najpre, ikonostas kao oltarska pregrada, dobio je ikonografsku sadržinu još u vizantijskom vremenu, u XI veku.
Postoji samo u pravoslavnim crkvama.

Reč je grčkog porekla i izvorno znači: „mesto za ikone“ (ikono stazis).

Ikonostas se izradjuje obično od drveta (mada može biti i od drugih materijala, npr. od mermera).

Na njemu postoje troja vrata (od čega se u malim crkvama odstupa zbog prostora i onda se prave samo jedna vrata): carske dveri i severne i južne dveri. Broj ikona zavisi od veličine ikonostasa.

Možemo da govorimo o ikonografskom sadržaju, ali mislim da to nije tema.

Kada je reč o sadržaju ornamentike, tu postoje odredjena pravila, koja nisu utvrdjena nekim kanonima, već je ukrašavanje delova ikonostasa, bilo arhitektonski nosećih (stubovi, arhitravna greda – horizontalno vezuje stubove u gornjoj zoni i nosač je ikonografskih "pojaseva" koji se projektuju iznad parapetnog i prestonog reda, odnosno iznad dveri), bilo ostalih površina na kojima se ne postavljaju ikone, pratilo slikarske epohe.

U našim hramovima preovladala je "moda" niskih ikonostasa, koji se završavaju arhitravnom gredom, eventualno lukom iznad carskih dveri i kompozicijom raspeća.
Retki su ikonostasi sa deizisno-apostolskim redom (u sredini Hristos sa Bogorodicom i sv. Jovanom Krstiteljom, levo i desno po šest apostola). To bi bio treći red, a o četvrtom može samo da se govori.

Ovaj mali uvod je bio neophodan da bismo mogli uopšte da razgovaramo o dekorisanju, odnosno ornamentici.

Image

Žao mi je što je slika šeme ikonostasa loša (72px, 300x667), ali nije do mene. Evo još jedne...

Image

Nije ni ovo dobro... Ne znam zašto postoje ovolika ograničenja... pišemo se...

Posted: 15 Jul 2008 08:25
by trivun
Nisam očekivao da je potrebno baš toliko teoretskog znanja. Da li si proučavao istoriju umetnosti ili tako nešto, da bi mogao da se baviš time? Viđao sam na nekim sajtovima male kućne ikonostase. Naj upečatljiviji mi je bio na makedonskom sajtu " kopaničar". Sve to mi se jako dopalo pa se nosim mišlju da za sebe uradim nešto slično. Uradio sam dosad par ikona u duborezu i to ne izgleda loše. Ali sve to je bilo prema već postojećim slikama u adekvatnoj veličini koje sam ja preneo na drvo. Nikad nisam sam osmišljavao. Takođe sve što sam radio u duborezu bilo je iz jednog komada. Čini mi se da se ovakve stvari rade iz delova koji se posebno rade pa se posle sve to sastavlja u celinu. Da li sam u pravu? I na koji način se spajaju delovi. Nadam se da nisam dosadan ali vrlo malo je informacija na ovu temu, a mislim da ima dosta ljudi kojima bi moglo biti zanimljivo.

Posted: 03 Oct 2012 16:51
by AleksandarBG
Ja sam do sad radio ikone.Nisu bas nesto super ali trudim se.