knjiga o duborezu

Rezbarije, duborez, dodavanje detalja
User avatar
roskes
Šegrt
Posts: 22
Joined: 04 Nov 2007 15:50

knjiga o duborezu

Post by roskes »

Jel moze neko da preporuci neku knjigu o duborezu.
Knjigu ilustrovanu slikama vec uradjenih duboreza.
User avatar
visoko
Zarezivač olovaka
Posts: 12
Joined: 14 Apr 2008 15:31
Location: Podgorica
Contact:

Post by visoko »

Ja imam nekoliko knjiga na ruskom. Sve su izdate poslije 2000.godine.
Inace se bavim duborezom godinama.
User avatar
trivun
Majstor početnik
Posts: 148
Joined: 03 Sep 2007 09:12
Location: Niš

Post by trivun »

Pozdrav svima. Svaka čast za duborez. Interesuje me čime radiš finalnu obradu. I takođe me interesuje na koj način dobijaš onako idealno glatku površinu na pozadini. Ja se ne bavim dugo duborezom. Još uvek sam u fazi " prvih koraka", i izgleda da ću u toj fazi biti malo duže, ako je uopšte moguće staviti tačku i reći sad sam naučio sve. Nisam puno toga uradio, međutim ono što sam radio iako mi je prvobitna zamisao bila da to bude plitak duborez, ruka je nekako išla drugačije i ispao je to jedan dubok duborez, sa vrlo naznačenim podrezima i uočljivim potezima dleta. Možda bi šmirgla mogla nešto da učini, ali negde sam pročitao da je na ručnom duborezu nedopustivo koristiti šmirglu, jer u suprotnom to nije to. Da li je to tačno. Veći problem od toga mi je što na mestima podreza nemam čistu liniju. Drvo mi se lista, ostaju sitna vlakna kao končići. Doduše lipa je u pitanju. Postoji li neki alat kojim bi se to skinulo. Ako si u mogućnosti napiši nešto o tom zanatskom delu duborezanja. Vrlo je teško doći do neke literature na tu temu. Ako se i nađe nešto vrlo je šturo i uglavnom obrađuje onu umetničku stranu duboreza. Udavih ja ali situacija je takva. Moraš da daviš, vučeš za rukav, penješ se na glavu ako nešto hoćeš da naučiš. Izvinjavam se. Mnogo se izvinjavam. Ali opet ću da davim ako mi odgovoriš.
User avatar
visoko
Zarezivač olovaka
Posts: 12
Joined: 14 Apr 2008 15:31
Location: Podgorica
Contact:

Post by visoko »

http://s18.photobucket.com/albums/b130/ ... racije.jpg
Na ovoj slici je jedini rad koji je radjen na lipovoj dasci. Uglavnom radim tvrdo drvo. Medju radovima na sajtu ima i bukve, oraha, kruske, simsira. Osnovno u vezi alata je da mora biti ostar....ostar............ostar......savrseno ostar. Tesko je raditi plitki reljef sa drugacijim pristupom. Malo se koristi dlijeto i cekic, osim u prvoj fazi gruboga skidanja viska materijala. Fini plitki reljef je moguce dobiti struganjem ostrim malim dlijetima. Ostre ivice se dobijaju opet savrseno ostrim alatom koji morate znati sami oblikovati. Glatka pozadina se dobije struganjem savrseno ostrim alatom sa ravnom ivicom i uz sve to koristiti dobro osvjetljenje i lupu. Zavrsnu obradu sam radio na nekoliko nacina: bezbojni lak, selak ili vosak.
User avatar
trivun
Majstor početnik
Posts: 148
Joined: 03 Sep 2007 09:12
Location: Niš

Post by trivun »

Znači ništa šmirgla. Hvala
User avatar
visoko
Zarezivač olovaka
Posts: 12
Joined: 14 Apr 2008 15:31
Location: Podgorica
Contact:

Post by visoko »

evo dio "radne"atmosfere.
Image
Last edited by visoko on 15 Apr 2008 10:59, edited 1 time in total.
User avatar
pajja
Vrhunski majstor
Posts: 1023
Joined: 26 Jan 2008 17:10
Location: Bela Crkva - Banat
Contact:

Post by pajja »

sigurno se lepo zivi od tog duboreza !!!
User avatar
visoko
Zarezivač olovaka
Posts: 12
Joined: 14 Apr 2008 15:31
Location: Podgorica
Contact:

Post by visoko »

Vjerovali ili ne, skoro svi radovi su u mom vlasnistvu. Nijesam cak ni izlagao nikada, osim na zidovima moga stana.
User avatar
zoranp
Majstor stolar
Posts: 463
Joined: 07 Nov 2007 10:37

Post by zoranp »

Trebao bi napraviti izložbu, jer kupaca za tvoj rad bi sigurno bilo. Ne radi se samo o dobrom majstorluku, već i o umjetničkoj vrijednosti. Da li su motivi tvoja ideja ili imaš neki predložak po kojem radiš.
User avatar
visoko
Zarezivač olovaka
Posts: 12
Joined: 14 Apr 2008 15:31
Location: Podgorica
Contact:

Post by visoko »

Za izlozbe treba da se udvaras nekima. Meni to nekako ne ide.
Mozda jednoga dana i napravim izlozbu. Lijepo je vidjeti kako ljudi u zivo reaguju na to sto radite.
Ideje imaju razlicito porijeklo. Nesto po uzoru na neke poznate slike, nesto na osnovi fotogarfija koje sam specijalno pripremio...itd...itd
User avatar
pajja
Vrhunski majstor
Posts: 1023
Joined: 26 Jan 2008 17:10
Location: Bela Crkva - Banat
Contact:

Post by pajja »

znaci džepovi ti puni love ( mislim trinja )
User avatar
visoko
Zarezivač olovaka
Posts: 12
Joined: 14 Apr 2008 15:31
Location: Podgorica
Contact:

Post by visoko »

Prvo cime treba biti "naoruzan" jeste ljubav prema duborezu, poslije toga treba drvo i alat. Strpljenej je posljedica ljubavi prema takvoj vrsti rada.
User avatar
WoodArt
Dodavač alata
Posts: 4
Joined: 23 Jan 2009 21:59

Post by WoodArt »

"Ne radi se samo o dobrom majstorluku, već i o umjetničkoj vrijednosti"

Moram biti malo grub, ali ovde je naglasak, ipak, na majstorluku. Umetnost je nešto više od izrade duboreza po nečijoj slici.
Ne volim kopiranje.
Za majstorski deo, pohvale.
User avatar
šarenko
Majstor
Posts: 391
Joined: 11 Sep 2008 11:47
Location: Kragujevac - Miloševac

Post by šarenko »

Last edited by šarenko on 25 Jan 2009 07:52, edited 1 time in total.
Nije znanje znanje znati, Već je znanje znanje dati
User avatar
Badzin
Šegrt
Posts: 42
Joined: 24 Sep 2008 22:41

Post by Badzin »

Komša šarenko fala ti za ove dve atrese.Ja brate obalavi ekran gledajući šta sve ti ameri imau.Koja glodala koji alat boli Glavaaaaaaaaa.Poz od Badžinog iz Topole pod Oplencom.
Last edited by Badzin on 31 Jan 2009 09:50, edited 1 time in total.
Post Reply