Ostrenje alata

Rezbarije, duborez, dodavanje detalja
User avatar
Nikola
Majstor majstora
Posts: 658
Joined: 13 Sep 2007 11:55
Location: Beograd

Ostrenje alata

Post by Nikola »

E, pa ovako. Pokojni deda mog drugara je bio majstor koji je restaurirao stari stilski namestaj, radio duboreze itd. Taj moj drugar je bio dovoljno glup da ne sam da dedu nije nasledio, nego je i prodao sav njegov alat cim je umro. Tako je prodao dleta za rezbariju mom drugom drugaru, i posto su kod njega samo skupljala prasinu, ja sam ih uzeo da ih probam. Nemam pojma kakvog su kvaliteta, deluju mi kao vecina rucno pravljeni, mada nisam mnogo zagledao. E sad, probao sam ih i voleo bih da nastavim da radim sa njima ali cini mi se da su se istupeli nacisto. Kako da ih naostrim? To je moje pitanje, s obzirom na to da ima ravnih, uglastih, ovalnih... Poslacu fotke samo da ih uslikam. Ako neko ima iskustva sa tim, savet bi mi dobro dosao, da ne bih upropastio alat.
Trt, mrt, zivot ili smrt!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Za pocetak treba ti dobar brus. E to uopste nije lako naci (a nije ni jeftino kad ga nadjes). Ono sto se vidja po prodavnicama od bruseva zaboravi, samo ces upropastiti alat.
Ako ne mozes da nadjes brus, koristi vodenu smirglu finije granulacije. Posto verovatno treba samo "izvuci ostricu" a ne ponovo je formirati, kreni od granulacije 1500, pa zavrsi sa 2000 (ili 2500 ako je nadjes). Za ravne nozeve ili dleta komad debelog ravnog stakla ili mermera, jednostavno nakvasis i odozgo stavis smirglu (kvasi i smirglu odozgo dok radis).
Za one okrugle i uglaste vec treba da pravis pomagala.
Posto je ostrenje alata prilicno slozen posao, nije ga bas moguce objasniti u jednoj poruci. Predlazem ti da sa onog ruskog sajta skines odgovarajuci "The Art of Woodworking" (adresa sajta je negde pod linkovi ka zanimljivostima cini mi se).
E kad si sve to lepo procitao, onda uzmi neki komad alata koji mozes da prezalis, da bi vezbao na njemu. Uopste nije jednostavno steci "ruku" za ostrenje.
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

Ja sasm kod DICK-a kupio kombinovani brusni kamen 1000/6000 neki japanski. Bio je 10-20 evra. Granulacija 6000 izgleda vrlo glatka, kao da ne ostri, ali ustvari radi odlicno, vidi se po tome koji sjaj daje. Da bi se jasno primetile razlike izmedju ostrog i veoma ostrog, morate imati vrlo, vrlo kvalitetan celik. Za pocetak, kad se zavrsi ostrenje, ne sme se videti otsjaj od same ostrice. Moj drug koji se bavi duborezom godinama ostri dleta sa vodenim smirglama i to radi odlicno. Ostrenje je zanat i treba puno iskustva.
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
Nikola
Majstor majstora
Posts: 658
Joined: 13 Sep 2007 11:55
Location: Beograd

Post by Nikola »

Hvala na savetima. Da li mozda postoji neki ostrac kome bi moga da poverim ovaj posao, mozda bi to bilo najpametnije. Mada bih vise voleo, naravno, da naucim to sam da radim, pa da ne moram da idem kod nekog svaki drugi put kad nesto rezbarim.
Trt, mrt, zivot ili smrt!
User avatar
Bojan
Administrator
Administrator
Posts: 1536
Joined: 17 Jul 2007 22:50
Location: L.A.
Contact:

Post by Bojan »

Oštrenje alata je veština.

Osnova učenja veštine je vežba.

Osnova vežbe je ponavljanje.

:)

Uz malo čitanja literature i vežbe ja ti garantujem da ćeš čuda da činiš za neko, određeno vreme.
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

Jedno pitanje vezano za oštrenje alata ali ne dleta nego o onim malim ručnim pilama (testerama) na one skroz male kojima i skoro nevidiš zubiće nego one malčice veće koje bi se i mogle nabrusiti u kućnoj radinosti.Ima li netko iskustva i kako je to radio ako je od volje da oda tajnu?:D
Last edited by Strkic on 20 Nov 2008 10:51, edited 1 time in total.
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Najfinije sto sam ostrio je testerica za secenje lajsni pod uglom. Zubi su negde oko 1mm.
Treba ti jako fina tanka turpijica. Obicno se prodaju kao bravarske to jest za izradu kljuceva. One male tanke. Pri tom je pozeljno da bude "single cut", odnosno da na turpiji nemas ukrstene zareze, vec da idu samo sa jedne strane.
Nema neke preterane nauke. Stegnes list izmedju dve letvice tako da viri iz njih stranom sa zubima oko 1cm. Turpijicu u ruke i polako, zub po zub. Svaki zub prodjes sa istim brojem provlacenja turpijom.
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

A dali si ih morao razmitati ono malo ih nakrenuti svaki drugi u svoju stranu?
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
Mladen
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 234
Joined: 07 Nov 2007 23:07

Post by Mladen »

Постоје посебна кљешта за размицање зуба на тестери, али на малим тестерама они нису размакнути. Због тога је и рез чистији.
User avatar
AleksandarBG
Šegrt
Posts: 22
Joined: 26 Feb 2010 16:06
Location: Beograd
Contact:

Post by AleksandarBG »

Imam ja par filmova o ostrenju dleta.Na engleskom su.Mogu da se nadju na internetu.
User avatar
Hornbeam
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 237
Joined: 15 Dec 2013 21:29
Location: Bosna i Hercegovina, Tuzla

Post by Hornbeam »

mbole wrote:Najfinije sto sam ostrio je testerica za secenje lajsni pod uglom. Zubi su negde oko 1mm.
Treba ti jako fina tanka turpijica. Obicno se prodaju kao bravarske to jest za izradu kljuceva. One male tanke. Pri tom je pozeljno da bude "single cut", odnosno da na turpiji nemas ukrstene zareze, vec da idu samo sa jedne strane.
Nema neke preterane nauke. Stegnes list izmedju dve letvice tako da viri iz njih stranom sa zubima oko 1cm. Turpijicu u ruke i polako, zub po zub. Svaki zub prodjes sa istim brojem provlacenja turpijom.
Kako to razbacit. Može se razbacit trikom ona Bow saw što siječe sirovo drvo pa sjekirom (opet ja sikirom se ponavljam) al kad su manji zupci,a postoji onaj set up pribor (čudo ono samo malo čvakne i ispravi) da li se može to bez tih čuda kako ručno kombinrkama imaju li kakve karafeke.
Last edited by Hornbeam on 19 Mar 2014 13:00, edited 1 time in total.
Sve ima svoj vijek trajanja.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ako hoces testeru kja lepo i pravo sece, gotovo nemoguce iz ruke, osim ako si to radio dugi niz godina i imas ogromno iskustvo.
Postoji naravno alat i za to: http://www.leevalley.com/us/wood/page.a ... 43086&ap=1
Da se razumemo, mozes ti da razmetnes testeru kljestima i da ona sece. Ali da sece kako treba, e to je vec malo redji slucaj.
User avatar
msart
Šegrt
Posts: 46
Joined: 17 Jun 2014 19:28
Location: Krusevac

Post by msart »

Moze se napraviti sablom na koji se stavi testerica v samo se kucne komadom metala po zubu.
rezbar
User avatar
IvanN
Zarezivač olovaka
Posts: 14
Joined: 14 Jan 2015 21:03
Location: Niš

Post by IvanN »

Iz mog skromnog iskustva.

Za ručno razvođenje zuba, tako što se list stegne između dve letvice, potrebno je stvarno puno talenta + dugogodišnje iskustvo.

Rico-va klešta za razvođenje-razmetanje zuba testere, kupljena na buvljaku za 10-15e, podesiš klešta u zavisnosti od dužine zubaca i samo heklaš, list šiba kroz drvo a da pritom ne skreće ni u jednu stranu.

Image
Image

Na to, koji su potrebni uglovi pod kojima zubi trebaju biti, odgovor moraju dati pravi majstori, ja sam te uglove pronašao pomoću rezanja gomile probnih otpadaka.
Last edited by IvanN on 13 Apr 2015 18:11, edited 1 time in total.
U svoju pamet se uzdaj, s tuđom se savetuj.
User avatar
momirz
Majstor majstora
Posts: 960
Joined: 22 Apr 2014 21:34
Location: Srbija-Kragujevac
Contact:

Post by momirz »

mbole wrote:Ako hoces testeru kja lepo i pravo sece, gotovo nemoguce iz ruke, osim ako si to radio dugi niz godina i imas ogromno iskustvo.
Postoji naravno alat i za to: http://www.leevalley.com/us/wood/page.a ... 43086&ap=1
Da se razumemo, mozes ti da razmetnes testeru kljestima i da ona sece. Ali da sece kako treba, e to je vec malo redji slucaj.
E ovime bi mi sacuvao nemas pojma koliko vremena da sam znao gde da nadjem odgovor.

Znam da je stara tema ali za one koji su novi ovde, kao ja, grubo da razmetnes po uputstvima (video-knjiga - da moze) ali finije a da sece pravo - ko zeli da nauci i to moze, ali nije vredno vremena koje ces da potrosis da naucis ni testera koje ces da radis iznova.

(recimo najjeftinija vredna da probas je two cheries i upropastices makar jednu 20E)

Probao Frank Klausz metod ali verovatno treba da imas iskustva kao on da bi radilo kako treba.

Verujte mi nije vredno muke ako moze ovako, samo nisam znao gde da nadjem za finije testere, a pred nosom mi je bilo.

Za secenje uzduz i nekako, za popreko skoro nemoguce.

Hvala mbole.
Post Reply