Okov za izvlacni kuhinski element-Ugradni spajz

Forum o okovima, crteži, ideje, pomoć
Post Reply
User avatar
Ioan
Šegrt
Posts: 33
Joined: 30 Oct 2013 20:02
Location: Zemun

Okov za izvlacni kuhinski element-Ugradni spajz

Post by Ioan »

Veliki pozdrav za sve strucnjake!

Trenutno sam u fazi planiranja i crtanja svoje nove kuhinje.
Kuhinja je mala tako da bih hteo da iskoristim svaki njen deo.
Jedan od delova kuhinje je zamisljen kao na slici (dimenzije kutije bi bile 140x48)


Image

Potrebnsi su mi klizaci za ovakav element ili resenje kako napraviti?

Jedino sto sam nasao na trzistu su zicani elementi - Ugradni spajz, ali to mi nije neko resenje.

Svaka pomoc je dobrodosla :)
User avatar
ST STOLAR
Majstor stolar
Posts: 445
Joined: 12 May 2009 15:45
Location: Pula

Post by ST STOLAR »

Možeš improvizirati sa teleskopskim vodilicama
User avatar
Ioan
Šegrt
Posts: 33
Joined: 30 Oct 2013 20:02
Location: Zemun

Post by Ioan »

Pa mislio sam na to i kupiti Blum klizace do 50kg sa potpunim izvlacenjem staviti ih dole kao klasicna fioka da bude, ali koji klizac staviti sa gornje strane?
Last edited by Ioan on 28 Jun 2020 10:58, edited 1 time in total.
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

Na cemu stoji zicani element?
Na ledja kutije stavis teleskope ....ako stavljas dole i sa strane treba da ih montiras perfektno
User avatar
Ioan
Šegrt
Posts: 33
Joined: 30 Oct 2013 20:02
Location: Zemun

Post by Ioan »

art of wood wrote:Na cemu stoji zicani element?
Na ledja kutije stavis teleskope ....ako stavljas dole i sa strane treba da ih montiras perfektno
To se radi za manje dimenzije zicanih elemenata, ne znam kako bi to radilo sa tolikom kutijom.

Za vece zicane elemente idu klizaci na dno i na plafon ako se ne varam. Samo sto takav komplet klizaca mi nije poznat za kutiju od iverice kakvu ja planiram da napravim.

Image

https://www.google.com/search?q=ugradni ... -b-d&hl=en
User avatar
art of wood
Vrhunski majstor
Posts: 1097
Joined: 30 Apr 2016 08:51
Location: kikinda

Post by art of wood »

Kad pravim stavljam klizace kao na fioku u par ,manje su klimavi nego kupovni i ne moram da mislim o ugadnoj dimenziji (to je jedini razlog zbog kog ga pravim)
ili bas kao ovaj kad trazi musterija

Image
User avatar
Ioan
Šegrt
Posts: 33
Joined: 30 Oct 2013 20:02
Location: Zemun

Post by Ioan »

art of wood wrote:Kad pravim stavljam klizace kao na fioku u par ,manje su klimavi nego kupovni i ne moram da mislim o ugadnoj dimenziji (to je jedini razlog zbog kog ga pravim)
ili bas kao ovaj kad trazi musterija

[url]http://www.stolarskaradionica.com/forum/uploads/thumbs/9115_screenshot_2020-06-28-13-13-56.jpg[/url]
Da to je ok za sirinu 20 cm i visinu 80cm

Moja kutija bi trebla da bude visine ~135cm, sirine ~45cm, i dubine ~50cm, dakle nekoliko puta teze od te koju si ti postavio. Sa sve stvarima (multipraktik, multikuker, aparat za kafu..) ce biti sigurno 50ak kg teska. Zato mislim da to nije dobro resenje.

Nasao sam jos jedan primer kako bi to izgledalo, ali ne nalazim sta su koristili od klizaca :(

Image
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Meni samo nije jasno sta bi falilo obicnim vratima na tom mestu?
User avatar
Rendisha
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 249
Joined: 09 Apr 2008 11:35
Location: Beograd

Post by Rendisha »

Ako mislis da bi ti Blum bili dobro (dovoljno nosivo) resenje, onda gore izmedju plafona korpusa i fioke stavis polozeno teleskop, tek da ne da elementu levo-desno da se mrda. Ako ima i nekih heavy-duty teleskopa, mozes i njih sakriti ispod, samo sto ih ne vezujes za bokove elementa, vec u pod elementa, ispod fioke, dodas dve "sine" od masiva pa na njih srafis teleskop. Ako si vican radu s metalom, mozda mozes i modifikovati jumbo sinu koja je pravljena za zicane elemente i ima poprilicno izdrzljiv donji klizac, ali sigurno nije jeftino resenje. Mozda i nesto ovako prilagoditi https://www.poettker.com/en/products/ca ... tisch.html (ako se moze naci, iako se ovde proizvodi,a i to nije jeftinija varijanta)
User avatar
Ioan
Šegrt
Posts: 33
Joined: 30 Oct 2013 20:02
Location: Zemun

Post by Ioan »

mbole wrote:Meni samo nije jasno sta bi falilo obicnim vratima na tom mestu?
Nisam jos stigao da nacrtam celu kuhinju u sketchup-u tako da idu slike ovako nezavrsene.
Image
Image

Izmedju frizidera i korpusa u levom cosku je prozor.

Zamisao je da taj element (kutiju) izvlacim iz korpusa u levom cosku, a u toj kutiji ce biti jos tri klizne police. Na svakoj od njih ce biti prikljucen po jedan uredjaj (multikuker, aparat za kafu ..) i kada se izvuku bice tu na ruku da mogu da se koriste.
Ako naparavim samo vrata na tom elementu, svaki od prikljucenih uredjaja bi morali da se izvade iz police prikljuce na struju i koriste. Dakle morao bih da ih stavim na neki ne korisceni prostor koga je jako malo.
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Pa napravi vrata sa pantima 155 stupnjeva i unutarnje ladice za svaki od uređaja
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Upravo tako...
Otvoris vrata, izvuces policu/fioku na kojoj je uredjaj...

I sto taj korpus mora da gleda ka frizideru?
Sto ne moze da gleda ka suprotnoj strani kuhinje (okrenut za 90 stepeni)?
Sta je ovo crno spusteno izmedju tog elementa i sudopera?
User avatar
Ioan
Šegrt
Posts: 33
Joined: 30 Oct 2013 20:02
Location: Zemun

Post by Ioan »

BILJEŽNIK wrote:Pa napravi vrata sa pantima 155 stupnjeva i unutarnje ladice za svaki od uređaja
Ni ovo nije losa ideja. Probao bih da nadjem resenje za varijantu sa slike u prvom postu, ako ne uspem ici cu na ovu varijantu.
User avatar
Ioan
Šegrt
Posts: 33
Joined: 30 Oct 2013 20:02
Location: Zemun

Post by Ioan »

mbole wrote:I sto taj korpus mora da gleda ka frizideru?
Sto ne moze da gleda ka suprotnoj strani kuhinje (okrenut za 90 stepeni)?
Sta je ovo crno spusteno izmedju tog elementa i sudopera?
Problem je sto nije do kraja nacrtana kuhinja!

Kuhinja je na visini od 95,5cm, a to crno je ploca za kuvanje koja je mislim na 82,5cm. Visna donjih elemenata je 78cm plus nogari. Isao sam po standardima sa alno.de

Ne mogu da okrenem za 90 stepeni desno jer ce da budu viseci elementi sa aspiratorom iznad ploce za kuvanje. Gornji elementi ce spojiti taj levo korpus sa policom u kojoj je rerna, tj. pratice donje elemente.

Varijanta sa slike iz prvog posta bi bila idealna iz razloga sto bi uredjaji došli na 45 stepeni u odnosu na policu. To mi je bitno zbog multikukera u kojem spremamo ruckove, bio bi blize aspiratoru da pokupi vlagu i mirise.
Druga stvar je i radoznalost :), video sam vise slika na internetu tih kutija koje klizaju po nekim klizacima. To znaci da je izvodljivo, samo treba pronaci resenje.
User avatar
Ioan
Šegrt
Posts: 33
Joined: 30 Oct 2013 20:02
Location: Zemun

Post by Ioan »

Pronasao sam napokon odgovarjuci klizac koji bi mogao da posluzi. Hettich je proizvodjac, nije jeftin ali ce biti dobro resenje za to sto sam zamislio.

https://web2.hettich.com/hbh/Start.do?c ... Id=9134839

https://web2.hettich.com/hbh/addon/mont ... auszug.pdf

Ima nosivost 50kg, imaju sistem i za vece korpuse nosivosti od 100 do 120kg ako nekom treba.


Siguran sam da ima i jeftinijh resenja sa nekim kvalitetnijim klizacima pa gore staviti polozeno teleskop sto je pominjao @Rendisha, ali nemam vremena i strpljenja da bih budzio i testirao takvo nesto.

https://www.youtube.com/watch?time_cont ... e=emb_logo
Ni ovo nije losa fora samo sto ovakvih klizaca nema na nasem trzistu, tj. ima ali su nekoliko puta skuplji od 40 funti koliko su na ovom linku.
Last edited by Ioan on 04 Jul 2020 00:27, edited 1 time in total.
Post Reply