Okov za krevet

Forum o okovima, crteži, ideje, pomoć
Post Reply
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Okov za krevet

Post by sasasasa »

U pitanju je drveni krevet za jednu osobu. Zastavnice ću spojiti čvrstim spojem (rupa-čep), dok stranice planiram spojiti pomoću okova. Problem je u tome što se okovi koji su svuda dostupni motaju, kidaju drvo i sl pa ih ne bi stavljao. Koji okov se vama dobro pokazao?
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Ovi su odlicni
https://www.axon.rs/view_product.asp?It ... &scid=1730

Oni koje je Pezzo okacio, dva komada uz 2 tipla su dobri za krevet gde nece biti mnogo akcije
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Å ta mislite koje od ovih su bolje? Često vidim okove slične onima koje je Maricaiivica stavio (slične bar izgledom, nisam siguran u kvalitet) kako se pokrive...
User avatar
strom
Šegrt
Posts: 44
Joined: 05 May 2020 09:37
Location: Zagreb, HR

Re: Okov za krevet

Post by strom »

Našao sam sličan okov ovome što je maricaiivica stavio, evo primjer: https://www.bauhaus.info/flachverbinde ... p/10293556

Ima li netko skicu kako se montira? Jasan mi je princip, napravio sam par primjera ali muči me što ne znam točno na koju poziciju se montira dio s kukica? Da li kukice moraju biti u ravnini kraja daske? Bježi mi za koji milimetar dva, vidim da nije to-to, nešto krivo radim.

Ma, kužim da je teško shvatiti što uopće pitam, ima li netko primjer montaže ili neku specifikaciju na koju udaljenost se montiraju?

Hvala!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Okov za krevet

Post by mbole »

Nemoj meriti udaljenosti.
Obelezavaj direktno sa njih.
Postavis daske kako bi trebale da stoje na kraju.
Ovu sto ima dva ureza (leva na slici) naslonis stranom koja ima ureze na bocnu dasku, obelezis i prisrafis.
Ovu drugu "ubodes" u prvu, pritisnes u bocnu dasku da se zubi ocrtaju, i imas tacnu poziciju.
User avatar
strom
Šegrt
Posts: 44
Joined: 05 May 2020 09:37
Location: Zagreb, HR

Re: Okov za krevet

Post by strom »

Hvala ti mbole, tako sam i krenuo, ali i dalje mi okov privuče bočnu stranicu.

Attachirao sam dvije slike pa pogledaj, to su samo dva bezvezna komada da isprobam okov, ali simuliraju nogu kreveta i stranicu.

Znači, na "nogu" kreveta sam stavio "ženski" dio, ušarafio sam ga i uz njega sam prislonio stranicu. Lijepo paše, pod 90 stupnjeva je, okomito, sve se čini ok, to je prva slika.

Čvrsto sam držao tu stranicu i u ženski dio ubacio "muški" dio okova (onaj s 2 kukice), lijepo je sjelo i sve je OK. Stisnuo sam sada taj muški dio da se ureže u stranicu sa ona dva zuba i čak sam u isto vrijeme i ušarafio šarafe. Prije sam samo ocrtao tim zubima mjesto pa šarafio, ali sada sam sve doslovno odjednom napravio da budem siguran da nisam ni mm pomaknuo.

Čim ušarafim ta 4 šarafa, okov jednostavno privuče stranicu k sebi i ona više nije po 90 stupnjeva u odnosu na nogu. Probao sam 15x, sve moguće kombinacije, uvijek privuče.

Trenutno sam toliko frustriran tim okovom da mislim da ga neću ni koristiti. Siguran sam da je greška do mene, ljudi to masovno koriste, vrlo je praktičan, ali ne mogu shvatiti što griješim.

Evo, vidi slike... ignoriraj onu kvrgu ili bilo kakav komentar na samo drvo, probao sam za 5-6 različitih komada, prezicno rezao, nije do samog drveta sigurno. Također, na slici je ženski dio samo sa 2 šarafa, svejedno je, i sa 4 je bila ista situacija, kasnije sam šarafio samo 2 da budem brži u isprobavanju.


okov2.jpg
okov1.jpg
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Okov za krevet

Post by mbole »

Ako dobro vidim sa druge slike... zubi nisu do kraja zabijeni u bocnu dasku, pa je ceo taj deo okova pod uglom u odnosu na nju, ili je blago zakrivljen.
Zakucaj cekicem te zube do kraja.
User avatar
strom
Šegrt
Posts: 44
Joined: 05 May 2020 09:37
Location: Zagreb, HR

Re: Okov za krevet

Post by strom »

Dobro si vidio, ali ista je situacija i kada sam čekičem zakucavao prvo te zube.

Namjestim dasku stisnem rukom zube da se malo urežu u dasku, okrenem dasku i dok su zubi još urezani, čekićem sam ih nabio da budu ravni s daskom.

Nakon toga zašarafim... i isto, bježi. Nekad više, nekad manje. Ovo je fotkano baš s namjerom da vam pokažem grešku pa nisam pazio da su zubi zabijeni.

Mislio sam da imam smrdani komad, da sam ga nekako svinuo ili nešto... pa sam isprobao s novim, ista stvar.

Pa sam mislio da mi drvo nije dobrih dimenzija, da malo bježi, nije paralelno itd. Pa sam oba komada pažljivo više puta rezao na stolnoj pili i mjerio šublerom da su paralelni i da može biti dobar pravi kut, sve ok.

Problem nastane kada (nakon što ubacim kuke u ženski dio) i stisnem prema dolje, da se onako "zaključaju", tada se sve razvali.

Nekoliko sati sam guglao da vidim ima li negdje neki video ili upute kako se to radi ali ništa nisam našao.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Okov za krevet

Post by mbole »

Nekako imam utisak da kad povezes sve 4 stranice, to ce da se dovede u red.
Posto ce suprotni krajevi da vuku na suprotne strane...

Ti okovi su stancovani lim, ne mozes tu ocekivati preteranu preciznost.
Ali lim nije bas toliko debeo da ne moze malo da se "nategne"...
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Re: Okov za krevet

Post by maricaiivica »

I jos kada dodas letvice...sve na svom mestu
Realno, i bolje je da nateze bas na tu stranu
User avatar
strom
Šegrt
Posts: 44
Joined: 05 May 2020 09:37
Location: Zagreb, HR

Re: Okov za krevet

Post by strom »

Da, okovi su zaista tanki lim, lako se uvija i nije meni problem dasku vratiti/forsirati u vinkl, samo što se opet vrati u krivo jer s druge strane nema ničega. Ali kada će biti cijeli krevet - bit će.

Malo sam razmislio na što mislite i čini mi se da ste u pravu. Bit će doslovno suprotne sile i to bi moglo, ako ne izjednačiti, barem u većem dijelu anulirati te deformacije. Uostalom, drugačije će se i okov ponašati kada će raditi s stranicama od 2 metra bukve u odnosu na 15 cm jelovine :)

Hvala vam za savjete, probat ću ići dalje s time, barem za dječji krevet.

No, kad smo već na toj temi, da vas pitam... dok sam se spremao baciti u smeće ovaj okov :) napravio sam drugi sistem pa me zanima vaše mišljenje.

Imam šablonu za bušenje rupa koje se spajaju s drvenim klinovima, ma znate ono malo plastično, garantira relativno precizan spoj pod 90 stupnjeva drvenim klinovima.

Mislio sam napraviti takve dvije rupe u nogi kreveta i kraju stranice, staviti 10mm drveni klin i onda između te dvije rupe probušiti jednu rupu koja bi išla kroz cijelu nogu i ulazila u stranicu. Na unutarnjoj stranici bih izbušio fi 35mm rupu poprečno na tu koju sam izbušio kroz nogu i tu bih stavio vijak s onim metalnom polukrug maticom. Grozno objašnjavam ali mislim da me kužite. :)

Vidio sam taj sistem ovdje na forumu a i po namještajima se nađe. Spoj mi se čini jako čvrst. Što kažete, vrijedi li se s time zezati?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Re: Okov za krevet

Post by mbole »

Taj spoj jeste jako cvrst, ali ko sto si i sam napisao, zahteva mnogo vise posla.

Neko ne voli sto se sa prednje/zadnje strane vidi glava srafa, a nije uvek lako naci sraf sa "lepom" glavom.

Pored poluokruglih matica, imas i varijantu sa valjkom, koji kroz sredinu ima rupu sa navojem. Valjak je tipa 10-12mm precnika.
Ko je dovoljno mator :) setice se cuvenih "zelenih soba" iz 70-tih koje su tako spajane.
Post Reply