Pomoc oko izbora spojnica / pantova i plocica za pantove!

Forum o okovima, crteži, ideje, pomoć
Post Reply
User avatar
savage1337
Majstor početnik
Posts: 141
Joined: 30 Sep 2016 22:24
Location: Hrvatska, Zagreb

Pomoc oko izbora spojnica / pantova i plocica za pantove!

Post by savage1337 »

Pitanje je u vezi "pantova" odnosno o plocicama na koje idu pantovi.
Znaci izabrao sam CLIP top BLUMOTION 110° pantove / spojnice:
http://iverpan.hr/okov-za-namjestaj/sus ... 0-spojnica

Sada mi trebaju i pripadajuce plocice koje sam nasao, uglavnom postoje dvije verzije koje su meni zanimljive, jedna je fiksna, druga se moze podesavati po visini sarafom. Ne znam koliko mi je to potrebno s obzirom da vec sama spojnica ima mogucnost podesavanja u sve 3 dimenzije. No to i nije toliki problem.

Ono sto me muci je sto te plocice imaju neku visinu, 0mm, 3mm, 6mm, 9mm?
Na sto se odnosi ta visina, to je ono koliko je sama plocica udaljena od unutrasnjosti bocne stranice? I cemu to sluzi? Mislim kako odabrati koju da uzmem?
Najbolje onda 0mm odnosno 0,8mm i mir ha?

Sto se dobije i u kojim situacijma se uzima recimo 9mm?

Znaci recimo, odlucim se za ovu plocicu:
http://iverpan.hr/okov-za-namjestaj/sus ... -clip-6100
To je Blum plocica, serijski broj: 173L6100, za "wood screw", visine 0mm. No oni su napisali da je H, visina plocice 8,5mm, a ne 0mm.

Sad me to zbunjuje, ako je 0mm onda je 8,5mm. Tih 8,5 je onda visina same plocice, ali od ploce bocne unutarnje stranice je udaljena 0mm? Da je 3mm onda bi visina bila 11,5mm?
I cemu sluzi to odstojanje i cemu odmicati spojnicu od ploce? Sto se dobije time i cemu to sluzi? U kojim situacijama se to radi?

Hvala!
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

U 99 posto slučajeva treba ti pločica "0". Pločica + 3 se koristi, na primjer, kod paralelnih spojnica. Postoje i pločice +18 koje se koriste za neke kuteve ili za unutarnja vrata sa spojnicama 170 stupnjeva. Pločice sa ovalnom rupom imaju podešavanja +- 3 mm, a one sa ekscentrom +- 2 mm. Ovo se odnosi na podešavanje po visini (gore-dole). Spojnice imaju vijke za podešavanje lijevo-desno i naprijed-nazad.
User avatar
savage1337
Majstor početnik
Posts: 141
Joined: 30 Sep 2016 22:24
Location: Hrvatska, Zagreb

Post by savage1337 »

Odlicno BILJEZNIK sve je jasno. Danas sam uzeo u Iverpanu Blum spojnice i plocice.
Jos jednom stvari me zbunio prodavac, rekao mi je da za mrtvi kut, trebam plocicu visine 3mm, da 0mm ne pase tamo. Za svaki slucaj uzeo sam plocice i 3mm i 0mm za mrtvi kut pa cu vidjeti.

Jeli istina to da je potrebna plocica vece visine znaci 3mm za mrtve kuteve? Nije dobra 0mm kao za klasicne spojnice?

Znaci Blum sa integriranim Bluemotion, 110 stupnjeva kaze 0mm plocica, i 95 stupnjeva (mrtvi kut) kaze 3mm?
Koliko sam citao u katalogu, pise da su sve spojnice sa integriranim Bluemotion-om kompatibilni sa svim CLIP TOP spojnicama.
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Mrtvi kut - ja je zovem paralelna, dakle pločica +3 mm. I točno je, sve su sa integriranim blumotionom kompatibilne sa onima bez.
User avatar
savage1337
Majstor početnik
Posts: 141
Joined: 30 Sep 2016 22:24
Location: Hrvatska, Zagreb

Post by savage1337 »

Da, upravo kako kazes, na kako kazes paralelu ide 3mm plocica. U suprotnom tih 3mm fronta izlazi iz korpusa. Evo slike iz Blum kataloga:

Image

Dobro je imam onda sve sto trebam.

A dajte mi recite jeli ima itko iskustva sa Grass spojnicama? Ono sto je meni dostupno su Blum i Grass.
Ako je netko radio sa oba proizvodaca, moze napisati misljenja i razlike izmedu Blum-a i Grass-a, ne samo za spojnice, vec i za ladice i sve sto proizvode.
Ono ukratko, kvaliteta, cijena, lakoca montiranja, dostupnost kataloga i sablona... preporuka ili ne...

Eh i jos jedno pitanje, na kojoj je udaljenosti od vrha i dna bocne stranice najbolje smjestiti spojnice. Znaci u bocnoj stranici kabineta, idu 2 spojnice, koliko udaljenje od vrha ili dna je najbolje da spojnice budu? Gledao sam Dynalog, on mi je po defaultu stavio mislim 80mm od vrha i 80mm od dna? Jel postoji neka preporuka oko toga?

Hvala BILJEŽNIK!
Last edited by savage1337 on 17 Nov 2016 08:54, edited 1 time in total.
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Slušaj Dynalog. Grass nije u rangu Bluma po kvaliteti iako se u zadnje vrijeme jako trude. Dynalog je jedan od razloga zašto se držim bluma. Grassov on line planer je katastrofa za koristiti. Scavolini koristi blum i Hettich, ponekad i Hafele, nikada Grass. Za probu kupi Grassove paralelne spojnice i probaj i njih i blumove. Odmah će ti sve biti jasno.
User avatar
ST STOLAR
Majstor stolar
Posts: 445
Joined: 12 May 2009 15:45
Location: Pula

Post by ST STOLAR »

Å to se spojnica...pantova...panti...šarnira... tiče Hettich sensys je vrh vrhova

https://www.hettich.com/hr_HR/proizvodi/spojnice.html
Last edited by ST STOLAR on 17 Nov 2016 21:23, edited 1 time in total.
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Bio sam nedavno na jednom sajmu i vidio Hettich na djelu. I uspjeli su me impresionirati, zaista, Doduše, samo spojnicama, dok s ladicama i podiznim mehanizmima još uvijek kaskaju za blumom.
User avatar
ST STOLAR
Majstor stolar
Posts: 445
Joined: 12 May 2009 15:45
Location: Pula

Post by ST STOLAR »

BILJEŽNIK wrote:Bio sam nedavno na jednom sajmu i vidio Hettich na djelu. I uspjeli su me impresionirati, zaista, Doduše, samo spojnicama, dok s ladicama i podiznim mehanizmima još uvijek kaskaju za blumom.
...i napisao sam što se spojnica tiče.
Post Reply