sarke na vratima

Forum o okovima, crteži, ideje, pomoć
Post Reply
User avatar
mario99
Šegrt
Posts: 40
Joined: 13 Nov 2014 09:23
Location: vinkovci

sarke na vratima

Post by mario99 »

Imam problem sa ulaznim vratima na kojima su 4 sarke. 2 gornje sarke su se olabavile u stoku i okrenule se malo pa su vrata pala. Sad me zanima dali postoji kakvo ljepilo kojim bi mogao namazati da se te sarke ne okrecu ili moram busiti nove rupe?
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Izbuši nove rupe, ako ikako možeš. Sve ostalo je privremeno rješenje.
User avatar
mario99
Šegrt
Posts: 40
Joined: 13 Nov 2014 09:23
Location: vinkovci

Post by mario99 »

ok hvala
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

А можеш и да прошириш постојеће рупе на пречник већих типлова за дрво и да улепиш те типлове и тако затвориш рупе.
Кад лепак осуши избуши нове рупе на исто место и врати шарке.
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
User avatar
mario99
Šegrt
Posts: 40
Joined: 13 Nov 2014 09:23
Location: vinkovci

Post by mario99 »

a za koliko bi trebao biti veci tipl i rupa od postojece, jel dovoljno 2mm?
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

Довољно је, само води рачуна да кад бушиш рупе за типл да буде тесно - да се типл набије у рупу и да што мање лепка остане између типла и штока
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Samo nemoj meriti unutrasnji precnik postojece rupe. Meri spoljasnji precnik srafa, pa na to dodaj dva milimetra.

Ne secam se koji je tacno navoj na sarkama, al cini mi se da je dubina navoja nesto reda 0.75mm tj ukupno je unutrasnji precnik rupe manji za 1.5mm nego sto je spoljasni precnik navoja na srafu. Ako dodas 2mm na unutrasnji precnik rupe ostace ti svega po 0.25 sa svake strane.

Naravno moguce je i da se rupa potpuno razglavila (mada sam iz prvog posta shvatio da se samo razlabavilo), pa da je veca od spoljasnjeg precnika srafa. U tom slucaju uvecaj precnik rupe za 2.
User avatar
mario99
Šegrt
Posts: 40
Joined: 13 Nov 2014 09:23
Location: vinkovci

Post by mario99 »

Nije se skroz razglavila jer kad namjestim sarke drze se par dana ali onda padnu.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

ubacis u rupu cackalicu(da stoji u rupi sa strane celom duzinom) i onda zavrces polako sarku i ima da drziiiiii :prs:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
dusanld
Zarezivač olovaka
Posts: 11
Joined: 18 May 2012 16:55
Location: Beograd

Post by dusanld »

Da se nadovežem na ovu temu, slična je problematika. Spala su mi sobna vrata, ne znam da li postoji mogućnost štelovanja na šarkama. Slikao sam šarke, pa ako neko ima neki savet bio bih jako zahvalan.
Image
Image
Image
Image
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Post by ivanob1 »

Kod ovih sarki nema stelovanja. Treba videti sta je razlog sto su vrata spala. Mozda su srafovi popustili ili je sarka dobila luft ili je deformisana. U svakom slucaju moze da se resi.
User avatar
dusanld
Zarezivač olovaka
Posts: 11
Joined: 18 May 2012 16:55
Location: Beograd

Post by dusanld »

Hvala na odgovoru, jedna nedoumica manje. Å rafovi su svi čvrsto utegnuti, jedino što mi je palo na pamet da nisu nabubrela vrata od vlage ovih dana? Nisam o tome razmišljao jer su relativno nova i nigde se ništa ne vidi. Ako je to u pitanju verovatno nema pomoći dok ne osuše.
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Post by ivanob1 »

Kad ih zatvoris, da li je gornji zazor manji od donjeg pa su tako pala ili kad ih skroz otvoris pa primecujes da je gornji deo nagnut. Vidim da sama sarka nije prisla stoku za neki milimetar. Ako je donja sarka prisla regularno onda to moze da bude razlog nagnutih vrata kada su otvorena.
User avatar
dusanld
Zarezivač olovaka
Posts: 11
Joined: 18 May 2012 16:55
Location: Beograd

Post by dusanld »

Nisam trenutno u stanu, ali ako je to što si napisao, kakav bi lek mogao da bude? Da probam da privučem gornju šarku skorz štoku, ili ako ne može više da podmetnem pod donju nešto da bi bile podjednako odmaknute.
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Post by ivanob1 »

Moze podmetanje pod donju sarku ukoliko zazor to dozvoljava i ukoliko hoces da ispravis poziciju krila kada je zatvoreno. Kad zatvoris vrata premeri zazore gore i dole (strane gde je kvaka) i vidi kolika je nejednakost.
Post Reply