Koji sistem Blumovih ladica

Forum o okovima, crteži, ideje, pomoć
Post Reply
User avatar
djuro2
Majstor majstora
Posts: 534
Joined: 19 May 2009 21:57
Location: Križevaca

Koji sistem Blumovih ladica

Post by djuro2 »

Planiram jedan projekt odraditi sa Blumovim ladicama vise klase. Dakle u obzir dolaze Antaro ili Legrabox. Gledam malo skice i Antaro mi djeluje jednostavnije ugraditi nego Legrabox jer ovaj potonji zahtijeva dodatnu obradu dna ladice. Jel netko ugradjivao Antaro ili Legrabox pa ako moze malo detalje oko jedne ili druge.
User avatar
djuro2
Majstor majstora
Posts: 534
Joined: 19 May 2009 21:57
Location: Križevaca

Post by djuro2 »

Pregleda ima nesto, ali nema komentara pa eto onda cu ja komentirati sam sebe :)
Dakle imao srecu da investitor zeli sve (dobro nisam gurao Servo drive bas :skratta:), a cijena nije vazna :prsgore: pa krenimo redom
Na kraju sam se odlucio uzeti Legrabox sistem jer ima jako usku stranicu sto mi je vizualno jako vazno. Debljina bocnih stranica Tandem box sustava mi je uvijek bila vizualno neprivlacna pa nisam nikada to niti nudio. Ono sto Legrabox ima, a meni je jako vazno (slicno je Metabox sustavu) su razlicite visine ladica. Ide cak do visine ladica od cca 20cm. Tandembox takve stavri nudi uz reling sto mi je bezveze.

Sto se tice samog sistema eto nekoliko slika pa ce biti sve jasnije. Inace ovo mi je prvi put da ugradjujem ladice visoke kategorije pa me bilo malo frka hoce li nekih 450€ samo u ladicam biti dobro ili ne :skratta:

Dakle sustav se sastoji od sljedecih komponenata
Image

Lijeva i desna vodilica koja se pricvrscuje na korpus. Nosaci fronti koji traze 4 sarafa (visina C) po nosacu i nosaci zadnje stranice.

Image

Legrabox trazi posebnu obradu dna ladice. Ovaj izrezani dio je dubine 8mm a sirina mu je 38mm. Tamo gdje sam kupio okove su napravili besplatno obradu ladice, ali vec sam se pripremio za slucaj da ja to radim. Malo sam morao kemijati posto imam samo rucni cirkular, ali islo bi to zapravo vrlo jednostavo u dva reza. Vi koji imate stolne cirkulare to vjerojano lakse odradite.

Sama bocna stranica.
Image

Vrlo tanki profil. Vrlo elegantan izgled.

Image

Postupak sastavljanja pocinje pricvrscivanjem drzaca na zadnju stranicu. Kada je to gotovo na jednoj i na drugoj strani klikne se u bocne stranice.
Image

Zatim se dno ugura u ladicu.
Image

I ladica ubaci u montirane vodilice na korpusu.
Image

Potom slijedi izrada jako vaznog pomagala za sto ce nam trebati super ljepilo i dodatni set nosaca fronti.
Image

U ove nosace sam ubacio sarafe i zalijepio ih. Kad se ti nosaci stave u ladicu dobiju se sarafi koji vire van iz nosaca.
Image

Sve sto je potrebno je samo nasloniti frontu lagano kvrcnuti i ostat ce rupice na koje treba izbusiti rupe i ubaciti prave nosace.
Inace ovo pomagalo koristim za metaboxe vec nekoliko godina jer blumovom sablonom nisam nikako bio zadovoljan a kosta masne pare. Tako da mi bumova sablona za oznacavnje rupica za fronte stoji i skuplja prasinu.

Eto to je cijela mudrost oko Legraboxa.
User avatar
Burgija
Šegrt
Posts: 46
Joined: 09 Dec 2010 11:25
Location: Zagreb

Post by Burgija »

Elegantno, nema sta ....

Kad vec pare nisu bile problem :D mozda bi sivi iveral (dno/zadnja) upotpunio dojam....

Sto se tice pomagala i zacrtavanja....olaksaj si zivot
Buduci da vec koristis sketchup, dynaplan 3.3 je kompatibilan sa skp 2014....mjeris pozicije rupa,vodilica na svom modelu bez dodatnog racunanja, izrade pomagala....

OK, tu se gubi faktor "jesam li di zah***" :forvonad:

Grass online planer isto omogucava za slucaj da koristis grass okov
User avatar
djuro2
Majstor majstora
Posts: 534
Joined: 19 May 2009 21:57
Location: Križevaca

Post by djuro2 »

Burgija wrote:Elegantno, nema sta ....

Kad vec pare nisu bile problem :D mozda bi sivi iveral (dno/zadnja) upotpunio dojam....

Sto se tice pomagala i zacrtavanja....olaksaj si zivot
Buduci da vec koristis sketchup, dynaplan 3.3 je kompatibilan sa skp 2014....mjeris pozicije rupa,vodilica na svom modelu bez dodatnog racunanja, izrade pomagala....

OK, tu se gubi faktor "jesam li di zah***" :forvonad:

Grass online planer isto omogucava za slucaj da koristis grass okov
Ne vidi se na slikama, al iveral i je sivi :)
Imam sablone za sva busenja pripremljen tako da i to nije problem.
User avatar
ninja
Majstor stolar
Posts: 476
Joined: 19 Dec 2010 22:59
Location: Zagreb

Post by ninja »

šta je po vama bolje/jednostavnije za montirati i koje vodilice preferirate, da li metabox sa bluemotionom ili tandem sa bluemotionom?
koliko sam skužio tandem je kvaliteniji jer klizi na lagerima a ne kotačićima ali je kompliciraniji za izradu jer se mora cijela ladica raditi od iverala dok je metabox puno jednostavniji za izradu ali nema tako tiho kretanje.
Last edited by ninja on 25 Feb 2016 08:15, edited 1 time in total.
User avatar
djuro2
Majstor majstora
Posts: 534
Joined: 19 May 2009 21:57
Location: Križevaca

Post by djuro2 »

ninja wrote:šta je po vama bolje/jednostavnije za montirati i koje vodilice preferirate, da li metabox sa bluemotionom ili tandem sa bluemotionom?
koliko sam skužio tandem je kvaliteniji jer klizi na lagerima a ne kotačićima ali je kompliciraniji za izradu jer se mora cijela ladica raditi od iverala dok je metabox puno jednostavniji za izradu ali nema tako tiho kretanje.
Osobno se ne bih zafrkavao i radio ladicu od iverala pa na ladicu od iverala kacio tandem. To ako imas neki skupi komad namjestaja pa radis ladicu od drveta to da ovako bi uzeo metabox i zdravo.

Napravio par tih ladica u cijelosti od iverala. Zafrkancija je to velika radje uzmi tandembox neces nesto posebno skuplje proci na cijelu cifru materijala.
User avatar
Rendisha
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 249
Joined: 09 Apr 2008 11:35
Location: Beograd

Post by Rendisha »

Nisam znao da metabox ima sada i bluemotion dodatak. Sa tandemom radim redovno i ne mogu nista lose reci o njemu. Cinjenica je da moras imati neki alat kojim bi falcovao bokove - bilo to cirkular / formatizer ili frezer. Tandem ne kliza po lagerima vec plasticnim valjcima ali je sigurno izdrzljviji od metaboxa koji je preradjeni klasicni klizac...
User avatar
ninja
Majstor stolar
Posts: 476
Joined: 19 Dec 2010 22:59
Location: Zagreb

Post by ninja »

@djuro
mislim da nije baš zanemariva razlika u cijeni tandema (70 kn ili oko 9€) i tandemboxa (300 kn ili oko 40€). a što se tiče uštede na materijalu, nije baš prevelika ušteda na tandemboxu jer treba dno i zadnja stranica, dakle ne trebaju samo dvije bočne i prednja. mislim da ta 3 komada iverala ne mogu koštati više od 30-50 kn (5-7€)
da, veća je zeznacija napraviti ladicu za tandem nego za metabox ili tandembox. ali mislim da je tandem kvaliteniji od metaboxa.

@rendisha
http://iverpan.hr/blumotion-za-metabox
čak je metabox sa bluemotionom skuplji nego tandem.
ne moraš imati nikakav alat za falcovanje bokova, naprave se 13mm dulji od podnice, i to je to.
ovako ih ja radim
Image
tandem mi izgleda izdržljiviji od metaboxa, i da, metabox izgleda kao prerađeni obični klizač.
Last edited by ninja on 26 Feb 2016 13:35, edited 1 time in total.
User avatar
djuro2
Majstor majstora
Posts: 534
Joined: 19 May 2009 21:57
Location: Križevaca

Post by djuro2 »

@Rendisha

Blumotion za metabox postoji nekoliko godina.

@ninja
Pitao si koji je sistem jednostavniji. Jednostavniji je metabox jer imas manje zafrkancije sa izradom i montazom ladice to je sigurno. Plus sto ces puno brze montirati frontu i podesiti ju. Tandem ima puno bolju kretnju to da.


@jedan i drugi :)

Nemojte misliti da ce metabox prdnuti samo tako radit ce to dosta dugo i pouzdano sigurno.

Kad bi morao odabrati izradu ladice tandem sistemom ili metabox sistemom odabrao bi ovo drugo jer nakon 9. ili 12. ladice nije ti bas svejedno koji je kakav sistem. Meni su BOX sustavi ekonomicniji za veci broj izradjenih ladica...
User avatar
ninja
Majstor stolar
Posts: 476
Joined: 19 Dec 2010 22:59
Location: Zagreb

Post by ninja »

da, ekonomičniji su za izradu, to sigurno. ali dok pogledam, metabox je i skuplji. ladica je 60 kn, bluemotion 30 kn, još ak ide railing, to je 30-ak kn, dakle ukupno skoro 15€ dok je obični tandem oko 10.
User avatar
Rendisha
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 249
Joined: 09 Apr 2008 11:35
Location: Beograd

Post by Rendisha »

@ninja

Falcovanje bokova za tandem sistem je uslovno potrebno, zato sto uglavnom baratamo sa materijalom od 18mm, a kod njega je maksimalna (preporucena) debljina boka 16mm. Sa 18icom bi vec vrlo verovatno dolazilo do zaglavljivanja. Pod falcovanjem sam mislio na stanjivanje bokova sa unutrasnje strane u zoni ispod lesonita / punog poda na 15-16mm - tj. tamo gde si ti nacrtao prepust bocnih stranica.

@djuro2

Nekome ko radi par fioka za sebe, najbitnije je da provali kako se koji sistem sklapa / dimenzionise, odnosno koji je najlaksi za prokljuviti. Onome ko radi to profesionalno, vise manje je sve jedno - kad se "udje" u sablon, onda sve ide lako.
User avatar
ninja
Majstor stolar
Posts: 476
Joined: 19 Dec 2010 22:59
Location: Zagreb

Post by ninja »

ja ladice radim od 16mm iverala i zato ne trebam nikakvo falcovanje. dno isto stavljam 16mm.
Post Reply