Blum klizaci (montaza)

Forum o okovima, crteži, ideje, pomoć
User avatar
Ioan
Šegrt
Posts: 33
Joined: 30 Oct 2013 20:02
Location: Zemun

Blum klizaci (montaza)

Post by Ioan »

Veliki pozdrav za sve ljubitelje stolarije.
Vec duze vreme pratim ovaj sjajni forum, pa rekoh sad i ja da se ukljucim. :hurra:

Naime planiram da napravim komodu sa cetiri fioke, gde bih koristio Blumove klizace sa delimicnim otvaranjem (450mm). Dimenzije komode su (v, s, d) 100cmx72cmx53.3
Materijal je 18mm beli medijapan visoki sjaj, za fioke bih koristio 16mm belu ivericu (najjeftiniju).

Klizace sam narucio (+ 4x leva i desna spojnica za drvene fioke) treba da stignu, nisam siguran koji je model u pitanju ali posto sam pronasao uputstvo za 552h model na Blumovom sajtu, pretpostavljam da su to ti.
http://www.blum.com/us/en/02/90/ (Supplement Sheets pa search) partial extension
Tu je sve detaljno objasnjeno sto se tice ugradnje, stranice fioke su 16mm maks. fioka je uza za 10mm od unutrasnjih dimenzija korpusa, dok kod obicnih klizaca je 26mm .....

E sad pravim krojnu listu za komodu i problem mi prave dimenzije fioke (tacnije dubina). U uputsvu su koristili REAR MOUNTING BRACKET koji se ne koristi za panelne kabinete.

Iz tog razloga me interesuje me da li bih mogao da napravim dublju fioku od 457mm koliko je po njihovom uputstvu? (npr. 500mm)

Takodje, dobro bi mi dosla pomoc za izradu krojne liste, s obzirom da nisam nasao Blumov program (600mb) koji je pominjao profesor mbole u nekoj od prethodnih tema o klizacima.


Hvala unapred za odgovore.
Pozz
User avatar
Ioan
Šegrt
Posts: 33
Joined: 30 Oct 2013 20:02
Location: Zemun

Post by Ioan »

Klizaci su stigli u pitanju je 550H model i na popustu su do kraja februra u jednoj domacoj firmi (da ne reklamiram), ako nekom treba info nek posalje PP.
Nisam uspeo da nadjem uputstvo za ovaj model konkretno, iskoristicu ovo od 552 modela.

Sto se tice fioka, odlucio sam da stavim duzinu 500mm u krojnu listu, pa ako bude predugacko ce da kratimo. (kapiaram da ce fioka biti uvucenija pri otvaranju za tih par cm, ali to mi ne smeta)

Ono sto bi mi trebalo, je pomoc u izradi krojne liste, jos bolje ako ima neko softver mozemo se dogovoriti preko PP.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Da bi neko mogao da ti pomogne sa krojnom listom, moras dati nekakav crtez sa dimenzijama.
Niko od nas ne zna na koji nacin ces sastavljati komodu, dal dno ide ispod ili izmedju bokova recimo, od kakvog univera radis (debeli, obican, ima teksturu...) koji kant ces koristiti...
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Kutija ladice kod 550 H treba biti 10 mm kraća od nazivne duljine vodilica. Dakle u tvom slučaju je to 440 mm. Moguća je improvizacija sa većom duljinom ladice na način da se vodilica pričvrsti dublje u korpusu i za istu korekciju dubine se postave kopče na ladicu. Ovo navodim samo kao izvedivo, ali ne vidim smisao. Djelomičnom izvlakom već gubiš skoro 10 cm prostora a dodatnim guranjem ladice u dubinu gubiš narednih 5 cm...

Upute: http://www.easybiz.de/images/moventoz.jpg
User avatar
Ioan
Šegrt
Posts: 33
Joined: 30 Oct 2013 20:02
Location: Zemun

Post by Ioan »

Komodu cu sastavljati u kombinaciji keksanja i srafljenja.

Kutiju cu sastavljati keksanjem tako da dno i gornja ploca kao i cokla idu izmedju bokova. (cokla ce biti 100mm i uvucena 10mm).
Za materijal sam pisao u prvoj poruci, mediajapan 18mm beli visoki sjaj (fundermax). Kantovanje sa ABS trakom.

Ledja cu raditi bela od HDF 3mm.

Fioke cu satavljati srafovima (spax ili konfirmat 5x50) tako da se ne vide srafovi.
Materijal iverica 16mm bela (korpus ili kako ce vec zove). Kantovanje fioka sa kant trakom.
Dno fioke cu raditi ivericom 10mm i njega cu srafiti, mozda i ojacati L profilcicima.

Razmak izmedju fioka ce biti 20mm kao na slikama iz ove teme viewtopic.php?id=1789 koje je postavio korisnik Singer
sa razlikom sto bih prvu fioku odozgo stavio na 6mm od donjeg dela gornje ploce

Image

Image

Image

*** mbole ***
sredjene slike
Last edited by mbole on 31 Jan 2015 02:13, edited 1 time in total.
User avatar
Ioan
Šegrt
Posts: 33
Joined: 30 Oct 2013 20:02
Location: Zemun

Post by Ioan »

BILJEŽNIK wrote:Kutija ladice kod 550 H treba biti 10 mm kraća od nazivne duljine vodilica. Dakle u tvom slučaju je to 440 mm. Moguća je improvizacija sa većom duljinom ladice na način da se vodilica pričvrsti dublje u korpusu i za istu korekciju dubine se postave kopče na ladicu. Ovo navodim samo kao izvedivo, ali ne vidim smisao. Djelomičnom izvlakom već gubiš skoro 10 cm prostora a dodatnim guranjem ladice u dubinu gubiš narednih 5 cm...

Upute: http://www.easybiz.de/images/moventoz.jpg
E pa to mi nije bilo jasno, nisam skapirao iz uputstva :pucko:

Gledao sam uputsvo za 552H,556H i bunilo me "REAR MOUNTING BRACKET" koja se ne koristi sa plocastim materijalima. Ne znam ni koja je uloga te plocice.

Odnosno nije mi jasno zasto u kabinet dubine 533mm stavljaju klizac od 470mm za fioku 457mm dubine. (iz uputstva za 552H)
Znaci ja bih mogao da zamenim ove moje klizace od 450 za 500mm i da stavim fioku dubine 490mm.
Da li bi klizac od 500mm mogao da stane u kabinet od 533mm?
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Stane, bez problema.
User avatar
Ioan
Šegrt
Posts: 33
Joined: 30 Oct 2013 20:02
Location: Zemun

Post by Ioan »

@BILJEŽNIK
Hvala puno.
U ponedeljak ih menjam za 500mm. To me je najvise interesovalo kad sam postavio ovu temu.
Ovi iz Bluma stavili uputstva samo za klizace od 30e+, a nas sitnu buraniju ko sisa.

I dalje bi mi trebala pomoca za izradu krojne liste, pa ako je neko raspolozen super.
Obecavam da cu okaciti slike kad bude gotova (mada zbog obaveza nece biti skoro).


BTW bas steta sto je ne upotrebljiv ovaj upload slika (ili ja ne znam da ga koristim), ima toliko starih tema koje su zanimljive kojima su izbrisane slike na drugim serverima.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Samo ga lose koristis. Jednostavn iskopiraj CEO link koji dobijes, uradi paste u poruku, i NISTA VISE. Daklem ne klikces ponovo na img dugme.
Uostalom... kad bas nista drugo ne pomogne... procitas uputstvo :) viewtopic.php?id=212

No da se vratimo na temu.
Ono sto se meni ne dopada je sto si plafon komode ubacio izmedju stranica. Kako god da ga povezujes sa stranicama, keksujes, srafis sta god... imaces problem da ce plafon da se jednostavno rascepi ako ga ozbiljnije pritisnes odozgo (recimo neko sedne, sto uopste nije tako neverovatno za komodu).

Mislim da je mnogo bolje da plafon dodje preko bokova. A i kompletna ploca plafona lepse izgleda nego kada ima dve ivice (no o ukusima...)

Sto se tice krojne liste... vidim da si sve lepo iscrtao, ne kapiram sta te konkretno muci? Imas sve mere na crtezima, jednostavno upises kolike su dimenzije pojedinih ploca.
Recimo ovako kako je sada (znaci ako ne menjas plafon/bokovi odnos) imas recimo:
MDF 18mm, beli visoki sjaj
100 X 53.3 - 2 kom kant jedna duza i dve krace stranice (to su bokovi)
68.4 X 53.3 - 2 kom kant jedna duza (dno i plafon)
68.4 X 10 - jedan komad nema kantovanja (cokla)
71.4 X 22.2 - 4 kom kant sve cetiri stranice (frontovi)

i to bi bio kompletan korpus, plus imas ledja

HDF, 3mm, beli
98.8 X 89.4 (uvuceno od bocnih i gornje ivice za po 6mm, i skroz preko dna)

Inace na stovaristima obicno koriste santimetre
User avatar
Ioan
Šegrt
Posts: 33
Joined: 30 Oct 2013 20:02
Location: Zemun

Post by Ioan »

Hvala puno mbole (nocna tico), sto se tice slika i svega ostalog. Za uplod slika sam skapirao :prs: (nisam citao uputsvo) .

Sto se tice plafona moram priznati da nisam razmisljao o tome, ali cu te poslusati bas zbog estetike. Istina to ce biti teze za realizaciju tj. trebace mi duze stege.

Za krojnu listu pre svega nisam bio siguran (ipak radim ovo prvi put), komoda sa fiokama nije bas jednostavna za probijanje leda. Takodje materijal za kutiju i frontove nije jeftin, u slucaju da zeznem nesto.

Ovu krojnu listu sto si sastavio za kutiju nam se slazu dimenzije . Za ledja HDF 3mm mi nije jasna dimenzija (verovatno je greska 98.8x89.4), mozda si mislio 98.8x70.8?
Je'l nije to mnogo 6mm sa svake strane za ledja? Je'l ok da ledja spajam el. heftalicom, ili je bolje da idem srafovima?

Neke dimenzije koje sam ja sastavio (sa izmenom da plafon prelazi preko bokova)

Medijapan 18mm

Plafon 72x53.3
Dno 68.4x53.3
Bokovi 98.2x53.3(x2)
Cokla 68.4x10
Fronte 22.2x71.4

Iverica 16mm (fioke)

67.4x17.1 (x8)
45.4x17.1 (x8)

Iverica 10mm (dno fioke)

63.8x45.4 (x4)

HDF 3mm (ledja)

98.8x70.8
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ja kad radim, ufalcujem bokove za 13mm tako da ostane 5mm "mesa" spolja na boku, a imam 12mm da u njih uvijem sraf. Sto bi rekli izdelis na trecine.
Taj 1mm razlike je zbog tolerancija (ako bilo sta ne bude tacno na meru, bolje da mogu da ga ubacim pa da ima malkice lufta, nego da ne moze da udje).

I ako ne falcujes, tih 6mm uvucenih ledja su taman da se ona ne vide sa strane ako bas ne zagledas.

Ups, sad shvatih sta te buni kod ledja.

Cela komoda ti je visoka 100 cm. Imas coklu 10cm. Daklem pokriveni deo je 90. Sa gornje strane povuces za 6mm, to je 89.4. Na donjoj strani nema potrebe da se povlacis posto niko nece gledati odozdo kako izgleda dno komode, a lakse ti je da ga celog pokrijes i povezes nego da i tu falcujes.
Ali ima potrebe da se dno skrati po dubini za ta 3mm kolika je debljna ledja, sto sam naravno propustio.
I naravno zeznuo sam se za ovu drugu meru, koja treba da bude 72-1.2=70.8.

Daklem

Plafon 72x53.3
Dno 68.4x53 (plice za ona 3mm koliko je debeo HDF)
Bokovi 98.2x53.3(x2)
Cokla 68.4x10
Fronte 22.2x71.4

Uh... da budem iskren... nesto mi nije bas koncentracija na nivou veceras (malo sam umoran, radio sam nesto do jutra... ne nije to sto mislite :) bas sam radio)
Bojim se da ne zeznem neku meru... ajd sutra kad budem malo sveziji, pa cu pregledati ponovo.
User avatar
Ioan
Šegrt
Posts: 33
Joined: 30 Oct 2013 20:02
Location: Zemun

Post by Ioan »

Ok sto se tice ledja onda da budu 89.4x70.8. Za falcovanje nemam masinu tj. frezer tako da ce ici 6mm sa svih strana, a dno necu skracivati 3mm.

Razmisljao sam da Dno uzmem od korpus bele iverice i da ga kantujem (jednu duzu) istom ABS trakom ko i medijapan. Mislim da cu tu ustedeti i ovako se dno ne vidi.
Bez obzira sto moram da uzmem 210x53 izaci ce jeftinije, a ostatak ce mi ostati za neki drugi projekat.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sitna ti je to usteda. Na 0.3 kvadratna metra, ako je taj sjajni MDF 2000 din/m^2 a belo belo 800 razlika ti je 350 din. Ni dve pakle cigara.
Plus je pitanje kako ce ti se uklopiti MDF u tablu, pa moze da bude da ovo izadje skuplje.
User avatar
Ioan
Šegrt
Posts: 33
Joined: 30 Oct 2013 20:02
Location: Zemun

Post by Ioan »

Uh bilo bi super da je toliko MDF, blize je dva puta toliko.
Nisam jos stavljao na papir za uklapanje, ali uradicu i to sutra.

Pogledacu jos za cenu na par mesta, ali mislim da nisu neke velike razlike. Svuda je papreno. (Sestra zapela to joj se svidja :) )
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

OK, to je onda tri pakle cigara :)
I to jeftinih
Post Reply