Hospa, vijci

Forum o okovima, crteži, ideje, pomoć
User avatar
davorac
Zarezivač olovaka
Posts: 12
Joined: 26 Oct 2011 17:52
Location: Davor, Hrvatska

Hospa, vijci

Post by davorac »

Pozdrav, jel ima itko iskustva sa Hospa iver vijcima, to ima u iverpanu,pa me zanima kvaliteta jer su dosta jeftinij od recimo spax.
User avatar
djuro2
Majstor majstora
Posts: 534
Joined: 19 May 2009 21:57
Location: Križevaca

Post by djuro2 »

davorac wrote:Pozdrav, jel ima itko iskustva sa Hospa iver vijcima, to ima u iverpanu,pa me zanima kvaliteta jer su dosta jeftinij od recimo spax.
Sarafim njima vec par godina, nikakvih problema nema. Makar cu sad preci na spax sa zvjezdastom glavom u dimenzijama 4x35 i 4,5x50 sve ostalo sto mi treba iskljucivo hospa.
User avatar
Bazo
Zarezivač olovaka
Posts: 13
Joined: 27 Aug 2018 06:50
Location: Podgorica

Post by Bazo »

Pozdrav svima:) prvi moj post...Vidim stara je tema, a ja imam isto ovo pitanje. Ovdje u Crnoj Gori u jednoj od firmi koja se bavi usluznim rezanjem i kantovanjem, za rad sa ivericim prodaju se ovi Hospa sarafi od Hafele-a. Dakle radi se o sarafima koji nisu konfirmat.

E sad...nije mi bas najjasnije. Iscitao sam gotovo sve teme na forumu i vidio da gotovo svi majstori koriste konfirmat za ivericu i da se ovi sarafi nigdje osim u ovoj temi ne pominju. Pitanje je...da li iko od vas koriste ove vijke? Koliko sam.shvatio za ovakvu vrstu sarafa nije potrebno busiti predrupu sto bi meni itekako olaksalo...jer u Crnoj Gori ne mogu da nabavim trostepenu burguju za konfirmat.

Takodje u drugoj firmi koja se bavi rezanjem.i kantovanje prodaju se sarafi marke Forch i na njima pise bas da su za ivericu ali ni oni nisu konfirmat. Dakle... interesuje me da li su neki od ovih vijaka ok... ili ipak se predlaze konfirmat?

U prilogu je slika pakovanja ovih Forch sarafa...

Image
Last edited by Bazo on 27 Aug 2018 14:26, edited 1 time in total.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Koliko vidim, to su obični 4x50 vijci. Možda malo kvalitetniji od nekih, ali to je to.
Ja ih koristim za ladice, i super rade. Jedino mi nije jasno kako ne bušiš predrupu (kako si rekao)?
User avatar
Bazo
Zarezivač olovaka
Posts: 13
Joined: 27 Aug 2018 06:50
Location: Podgorica

Post by Bazo »

Pa to i meni buni i ne znam da li sam dobro shvatio...da.li se za ovakve sarafe busi predrupa...? Jer sam citao ovdje da se npr. Za Spax sarafe ne busi predrupa...ali za ove ne znam.

Nisam objasnio u prvom postu...totalni sam amater ali evo namjeravam da za sebe pocnem raditi nesta namjestaja od plocastih materijala...vjerovatno i kuhinju...pa se raspitujem kako i sto...

Ono sto me jos vise buni sto dvije najvece firme koje se bave rezanjem univera u Podgorici, prodaju ove sarafe majstorima...na moje pitanje da li ove sarafe uzimaju majstori prilikom izrade kuhinje...odgovor je da da te u raznim dimezijama...nije mi bas najjasnije... :)
Ne bi me ovo previse ni interesovalo da mogu nabaviti konfirmat burgiju...ali u Podgorici je ne mogu naci
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

I kod mene je slična situacija. Konfirmati se koriste malo ili nikako. Većinom se koriste ovakvi vijci, i svi ih zovu vijci za drvo. To sa raznim dimenzijama ustvari znači:
4x40 i 4x50 se koriste za spajanje korpusa i ladica
4x30 za spajanje elemenata
4x16 za baglame
3,5x16 za kalizače ladica i sl.

Bušiš vanjsku ploču borerom 3mm, unutrašnju ne moraš.

Probao sam vijke za koje se ne moraju unaprijed bušiti rupe, ali ih nisam koristio dovoljno da bih ti mogao nešto više reći o njima. Znam samo da rade na drvetu i da ga ne cijepaju.
User avatar
djuro2
Majstor majstora
Posts: 534
Joined: 19 May 2009 21:57
Location: Križevaca

Post by djuro2 »

sasasasa wrote:4x16 za baglame
Kad smo vec kod dimenzija aj da jos malo pokazem kako svatko od nas radi na svoj nacin.

Baglame, spojnice, pante kako ih vec zovete i pripadajuce plocice sarafim iskljucivo 3,5 x 20 sarafom. 3,5 x 17 a pogotovo 3,5 x 16 mi se cine da premalo udju u materijal. Ove dvadesetke udju do kraja.
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Na iverici od 18mm? I nikad nije izbio na drugu stranu? Mislim, znam da i nosač baglame ima svoju debljinu ali ja ne bih smio...

3,5 vijke ne koristim na baglamama jer zna "proletiti" kroz nosač ako ode malo ukrivo.

4x16 zna ponekad biti malo za baglame, ali to nije zbog vijka, već slabog kvaliteta iverice. Mada jeste ružno kada te neko nazove i kaže ti da su mu spala vrata.
User avatar
Bazo
Zarezivač olovaka
Posts: 13
Joined: 27 Aug 2018 06:50
Location: Podgorica

Post by Bazo »

E sad mi je sve jasnije...znaci konfirmat nije moranje... a stekao sam takav utisak na forumu, jer sam do sada kao jedinu alternativu smatrao Spax

Sto se tice ostalih finesa tipa koji saraf za baglame i sl. Ne mogu se ukljucivati ali informacije i iskustva koje pominjete ce mi biti od velike koristi :)
User avatar
djuro2
Majstor majstora
Posts: 534
Joined: 19 May 2009 21:57
Location: Križevaca

Post by djuro2 »

sasasasa wrote:Na iverici od 18mm? I nikad nije izbio na drugu stranu? Mislim, znam da i nosač baglame ima svoju debljinu ali ja ne bih smio...

3,5 vijke ne koristim na baglamama jer zna "proletiti" kroz nosač ako ode malo ukrivo.

4x16 zna ponekad biti malo za baglame, ali to nije zbog vijka, već slabog kvaliteta iverice. Mada jeste ružno kada te neko nazove i kaže ti da su mu spala vrata.
Ide taman da ide taman, pogledaj. 18mm debljina. A kad se rade ugradbeni ormari bas fino pasu u PVC kutnike.
Last edited by djuro2 on 27 Aug 2018 21:56, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ako radis sebi, nemoj preterano gledati na ono sto uzimaju majstori (ne samo ovde, u bilo kom zanatu).

Njihovi kriterijumi su drugaciji od tvojih. Oni rade da bi zaradili, i gledaju da utroseno vreme rada i cena budu najnizi moguci uz "dovoljno dobro".

Ti imas sasvim drugaciji kriterijum.
Najpre, ne pravis 3 kuhinje nedeljno, pa dal ce te srafovi ukupno kostati 2 ili 4 evra, nije bitno (na celu kuhinju koja te kosta 1000).
Dal ces potrositi pola sata vise na predbusenje ili neces, takodje nebitno. Ne radis na normu.

Na stranu sto imamo gomilu "majstora" u svim zanatima, koji su do juce bili knjigovodje, trgovce koji su em nepismeni em lenji, em guraju ono na cemu je njima dobra zarada (a najcesce im je najbolja na onome sto je najjeftinije i naravno najgore).
Kad trazim fisherov tipl, pitaju me: "a sto ce ti to, ti su skupi, svi majstori uzimaju ove zute". (shvatices kad prvi put krene da te zeza tipl)
Kad trazim sraf za sestougaonom glavom da bih okacio kuh. element, opet: "sto to, svi majstori uzimaju ove sa konusnom". Pri tom, taj sa konusnom je sa navojem za drvo/ivericu, a ne sa navojem za tipl, konusna glava ne leze lepo u podlosku nosaca...
Itd, itd...
User avatar
radenko
Vrhunski majstor
Posts: 1219
Joined: 12 Nov 2010 07:59
Location: valjevo

Post by radenko »

bole ti bolje pises u kasne sate ? :smejanje: :prsgore:
smirglaj nikad dosta
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Oduvek sam nocna 'tica :)
User avatar
Bazo
Zarezivač olovaka
Posts: 13
Joined: 27 Aug 2018 06:50
Location: Podgorica

Post by Bazo »

mbole wrote:Ako radis sebi, nemoj preterano gledati na ono sto uzimaju majstori (ne samo ovde, u bilo kom zanatu).

Njihovi kriterijumi su drugaciji od tvojih. Oni rade da bi zaradili, i gledaju da utroseno vreme rada i cena budu najnizi moguci uz "dovoljno dobro".

Ti imas sasvim drugaciji kriterijum.
Najpre, ne pravis 3 kuhinje nedeljno, pa dal ce te srafovi ukupno kostati 2 ili 4 evra, nije bitno (na celu kuhinju koja te kosta 1000).
Dal ces potrositi pola sata vise na predbusenje ili neces, takodje nebitno. Ne radis na normu.

Na stranu sto imamo gomilu "majstora" u svim zanatima, koji su do juce bili knjigovodje, trgovce koji su em nepismeni em lenji, em guraju ono na cemu je njima dobra zarada (a najcesce im je najbolja na onome sto je najjeftinije i naravno najgore).
Kad trazim fisherov tipl, pitaju me: "a sto ce ti to, ti su skupi, svi majstori uzimaju ove zute". (shvatices kad prvi put krene da te zeza tipl)
Kad trazim sraf za sestougaonom glavom da bih okacio kuh. element, opet: "sto to, svi majstori uzimaju ove sa konusnom". Pri tom, taj sa konusnom je sa navojem za drvo/ivericu, a ne sa navojem za tipl, konusna glava ne leze lepo u podlosku nosaca...
Itd, itd...
Jasno je mi je o cemu govoris i hvala na savjetu...trazi se neki kompromis i kod profesionalaca...meni u ovom slucaju problem predstavlja to sto ne mogu da nadjem burgiju za konfirmat...pa eto da provjerim ima mi neka alternativa tome...ispostavilo se da ima, da li kavlitetnija ili ne...to ja ne znam:)
Inace imam merak sebi da odradim jednu kuhinju...samo sto je problem jos nije zavrsen stan u kojem namjeravam da je smjestim :D ali eto...vjerovatno cu odraditi sudoperu fiokar i par visecih elementa pa neka stoji...a ostalo cu oklapati kad stan bude zavrsen :)
Last edited by Bazo on 28 Aug 2018 10:40, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ako imas nekog u Bg (a ko od nasijeh ga nema :)), neka ti potrazi na NBg buvljaku ili na Bubanj potoku. Za Pg stvarno ne znam gde bi moglo da se nadje.
Ili potrazi nekog ostraca da ti napravi (i ove po buvljacima su pravljene, imas ovde u temi dimenzije: http://www.stolarskaradionica.com/forum ... 72#p105372 ).

Nije konfirmat "obavezan", ali je zgodan.

Probaj da nadjes Spax ili neke slicne kvalitetne srafove (mnogo je lakse raditi sa njima), i obavezno prvo isprobavaj na otpadnim komadima, da vidis kako izgleda i da ti malo "udje u ruku".
Probaj razne varijante, sa predbusenjem, bez, sa upustanjem za glavu, sa raznim silama pritezanja...
Post Reply