Pomoc oko postavljanja ogledala

Forum o okovima, crteži, ideje, pomoć
Post Reply
User avatar
Esteta
Precizni šegrt
Posts: 73
Joined: 06 Mar 2009 15:12
Location: Beograd

Pomoc oko postavljanja ogledala

Post by Esteta »

Ne znam da li ovo pitanje ovde pripada ali ne znam gde bih ga stavila, pa neka ga moderator premesti.

Imam jedno pitanje ako neko moze da mi pomogne. Staklorezac mi je napravio ogledalo 120 x 80 za zid u kupatilu. Ogledalo je veliko pa je stavio okvir od medijapana i par poprecnih "gredica" od medijapana, da ne bi bila cela ploca od medijapana zbog tezine. Za kacenje je stavio one klasicne limene kukice. Rekao nam je da stavimo tipl u zid, konusni sraf petica i to ce biti ok.

Sve smo mi to stavili, ali avaj, zid je jako kriv i ogledalo ne naleze celom povrsinom na zid nego na donjem desnom cosku stoji udaljeno od zida jedno 2-3 cm. Ti srafovi drze tezinu ogledala i to je ok, ali ja se jako bojim smicanja, tj. da neko slucajno rukom, laktom ne potkaci ogledalo odozdo i smakne ga sa srafa. Zato sto ta konusna glava srafa nikako ne zadrzava onaj lim od kukice, tj. drzi ga na mozda 1 mm. Mislili smo da umesto tog konusnog srafa stavimo kukicu u zid, ali staklorezac kaze da je to opasnije jer kukica moze da se okrene i da ogledalo spadne.

Sada trazim neko pomocno sredstvo, neki okov, kukicu koji bi blago drzao ogledalo ka zidu da ne moze da se smakne sa te konusne glave srafa. Da li neko ima ideju sta bi moglo da se koristi u tu svrhu?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Stavi sraf sa poluokruglom glavom, a donji kraj ogledala jednostavno zalepi za plocice. Mozes da koristis onu jacu sundjerastu dvostruko lepljivu traku ili montage kit. Samo prvo lepo ocisti osusi i odmasti plocice (acetonom recimo).
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Mozda bi se mogle staviti neke podloske na te srafove?!
Lepljenje kao dodatno obezbedjenje nece biti na odmet. Moze i silikon da posluzi.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Pa nece kukica da se okrene ako je dobro usrafljena. A ne mora ni tipl 5mm, za toliko ogledalo bi vise odgovarao od 8 mm. Pre ce biti problem ako on nije dobro ucvrstio te limcice za mdf. To mi ne mirise na neku siguraciju, zna srafic i da se iscupa iz toga.
Zidovi (i podovi) su cesto krivi, a da mi to i ne primecujemo, mada stolari znaju za jadac iz iskustava na ugradnjama plakara pa se snalaze svako na svoj nacin.
User avatar
Esteta
Precizni šegrt
Posts: 73
Joined: 06 Mar 2009 15:12
Location: Beograd

Post by Esteta »

Jao, mene vise boli glava od cinjenice da nijedan posao koji pocnemo ne mozemo da zavrsimo u stilu "dogovorimo se, narucimo, platimo i gotovo". Sve, ali bukvalno sve sto smo radili moralo je da ide na neku vrstu dorade.

Staklorezac garantuje da ti "limcici" bez problema drze ogledalo, a ja bas nisam sigurna. Sto se tice lepljenja ja sam htela da ga izbegnem po svaku cenu, zato i nisam htela lepljeno ogledalo na plocice nego da visi kao slika u slucaju potrebe da moze da se skine. E sad posto je zid kriv i posto donji desni cosak strci od zida par cm, ako mi stavimo lepljivu traku i silom ga zalepimo na zid bojim se da ce ta sila negde da se prenese na one srafove, da ce to ogledalo da se malo uvije, zato ja ne bih nista naprezala na silu. A opet ako mi zatreba da ga skinem, kad se ta traka zalepi treba da je kidam i da rizikujem lom ogledala.

Ja sam mislila kad bi postojalo nesto kao kod onih obicnih plafonjera, one tri stipaljke koje drze tanjir, one imaju kao neku oprugu. E kad bi tako nesto nasli pa da stavimo dve gore i dve dole. Dole mi treba nesto na sta ce ogledalo da se nasloni i da ga te kukice malo pridrzavaju, a gore mi treba da ga sprecim da se prevrne i spadne ako sklizne sa konusne glave srafa.

Ovakve kukice

Image

Radi se o tome da je taj prostor jako mali, sirok je svega 70 cm i kad neko ustaje sa solje ako je krupniji moze laktovima i rukama da pomeri ogledalo.
Last edited by Esteta on 25 Aug 2013 15:12, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ko sto napisah, prvo promeni srafove sa konusnom glavom i umesto njih stavi one sa poluokruglom. Srafovi sa konusnom jednostavno ne sluze za to, i ko da su pravljeni da limena kukica sto lakse spadne sa njih.

Drugo ako ti je zid toliko/tako kriv da na donjem levom uglu lezi na zidu, a donji desni je odvojen od zida par cm, onda moras da nesto podmetnes sa zadnje strane, kako bi ogledalo prilagodila zidu.

Ako stavljas kuke ili nekakve druge nosace dve dole i dve gore tada srafovi gube smisao. Ali i dalje ces taj neki nosac morati da prilagodjavas krivini zida.
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

I jos jedna cinjenica, ako ogledalo nategnes i primaknes zidu u tom cosku koji ne prilazi, ono ce se iskriviti i samim tim nece davati pravu sliku onome ko se u njemu ogleda. Tj. svako ko se u njemu ogleda izgledace deblje nego u stvarnosti, al nekako po dijagonali!
User avatar
Esteta
Precizni šegrt
Posts: 73
Joined: 06 Mar 2009 15:12
Location: Beograd

Post by Esteta »

Ma najmanji problem je ako ce neko izgledati deblje :) ovde je u pitanju bezbednost.

Mbole, ja sam mislia da ove kukice budu dodatni drzaci a da ogledalo i dalje visi na srafovima. Kupio muz juce one kukice kao L profil pa ce danas da proba sa njima. Videla sam u Merkuru da se ti limcici za slike zakucavaju malim majusnim eksercicima pa me to jos vise brine da li to zaista moze da drzi, a staklorezac kaze jos kako drzi. Ajd sad.

Nego niko ne rece ove kukice sto drze tanjir plafonjere, je'l ima to negde sa se kupi posebno?

Hvala vam svima na pomoci.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nikad video posebno, a i to ti je malo kilavo.

Ne svidja mi se varijanta: malo srafovi, malo kukice. Pa ce onda da bude jos malo da ga potkocimo odavde, pa da potkajlujemo ovde, pa da privezemo zicom... :)
Napravi jedan sistem nosaca al da valja.

Daj neku sliku tog ogledala i neke bar priblizne dimenzije: visina, sirina, debljina (sa sve ramom).
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Koje su dimenzije poprecnog preseka tog rama? Jel ram od cistog medijapana ili je medijapanom oblozeno drvo?
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

ee,dodje mi da to zavrsim :pucko::pucko::pucko:

ajde Beogradjani,resite to gospodji,dobicete sigurno kafu,rakiju,slatko.....:happy::happy::happy:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
Esteta
Precizni šegrt
Posts: 73
Joined: 06 Mar 2009 15:12
Location: Beograd

Post by Esteta »

Ogledalo je sirine 115 a visine 80 cm. Debljina stakla je 4mm, a debljina medijapana po mojoj proceni 5 mm . Zbog tezine nije stavio celu plocu medijapana nego samo ram sirine 10 cm (nisam bas merila tacno) svuda okolo i po sredini kao par poprecnih gredica ... videcu da slikam, ali sad ogledalo stoji kako stoji na zidu pa ga ne diramo. Jer kad ga skinemo nemamo gde da ga stavimo na bezbedno mesto. Videcu da li mozemo da ga skinemo pa da vam pokazem.

Ja bih vrlo rado neki siguran nosac i da budem mirna. Nisam ni ja za polovicna resenja. Ali ovo je po hiljaditi put da imamo problem oko neke takve gluposti. Ej, kupis ogledalo i stavis ga na zid, jaka stvar i velika mudrost. ... Ali izgleda da kod nas nista ne moze jednostavno. Najvise me nervira sto ocekujem da mi majstor u okviru svoje profesije uradi profesionalno, eto on tvrdi da ti limici drze toliki teret, a meni je iskreno to sumnjivo. Mozda ja previse panicim, ali jednostavno ne osecam se sigurno da mi toliko ogledalo visi na dva limica.
User avatar
Esteta
Precizni šegrt
Posts: 73
Joined: 06 Mar 2009 15:12
Location: Beograd

Post by Esteta »

Resen problem sa ogledalom. Dosao je staklorezac i vrsio intervenciju na medijapanu tako da je ogledalo konacno lepo naleglo na zid. Onda ga je zbog sigurnosti na nekoliko mesta zalepio silikonom ali tako da ako zatreba moze skalpelom da se isece silikon i skine ogledalo.
I ti limcici su zakaceni malim srafovima a ne eksercicima kako sam ja mislila jer sam videla u radnji da se prodaju sa eksercicima. Tako da sam sad ipak sigurnija.

Hvala svima na savetima :)
Last edited by Esteta on 02 Sep 2013 09:24, edited 1 time in total.
Post Reply