aventos blum

Forum o okovima, crteži, ideje, pomoć
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

Evropa okovi!!!!!!!
User avatar
Misko
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 240
Joined: 21 Dec 2007 14:45
Location: Beograd

Post by Misko »

Dule wrote:Evropa okovi!!!!!!!
pa pogedaj malo cene Bluma u Centru za stolare,Schachermayer-u,VIP-line,itd...
Rekao bih da se neko iz same firme na nekorektan način reklamira,pa bi bio red ako već hoće neka nam okače zvaničan cenovnik ili recimo da nam daju mogućnosti popusta pa bi svima bilo bolje( možda ja i grešim?)
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

Ne,Misko i ja imam strasno lose iskustvo sa njima,doduse pre godinu dve,Zato sam sa cudjenjem reagovao da se tamo pogleda,jer to je zadnje mesto gde bih trazio.
slazem se za cenovnik ili popust.
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

Za kolegu EVROPA OKOVI:
Dragi kolega, bilo bi zgodno da das neki savet jer ovaj forum sluzi za medjusobno ispomaganje po pitanju stolarije i drugih stvari i tehnika vezanih za ovu oblast. Ako radis u Evropa-okovima sigurno si cuo za razne probleme i resenja tih problema pa ih podeli sa nama. Inace, puko reklamiranje je malo bezveze. Mnogi od nas su davali linkove, adrese i telefone prodavaca ali nisu od toga imali nikakve materijalne koristi. Sledece, u tvom profilu nema nista od licnih podataka tako da se prakticno predstavljas kao firma a ne kao majstor amater ili majstor profesionalac. Molio bih te da razmotris ove moje primedbe. Ako sam nesto pogresno razumeo ili te ana bilo koji nacin uvredio, unapred se izvinjavam,

Velja
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
zoranp
Majstor stolar
Posts: 463
Joined: 07 Nov 2007 10:37

Post by zoranp »

Post kolege Evropa Okovi koji je izazvao malo polemike zbog samoreklame je obrisan uz obrazloženje autoru!

Vjerujem da se kolega neće ljutiti zbog toga, a niti mi ostali.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sad sam ja obrisao jos jedan post (posto je sadrzao pun citat pomenutog).

Malo smo kasnili (iz subjektivnih razloga), al bolje ikad nego nikad.
Mislim da je pozeljno da javno obrazlozimo brisanje.
Ovo (barem za sada) nije komercijani forum. Ako neko zeli da se reklamira, neka se prvo obrati vlasniku sajta.
Nije nikakav problem da neko ko radi u firmi koja prodaje okove, alat, materijal za stolariju... ucestvuje na forumu. Naprotiv, mislim da moze da puno doprinese, ali sto napisa Velja, ako je tu samo reklame radi: hvala, ali, ne hvala. Imamo reklama viska i na televiziji.

Ovo jeste malo "na zici" posto je neka cvrsta i nedvosmislena pravila tesko uspostaviti. Na primer, mene je jedan od korisnika uputio na istu firmu kada sam trazio konkretan proizvod. U tome nema nicega loseg, cak naprotiv. Ne bi bilo loseg ni da me je covek koji radi u toj firmi uputio na njih za konkretnu stvar. Ali ovakvo generalno upucivanje na neku firmu je cista reklama.
User avatar
zoranp
Majstor stolar
Posts: 463
Joined: 07 Nov 2007 10:37

Post by zoranp »

Evo!
Napokon sam montirao prva dva para Blumovih Aventos HK okova za podizanje vrata.

Radi se konkretno o vratima od iverala dimenzija 1300 X 600 mm, sa reiling ručkom od pola metra.

Čitava vrata imaju težinu od cca 10 kg plus ručka koja je još kilu gore. Dakle aventosi su morali biti u stanju podiči lijepu težinu od cca 11 kg. Moram priznati da sam bio malo u strahu da li će to sve zajedno funkcionirati, ali sam ipak vjerovao tehničkim podacima koje je naveo proizvodjač i moram priznati da se nisam prevario.

Okovi rade besprijekorno. Kako imaju mogućnost podešavanja sile podizanja, nakon par jednostavnih pokreta električnim šarafcigerom, vrata su radila upravo onako kako sam htio: Otvarala su se s lakoćom, i zaustavljala u bilo kojem otvorenom položaju, što je vrlo važno za ljude koji su niži rastom. Znamo svi koji je problem kada vrata koja se podižu vertikalno pomoću amortizera pobjegnu nekome tko je male visine.
Uz to kako se okov ugradjuje na stranice elementa nema prijenosa sile na plafon korpusa, što se dešava kod plinskih amortizera, pa dolazi do naprezanja spoja izmedju stranica i plafona, a isto tako i do napinjanja panti (šarki). Aventos radi vrlo nježno bez opterećivanja korpusa, a uz to je vrlo tih. Zatvaranje pomoću ugradjenog bluemotiona je već standardna oprema Blum okova.:)

Prije ugradnje sam izradio šablonu, pomoću koje sam napravio sva predbušenja, tako da je sama montaža bila vrlo jednostavna i brza. ;)
Glava šarafa za podešavanje težine se šarafi pod pravim kutem u odnosu na izvijač i djeluje po principu zupčanika pod pravim kutem, a ne tako da bit nasjeda ravno u glavu vijka, što može na prvi pogled djelovati zbunjujuće.:/ Nakon malo čudjenja, sam ipak odlučio ne biti pametan i napraviti onako kako piše u uputstvima i vidi čuda, radi. :D

Blum je Blum i svojom kvalitetom opravdava cijenu, jer sam u ovom slučaju umjesto dva ormara sa 4 fronte izradio jedan sa dvije, što je uzrokovalo uštedom na kantiranju, iveralu, amortizerima, pantima, i satima rada.
Tako se za istu cijenu dobiva moderniji, kvalitetniji, pouzdaniji i jednostavniji sistem za rukovanje.
:)
User avatar
robert22
Majstor početnik
Posts: 142
Joined: 19 Oct 2007 22:17
Location: Zagreb

Post by robert22 »

Sa kavim bitom se štela amortizer ravnim ili križnim (ono što djeluje zbonjujuće).
Ja imam jedna alu i jedna lakirana vrata pa javim kako se ona ponašaju.

Sve se radi standardnim križnim PZ 2 bitom.

Odkud se ovo pojavilo. Kao da sam neka podvojena ličnost. Postavim pitanje i onda si odgovaram.
Last edited by robert22 on 13 Feb 2008 23:52, edited 1 time in total.
User avatar
zoranp
Majstor stolar
Posts: 463
Joined: 07 Nov 2007 10:37

Post by zoranp »

oprosti Roberte
Baš sad o ja gledam, pa mi nij jasno.

očito sam naparavio krivi klik pa sam umjesto da ti odgovorim, kliknuo na izmjenu, jer kao moderator imam tu mogućnost.
Očito moram biti oprezniji.
User avatar
boggy
Majstor majstora
Posts: 696
Joined: 03 Jan 2008 18:41
Location: Beograda
Contact:

Post by boggy »

Zona sumraka!!! :lol: :P
Last edited by boggy on 14 Feb 2008 07:22, edited 1 time in total.
User avatar
robert22
Majstor početnik
Posts: 142
Joined: 19 Oct 2007 22:17
Location: Zagreb

Post by robert22 »

Eto konačno i mojih aventos HF podizača. Kao što zoranp kaže okov izvrstan. Cijena komplet sa pantima i prihvatnicima cca 70E.
Image
i otvoreno
Image
Å telanje i montaža bez ikakvih problema.
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

Robert,kolika je dimenzija aluminijumskog krila i da li mora da ima dva krila vezana,odnosno da li smem da napravim krilo 1400*400mm u al ramu i da li mogu da ga podignu ti podizaci(normalno po tvojoj proceni)
User avatar
Misko
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 240
Joined: 21 Dec 2007 14:45
Location: Beograd

Post by Misko »

Dule wrote:Robert,kolika je dimenzija aluminijumskog krila i da li mora da ima dva krila vezana,odnosno da li smem da napravim krilo 1400*400mm u al ramu i da li mogu da ga podignu ti podizaci(normalno po tvojoj proceni)
Ma nema tu procene,sao treba da obratiš pažnju na to da li ti treba aventos sa šarkama za drvo ili ćeš kao Robert da koristiš ( kao što si i napomenuo ) aluminijumski ram, ovo iz razlike koji komplet moraš da poručiš.
Å to se tiče samog Aventosa predviđen je za sledeće dimenzije:
- Visine korpusa od 480 do 1.040 mm
- Å irine korpusa do 1.800 mm

sve informacije oko njihovog okova možeš da nađeš na njihovom sajtu Blum.com


Pozdrav Misko.
User avatar
robert22
Majstor početnik
Posts: 142
Joined: 19 Oct 2007 22:17
Location: Zagreb

Post by robert22 »

Dule wrote:Robert,kolika je dimenzija aluminijumskog krila i da li mora da ima dva krila vezana,odnosno da li smem da napravim krilo 1400*400mm u al ramu i da li mogu da ga podignu ti podizaci(normalno po tvojoj proceni)
Ova krila su 1000 x 300 (alu i mdf) i rade sa najslabijim podizaćima bez problema. Obzirom da je okov skup mislim
da bi bilo bolje raditi i puno veće korpuse. Jedino treba pripaziti na težinu vrata i uzimati odgovarajući podizač.
User avatar
zoranp
Majstor stolar
Posts: 463
Joined: 07 Nov 2007 10:37

Post by zoranp »

Å tos i je u tome da radiš veće korpuse, ja ako korpus ima preko metra radim vertikalnu pregradu po sredini da mi se ne izvjese police. Ako uzmemo u obzir da umjesto 4ora vrata, s a ručke, 8 panti i 8 amortizera, radimo dvoja vrata sa jednim okovom i tri panta, tada se Aventos isplati.

Ja sam jučer ugradio novu garnituru Aventosa i ljudi su oduševljeni, isto kao i oni prije njih,m kojima se dopada s kojom se lakoćom otvaraju, i da im ne pobjegnu u zrak kao vrata s amortizerom.
Post Reply