Šina "za sirotinju" za 3 minuta

Forum za razmenu ideja o stolarskim pomagalima i šablonima, samo za članove
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Šina "za sirotinju" za 3 minuta

Post by metabo »

Lepo je imati fensi šine za ravan rez cirkularom ili pravljenje kanala glodalicom, ali one su "malo" skupe, a i nema uvek potrebe za takvim rešenjem.

Na slici je prikazano amatersko rešenje pomagalo za istu namenu. Uzme se ravna otpadna tabla, na nju pričvrsti letvica (ili neka druga tanka ravna ploča debljine 8 mm) i to je pomagalo! Kada se prvi put protera cirkular, on će napraviti nulti rez" i pomagalo će, nakon toga, uvek pokazivati ivicu (paralelnu sa vođicom) kojom će proći list testere. Jenostavno i vrlo precizno.

Image

O ovom pomagalu je pisano na nekom od foruma, ali mislim da zavređuje da se nađe i u ovom društvu ;)

P.S.
Odakle ovakav naziv?
Nekada, dok sam bio mlad i ložio se za uređaje, Nakamiči dekovi su važili za vrh. Jedna druga marka, Denon, je pravila takođe vrhunske dekove, ali po pristupačnijim cenama. Tada se Denon zvao "Nakamiči za sirotinju". Ako uzmete da je Denon "sa tri glave" koštao oko 1000 DEM, onda vidite o kakvoj se sirotinji radilo :|
User avatar
emcanke
Majstor
Posts: 349
Joined: 04 Sep 2008 13:07
Contact:

Post by emcanke »

Pa kako bas za sirotinju.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

emcanke wrote:Pa kako bas za sirotinju.
Verovatno si pisao post dok sam ja radio na objašnjenju naziva :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14947
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

He he,
Imam jedan takav "troglavi" Denon. Kupljen u savrsenom stanju na Bubanj potoku za 1000 Din, pre jedno godinu dana.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

mbole wrote:He he,
Imam jedan takav "troglavi" Denon. Kupljen u savrsenom stanju na Bubanj potoku za 1000 Din, pre jedno godinu dana.
Ja sam svoj, mislim da je DRM-24HX, pre neku godinu, teška srca, pohranio u podrum :(. I ne samo njega. Bio je tu i jedan Lenco gramofin.
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

metabo wrote:O ovom pomagalu je pisano na nekom od foruma, ali mislim da zavređuje da se nađe i u ovom društvu ;)
Pa pisano je i u ovom našem forumu o ovom i sličnim pomagalima,a mislim da je pod temom " Poljak Nik i njegovi šabloni " nisam 100% siguran u naziv teme ali znam da je bilo o tome riječ jer sam skoro sve pregledao ali na žalost nisam uspio ništa skinuti i pohraniti negdje na neki stik ili nešto slično.
Samo bih dodao da bi se ovaj oslonac trebao ili zaljepiti ili prišarafiti za bazu tako da to bude jedna cijelina.
Last edited by Strkic on 03 Feb 2009 16:19, edited 1 time in total.
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

"Na nekom od foruma" znači na na nekom forumu na našem Forumu.
Hijerarhija je: Sajt (sa više foruma) - forum - tema (lanac diskusije) - post (jedan komentar).
Tako kod nas postoji forum "Pitajte stolare" ili forum "Obrada drveta".

Niki je Izraelac (tako se on predstavio). To bi trebalo svi da znamo iz poštovanja prema stolarskom geniju. Jeste, on je napravio jednu ovakvu varijantu, ali nisu svi uradili download. Nije ovo pomagalo revolucionarno rešenje. Stavio sam ga ovde samo da bi "bilo sve na jednom mestu"

U pravu si za "lepljenje oslonca". Ovaj SketchUp mi bio zgodan :) da ga iskoristim. Kad se oslonac pričvrsti, onda stege sliže da se pomagalo pritegne uz obradak. Samo, majstori govore da se pomagala nikada ne lepe. Ona se pričvršćuju šrafovima!
Last edited by metabo on 03 Feb 2009 16:49, edited 1 time in total.
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

Pa dobro nemoj se ljutiti nisam ništa loše mislio samo sam htio pomoći.A šta se tiče dali je on Poljak ili Izraelac ja neznam bilo je pisalo da je Poljak i tako ide i tema Poljak Nik i njegove šablone ili tako nešto kažem nisam 100% siguran za naziv teme.A sada šta se pak tiče ljepljenja ili šarafljenja meni je svejedno samo sam htio napomenuti da bi bilo bez veze onaj oslonac za cirkular ako nije na neki način pričvršćen jer kad bi ga svaki put rastavili i ponovo namještali di bi bio kraj tom poslu a i onaj otpadni komad za bazu bi se brzo izrezao i nebi bio dugo u upotrebi.
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Kakva ljutnja? Sopstveno pojašnjavanje (objašnjavanje onoga što sam hteo da kažem, a nisam rekao precizno) nije ljutnja. Mogu samo na sebe da budem ljut što sam izazvao ovakav odgovor. Å trkac, tebi samo mogu da budem zahvalan što si svojim postom ukazao na moju nepreciznost.

Naravno da bi bilo bez veze i suludo da se onaj oslonac po kome klizi testera svaki put steže i "potkraja" :) .

Pomagala se ne lepe ne zato što bolje funkcionišu kad se zašrafe, nego zato što na pomagalima uvek nešto može da se: doradi, preradi, ubaci, zameni, doda, oduzme, izbaci, montira, demontira... Sve ovo je mnogo lakše ako se spojevi šrafe, a ne lepe. Drugi razlog je što kad se nešto odšrafi to se onda može ponovo iskoristiti, a kad se odlepi, to se onda obično baca.

Ispada ko da sam ja branilac Nikijevog lika i dela :). Majke mi, nije mi ništa u familiji, a i slabo me plaća u poslednje vreme. Hteo sam samo da budemo precizni. Na našem forumi nigde ne piše eksplicitno šta je Niki. Ako pogledaš Nikijevo pismo u Niki_07.dbf, videćeš da se on lično pobunio što ga zovemo "Poljak".

Sad sam proverio taj link i vidim da nešto "fulja". Proverićemo šta je.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Dodatno objašnjenje,
prema uputstvima kolege Å trkića :)

NUlti rez:

Image

i poprečni rez

Image

Stege su tu, šrafovi su tu. Stegama se pričvršćije pomagalo za obradak, a šrafovima letva za podlogu po kojoj klizi cirkular.
User avatar
Marko Enter
Majstor majstora
Posts: 623
Joined: 26 Dec 2007 19:32
Location: Smederevo,Nemacka-Hagen

Post by Marko Enter »

Ovo je bas dobro pomagalo

pozdrav
Marko
Bez znanja nema zanata :)
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

A nemoj me sada hvaliti uobrazit ću se.Å ala mala naravno.Nego reci dali si našao one njegove ostale radove hoću reći pomagala,pa da se sve stavi ili po temama kao ova tema ili možda da se uredi neki Pdf pa da se može skinuti i arhivirati.E i još te moram pohvaliti ljepo si napravio ove zadnje slike i stvarno se dobro vidi.I jedna moja ideja kod ovog pomagala ili Å ine za sirotinju ja bih dodao na krajevima možda neke manje ručkice da je malo zgodnije kad se prebacuje šina , mislim da nebi preveć smetale a dobro bi došle to je neko moje skromno mišljenje.
Last edited by Strkic on 04 Feb 2009 02:32, edited 1 time in total.
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14947
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Pa .pdf (ustvari pdf-ovi) sa Nikijevim radovima je tu vec prilicno vremena:
viewtopic.php?pid=8203#p8203

Sto se tice toga da li je poljak ili ne, iskreno naziv teme je takav posto sam na njega prvo naleteo na nekom sajtu gde su pomenuli da je iz Poljske. On zaista zivi u Poljskoj, rodjen je u Bugarskoj, a ustvari je Izraelac :)
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Ne radi link za sadržaj (00) i poslednji PDF (07). Tu je neki zbrlj. :(
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14947
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sredjeno, tamo se nesto bilo zbrljavilo, sad sam poslao ponovo ta dva fajla i naravno prepravio linkove.
A usput i pobrisao onih nekoliko poruka koje su se bavile ovim, da ne djubrimo po temi.
Last edited by mbole on 04 Feb 2009 23:30, edited 1 time in total.
Post Reply