Šina "za sirotinju" za 3 minuta

Forum za razmenu ideja o stolarskim pomagalima i šablonima, samo za članove
User avatar
šarenko
Majstor
Posts: 391
Joined: 11 Sep 2008 11:47
Location: Kragujevac - Miloševac

Post by šarenko »

I ako sam po post0vima " majstor" daleeeeeeeeeko sam ja od toga , ali jedno pitanje kako sam ja to radio do sada a imao sam samo cirkular i jednu letvu.
Dakle odmerim ono što režem i napravim liniju celom dužinom, zatim od te linije odmerim širinu gaza ploče na cirkularu od unutrašnje strane lista( ima obeleženo na cirkularu) do spoljne ivice ploče na cirkularu ( 12 cm) i sada od obeležene linije na ploči koju režem odmerim 12 cm povučem paralelnu liniju sa onom gde režem i po njoj fiksiram onu letvu stegama.
Startujem cirkular i samo malo načnem rez da vidim dali je to to, uglavnom jeste jer sam bolesno perfekcionista dakle oslonim ivicu na tu letvu i fijuuuuuuuu.
Dopada mi se ovo sa pomagalom ali po meni je to isto samo imam dodatnu ploču dole ( letvu već koruistim)
Pitanje kako i šta u ovom slučaju odmeravate dali nulti rez poklapate sa linijom koju režete ili....stvarno ne razumem
Ja sam gledao na satelitu jedan nemački kanal koji prodaje sve i svašta i video tu letvu, ali originalnu ona ima tačno ležište za cirkular i otvor za list, taj otvor se postavi na željenu liniju gde treba seći i fijuuuu ništa lakše
Nije znanje znanje znati, Već je znanje znanje dati
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Ploča koja služi kao onova treba da bude što tanja, recimo MDF 8mm ili HDF 4mm. Kada se pričvrsti letvica na nju to je pola posla. Funkcija "nultog reza" je baš ta da ne mora više ništa da se odmerava. Kad se prisloni oslonac, rez će biti baš do njega, ni manje ni više. Ono što otpadne (desno od testere) je otpadni komad. Ono što ti treba je "ispod pomagala".

Jedno pomagalo je "baždareno" nultim rezom na jedan cirkular sa jednom debljinom lista testere i za jedan ugao ger rezanja. Ovakvo pomagalo ne može da bude univerzalno!

Å to se tiče komercijalnih pomagala... Postoje razna. Najčešće je to šina, koja na svom bočnom kraju ima gumenu (ili mekanu plastičnu) traku, koju takođe treba baždariti nultim rezom. To što ti pominješ sa prorezom, to može ali i tada u tom prorezu verovatno postoji neka guma/plastika koju treba prorezati.


Ja imam metabo šinu, kod koje je, sa donje strane, prilepljena tanka traka od sunđeraste gume koja ima vrlo jaka adheziono dejstvo tako da ni stege ne trebaju :) . Samp prislonim i fijuuuuuuuu, kako šarenko reče. Ova funkcija može da se reši i jeftinije, lepljenjem trake od šmirgl-hartije 400+, sa donje strane pomagala. Kod drvenih dasaka sigurno neće doći do proklizavanja i pravljenja risova.
Last edited by metabo on 05 Feb 2009 13:17, edited 1 time in total.
User avatar
bozama
Majstor
Posts: 263
Joined: 17 Oct 2008 09:30
Location: Novi Sad

Post by bozama »

Nešto mi nije baš jasno ovde...kažete da nema potrebe ništa meriti jer napravimo nulti rez na samom pomagalu (to mi je jasno) ali ako se vratimo na sliku (sketchup) gde je ispod pomagala velika tabla koja se reže i kako Metabo reče desno je otpad kako onda ja recimo da od takve velike table isečem nekoliko daščica širine 7cm? ako bi postavio pomagalo sa leve strane table morao bi u obzir uzeti debljinu lista testere tj. Valjda me razumete?

Pozdrav.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Bas tako.
Znaci ako ti je rez testere 3mm, a oces slajfnu od 70mm onda obelezavas na 73mm.
Za sve sto je sire od samog sablona (sto je obicno nekih 20-tak i kusur cm) seces da "one druge strane" i onda obelezavas na tacnu meru.
branimir
Majstor majstora
Posts: 691
Joined: 13 Dec 2007 09:46

Post by branimir »

Za nesto tako koristim aluminijumske ravnjace, dostupne su i nisu skupe.
User avatar
bozama
Majstor
Posts: 263
Joined: 17 Oct 2008 09:30
Location: Novi Sad

Post by bozama »

...pa naravno, kod sirotinjske varijante uvek neko dodavanje i premeravanje :):):)
Branimire koristiš ravnjaču kao šinu? To su oni dugački alu profili tj. zatvoreni pravougaonici ako se ne varam!? Zar ne gubiš na dubini reza, pošto su kolko mi se čini podeblji?
User avatar
heavy11
Samostalni majstor
Posts: 153
Joined: 22 Jun 2010 20:27
Location: Pancevo

Post by heavy11 »

Mislim da je Branimir hteo da kaze da ide uz aluminijumsku ravnjacu a ne po ravnjaci.
User avatar
bozama
Majstor
Posts: 263
Joined: 17 Oct 2008 09:30
Location: Novi Sad

Post by bozama »

A ha, sad mi je jasno.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Potpuno isto je i kod fabrickih "nesirotinjskih" sina.
Njihove prednosti su sto su kruce, mozes da ih nastavljas jednu na drugu, imaju preciznije vodjienje (zleb ne da cirkularu da ide ni levo ni desno, ovde moras sam da guras uz letvu vodilicu), traka uz ivicu reza se menja...
Naravno kostaju mnooooogo vise.
branimir
Majstor majstora
Posts: 691
Joined: 13 Dec 2007 09:46

Post by branimir »

Bozama, imas ih u Wobiju do 2,5m duzine, sirine su 10cm i lagane su, i uz
malo maste mozes ih iskoristiti za mnoge stvari.
branimir
Majstor majstora
Posts: 691
Joined: 13 Dec 2007 09:46

Post by branimir »

Profesore,
mogu se i one iskoristiti za kruto vodjenje.Do sada nisam
na tu temu razmisljao, ali cu uskoro nesto odraditi po tom pitanju
pa cu slikati (za vodjenje frezera).....Jos nam se nista nije otelo.........
Post Reply