Pomagalo za poprečne rezove stonim cirkularom

Forum za razmenu ideja o stolarskim pomagalima i šablonima, samo za članove
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Pomagalo za poprečne rezove stonim cirkularom

Post by metabo »

Ovo pomagalo verovatno nije novo za većinu, ali lepa je animacija...
Radi se o pomagalu za stoni cirkular kojim se prave poprečni rezovi.
Jedna slika govori više od 1000 reči, pa pogledajte i uvećanu animiranu verziju.

Image
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Evo kako bi to pomagalo trebalo da izgleda:

Image


Sa gornje strane su graničnici i "stop-blok". Zelenom bojom je označeno zaštitno parče pleksiglasa.
Sa donje strane se vide fiksirani klizači koji treba da idu u utore na stolu i da, na taj način, vode pomagalo praralelno sa listom testere.
User avatar
šarenko
Majstor
Posts: 391
Joined: 11 Sep 2008 11:47
Location: Kragujevac - Miloševac

Post by šarenko »

U principu puno volim pomagala pa i ovo je super jer imam baš stoni cirkular
ali donje dve letvice koje se vide one valjda idu u kanale( koji su na gornjoj ploči stonog cirkulara i drže pravac pomagalu ako se ne varam ).
Jedino to je lpgično možda i grešim
Nije znanje znanje znati, Već je znanje znanje dati
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

metabo wrote:Sa donje strane se vide fiksirani klizači koji treba da idu u utore na stolu i da, na taj način, vode pomagalo praralelno sa listom testere.
šarenko wrote:... imam baš stoni cirkular
ali donje dve letvice koje se vide one valjda idu u kanale( koji su na gornjoj ploči stonog cirkulara i drže pravac pomagalu ako se ne varam ).
Jedino to je lpgično možda i grešim
Specijalno za šarenka :)

Image

Image

Dve letvice mogu da budu i plastične/aluminijumske šipke/profili. Važno je da nemaju praznog hoda u kanalima.
User avatar
emcanke
Majstor
Posts: 349
Joined: 04 Sep 2008 13:07
Contact:

Post by emcanke »

Ako sto nema kanale, onda ovakvo pomagalo, samo bez donjih letvi moze da klizi pored firunga, znam iz sopstvenog iskustva.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

emcanke wrote:Ako sto nema kanale, onda ovakvo pomagalo, samo bez donjih letvi moze da klizi pored firunga, znam iz sopstvenog iskustva.
Ovako je mnogo sigurnije, jer nema šanse da se pomagalo malo iskrivi pa da ne bude paralelno sa listom testere, a to može da izazove povratni udar, o kome baš pišemo u drugoj temi viewtopic.php?pid=8222#p8222 .

Ako sto nema kanale, onda treba letvice postaviti tako da budu uz ivice stola i na taj način zaglave pomagalo "oko" stola. Kad se postavljaju letvice na taj način onda između bočne ivice stola i letvice treba staviti list hartije i dato bude mera za postavljanje letvica na pomagalo (da bi pomagalo lako klizilo, a pri tome da ne šeta levo-desno). Čitava priča se svodi na to da se pomagalu fiksira putanja, a samo rešenje zavisi od stola i njegove veličine i gornje površine.
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

U većini slučajeva ustvari skoro svi danas rađeni cirkulari naravno tvornički proizvedeni imaju na gornjoj strani stola te paralelne kanale za vođenje nekog pomagala.Naravno i svi takvi cirkulari u većini slučajeva inaju kao standardnu opremu jednu vođicu ili pomagalo koje ulazi u jedan kanal i ima ručku pomoću koje se gura obradak i podjelu u stupnjevima za kuteve.Stoga nekome je ovo suvišna stvar ali taj neko onda neradi sa cirkularom stalno nego po potrebi i to u većini slučajeva jednom ili eventualno dva puta mjesečno i naravno takvom "majstoru " nije potrebna ovakva stvarčica.A još pogotovo ako takav majstor nije vidio kako izgleda kad si netko pred njegovim očima odreže skoro cijelu šaku na cirkular,ali u mom slučaju nije cijela šaka nego samo tri prsta.Stoga onaj ko radi sa cirkularom puno više on sigurno ima ovako nešto ili slično a ako nema sigurno će imati.Bilo kako bilo pohvala kolegi Metabu šta je pokrenuo ovu temu a mi drage kolege bi se trebali potruditi da je napravimo ako već nismo i da se pobrinemo da imamo i jednu za rezervu......
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
emcanke
Majstor
Posts: 349
Joined: 04 Sep 2008 13:07
Contact:

Post by emcanke »

Da da, sa masinom treba velika paznja, ali to je opet stvar rutine.
Za masinom kao i za volanom misli nesmiju da odlutaju, jedan tren i gotovo, eto nesrece.
U oba slucaja, uvek sam se trudio da probleme ostavim po strani, dok sam u radionici ili za volanom.
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

emcanke wrote:Za masinom kao i za volanom misli nesmiju da odlutaju, jedan tren i gotovo, eto nesrece.
Ovo sa volanom ti mogu potvrditi i ispričati mojih gluposti koliko hoćeš,ali jega to ti je sve monotonija.U svojih skoro 15 godina vozačkog staža bilo je svega ali na svu sreću ne i nesreća sa kobnim završetcima ali da se nije moglo desiti je i to koliko puta.Evo biće još malo skoro godina dana da sam imao saobraćajku ja sa kamionom a oni sa malim autom i za malo da nisu ljudi ostali ali jega to ti je sastavni dio posla koliko god da paziš podkrade ti se greška koja je jako skupa.Ali opet velim nije na svu sreću bilo ništa strašno na kraju svega.
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

[url]http://img523...us/img523/5650/crosscutsledflipwy5.th.jpg[/url]
metabo wrote:Zelenom bojom je označeno zaštitno parče pleksiglasa
.

Mislim da bi ovaj komad pleksiglasa trebao da ide preko cijele dužine pomagala,tako da je onda cijelim putem nož prekriven nečim i ima se neko osiguranje od njega.Nije nešto ali ipak koliko toliko a i samim time piljevina neleti direktno u oči malo ipak štiti.
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Å TRKIĆ wrote:Mislim da bi ovaj komad pleksiglasa trebao da ide preko cijele dužine pomagala
Ima to i svojih dobrih i svojih loših strana...
U svakom slučaju, treba biti toliko dug da ne možeš baš lako pristima na list testere. Za oči služe zaštitne naočare.

Evo primera i kad sto testere nema dva kanala.
Crvenom bojom su obojene letvice koje su pričvršćene za pomagalo i koje ga vode po stolu testere.
Naravo, ovo su samo skice. Nemojte očekivati čuda za kratko vreme ;)

Image
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

Bilo kako bilo kad ti imaš i jedan kanal na stolu ti si na konju ti si možeš puno lakše pomoć i bolje pomagalo napraviti nego kad nemaš niti jedan kanal.Jer ako nemaš kanala dosta je teško dovesti kraj stola u paralelu sa nožem ,jedino ako se neradi neka dodatna vođica na kraju stola koja se može štelati a taj zahvat nije sasvim jednostavan.
Čovijek sniva a Bog realizira!
User avatar
zoranp
Majstor stolar
Posts: 463
Joined: 07 Nov 2007 10:37

Post by zoranp »

http://www.woodworkingonline.com/2007/11/

ovdje je negdje interesantna video prezentacija šabčone o kojoj govorimo
User avatar
Nikola
Majstor majstora
Posts: 658
Joined: 13 Sep 2007 11:55
Location: Beograd

Post by Nikola »

Ovakvo pomagalo mi odavno treba i nikako da ga napravim! Stvarno moze biti jako korisno... Jedna stvar koja meni tu nedostaje je nekakva stega koja bi dasku drzala pricvrscenom za pomagalo. Npr, na prvom crtezu (tj. animaciji), varijanta kada ogradica, granicnik, kako god, pomagala nije fiksna, nego se okrece od 90 do 45 stepeni - prvo je potrebno na neki nacin fiksirati tu ogradicu kada je namestite na zeljeni ugao, a onda je potrebno i pricvrstiti dasku koju secemo za tu ogradicu dok se sece, narocito kad nije u pitanju pravi ugao... Da li ima neka vec oprobana varijanta za ovo stezanje, neki predlog?
Trt, mrt, zivot ili smrt!
User avatar
Marko Enter
Majstor majstora
Posts: 623
Joined: 26 Dec 2007 19:32
Location: Smederevo,Nemacka-Hagen

Post by Marko Enter »

Evo ga tako slicno pomagalo i ima i jedan trik kako se pravu krugovi:) pogledajte

http://www.youtube.com/watch?v=Wxbzrf4z ... re=related
Bez znanja nema zanata :)
Post Reply