Bušenje rupa velikih prečnika pod nekim uglom

Forum za razmenu ideja o stolarskim pomagalima i šablonima, samo za članove
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

pajja wrote:pa pravo da vam kazem da i ja prvi put cujem da je to "sumarska burgija"
Tako je to kad pokušavam da koristim izraze iz domaće literature....
To su Forstnerove burgije. Sad sam pogledao malo po Wikipediji i našao da se čovek koji je izmislio ove burgije zove Benjamin Forstner http://en.wikipedia.org/wiki/Benjamin_Forstner
Sad prezime Forstner je neko (nisam ja, majke mi :) ) protumačio kao Forestner (Forest=šuma, na engleskom).
Bojan, kao veliki mag, me je shvatio što znači da je i on čuo za to ime "šumarska burgija" (ili grešim?).

Pajo, a kako ti zoveš ovu vrstu burgija? Ja sam našao još da se koristi i izraz Auger burgije .
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

debelizmaj wrote:hm.. meni ovo lichi na neko glodalo .. ali dobro to je znachi shumarska burgija .. oki
Samo lici. To je Forstner burgija (i ja prvi put cujem da je zovu sumarska).

NI SLUCAJNO je ne treba pobrkati sa glodalom!!! Glodalo se vrti na 20000++ obrtaja, a ako ovo zavrtis toliko, moras imati puno srece da te promasi kad se otkine sa glodalice.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

mbole wrote:
debelizmaj wrote:hm.. meni ovo lichi na neko glodalo .. ali dobro to je znachi shumarska burgija .. oki
Samo lici. To je Forstner burgija (i ja prvi put cujem da je zovu sumarska).

NI SLUCAJNO je ne treba pobrkati sa glodalom!!! Glodalo se vrti na 20000++ obrtaja, a ako ovo zavrtis toliko, moras imati puno srece da te promasi kad se otkine sa glodalice.
Ja mislim da se ove burgije ne prave sa telom od 6, 8, 12.7 mm baš zbog toga. Telo im je 10 mm.
Ove burgije, Forstnerove, se posebno preporučuju za bušenje rupa pod uglom jer ne oštećuju i ne kidaju godove.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Eureka, evo našao sam i na netu izraz šumarska
http://www.baumax.hr/Content.Node/werkz ... -arten.php
User avatar
debelizmaj
Šegrt
Posts: 22
Joined: 27 Jan 2009 06:10

Post by debelizmaj »

nije shija nego vrat..:)
User avatar
digger
Majstor
Posts: 352
Joined: 23 May 2008 14:59
Location: Tamo daleko

Post by digger »

metabo wrote:
pajja wrote:pa pravo da vam kazem da i ja prvi put cujem da je to "sumarska burgija"
Tako je to kad pokušavam da koristim izraze iz domaće literature....
To su Forstnerove burgije. Sad sam pogledao malo po Wikipediji i našao da se čovek koji je izmislio ove burgije zove Benjamin Forstner http://en.wikipedia.org/wiki/Benjamin_Forstner
Sad prezime Forstner je neko (nisam ja, majke mi :) ) protumačio kao Forestner (Forest=šuma, na engleskom).
Bojan, kao veliki mag, me je shvatio što znači da je i on čuo za to ime "šumarska burgija" (ili grešim?).

Pajo, a kako ti zoveš ovu vrstu burgija? Ja sam našao još da se koristi i izraz Auger burgije .
Mislim da ne treba mesati Foster burgije sa Auger burgijama. Siguran sam da Auger burgija ima i neko svoje domace ime. Auger je strano ime (englesko ili nemacko) i odnosi se na burgije koje je moj otac nekada koristio sa kolenastom busilicom. Neko ce pitati kakva je sad pa to busilica. To je ona sto ima cetvrtasti prihvat za burgije, a burgije se koriste samo za rucno busenje, jer imaju veliki korak, i koliko ja znam koriste se za duboke rupe. Ovde se mogu videti burgije koje se zovu Auger
http://cgi.ebay.ca/6-PCS-9-INCH-AUGER-B ... 240%3A1318. Njihov prihvat nije cetvrtast, nego je sestougaoni i mogu da stanu u futer normalne busilice.

Milos
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Zar to nisu Levis burgije, ili je Levis=Auger ?
User avatar
pajja
Vrhunski majstor
Posts: 1023
Joined: 26 Jan 2008 17:10
Location: Bela Crkva - Banat
Contact:

Post by pajja »

JBG, mozes da ih zoves kako hoces
u mom kraju je hroner burgija
User avatar
digger
Majstor
Posts: 352
Joined: 23 May 2008 14:59
Location: Tamo daleko

Post by digger »

Levis, kronaste ili vec kako, meni nisu poznata ta imena. Krunaste bugije su meni one koje lice na krunu, znaci imaju nazubljenu cev i jednu burgiju u sredini, kao vodjicu.

milos
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

digger wrote:Levis, kronaste ili vec kako, meni nisu poznata ta imena. Krunaste bugije su meni one koje lice na krunu, znaci imaju nazubljenu cev i jednu burgiju u sredini, kao vodjicu.

milos
Krunaste su svima jasne i to su ove o kojima pricas :)
Forstner smo prepoznali kao šumarske ;)

Terminološka zavrzlama je oko auger, levis, hroner...
Post Reply