Čuvanje načete tube silikona

Forum za razmenu ideja o stolarskim pomagalima i šablonima, samo za članove
Post Reply
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Čuvanje načete tube silikona

Post by metabo »

Svi mi smo se nekad susreli sa problemom sušenja sadržaja u tubama za pištolj, ukoliko se dugo ne koriste. Jedan od načinada se to izbegne je da se iskoristi PVC lepak i pištolj za njegovo topljenje. Jednostavno se na vrh tube istisne spiralno malo lepka da on zatvori rupu sačeka malo da se lepak stvrdne.

Savet sam preuzeo sa PlansNOW sajta.
User avatar
boggy
Majstor majstora
Posts: 696
Joined: 03 Jan 2008 18:41
Location: Beograda
Contact:

Post by boggy »

drugi nacin je skinuti sa nacete tube onu konusnu cevcicu, staviti preko navoja parce pvc kese, pa nasrafiti ponovo cevcicu...
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

boggy wrote:drugi nacin je skinuti sa nacete tube onu konusnu cevcicu, staviti preko navoja parce pvc kese, pa nasrafiti ponovo cevcicu...
Treći i najbolji način je: kombinacija prethodna dva :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Vise mi se svidja ovaj sa vrucim lepkom.
Ako se stavi kesa onda se osusi ono sto je ostalo u cevcici, pa je ponekad muka posle ga izvuci napolje.
User avatar
BODARA98
Majstor početnik
Posts: 144
Joined: 17 Nov 2008 19:11
Location: doboj

Post by BODARA98 »

ja obično redovno koristim silikon u svom radu,ali se desi da nekada otvorim tubu novu jer procjenim da mi neće biti dovoljno u ovoj na pištolju,obično samo ispustim jedno cent da visi,pa prođe i dvadeset dana dok se nesjetim da ima načeta tuba ,i nikad nisam imao problem samo povučem onaj istisnuti deo on se izvuče i sve normalno frcera,jer se prije stvrdne ili ti osuši ovaj dio što viri nego što uspije da se osuši onaj u cjevi,tako da nemam problema ,niti stavljam neku foliju niti nekakav ljepak, to je kod mene tako,a sad svako na svoj način,vjerovatno nije zgoreg ni uraditi ovo sve što ste naveli,
ko radi taj se i umori
salchi-ciro
Samostalni majstor
Posts: 166
Joined: 17 Sep 2008 17:00
Contact:

Post by salchi-ciro »

Čekaj zar ne koristite ove silikone sa zaštitnom kapicom na vrhu .Ja to kristim i nemam nikakvih problema,jednostavna ali funkcionalna.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nazalost mnoga pakovanja nemaju kapicu. A cesto si prinudjen da uzmes ono cega ima u radnji.
Bodara, ti si stalno u poslu, i 20 dana i nije tako mnogo. Meni stoji jedna tuba u podrumu vec 2 godine.
User avatar
BODARA98
Majstor početnik
Posts: 144
Joined: 17 Nov 2008 19:11
Location: doboj

Post by BODARA98 »

onda je baci druže jer čisto sumnjam da njegova svojstva ili osobine imaju efekt nakon 2 godine,šalim se naravno .silikon je čudo tehnike mada nije nikakva tehnika,nego što se snjim zaljepi......teško da se može odljepiti,ja recimo umjesto drvofiksa koristim silikon kad spajam dve ploče iverice ,i nema drži ko ludo....ozbiljno
ko radi taj se i umori
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

BODARA98 wrote:onda je baci druže jer čisto sumnjam da njegova svojstva ili osobine imaju efekt nakon 2 godine,šalim se naravno .silikon je čudo tehnike mada nije nikakva tehnika,nego što se snjim zaljepi......teško da se može odljepiti,ja recimo umjesto drvofiksa koristim silikon kad spajam dve ploče iverice ,i nema drži ko ludo....ozbiljno
A da li je tako tanak sloj silikona (mora da bude tanak zbog zazora) dovoljan da drži dve ploče iverice pod pravim uglom?
User avatar
BODARA98
Majstor početnik
Posts: 144
Joined: 17 Nov 2008 19:11
Location: doboj

Post by BODARA98 »

mislim ploču na ploču dimenzia 600-600 dva komada ,jedan namažem silikonom,onako na više mjesta -stegnem ,obrežem na mjeru i iskantujem,
ko radi taj se i umori
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

BODARA98 wrote:mislim ploču na ploču dimenzia 600-600 dva komada ,jedan namažem silikonom,onako na više mjesta -stegnem ,obrežem na mjeru i iskantujem,
Ukoliko radiš kantovanje sa ABS-om, dovoljno je samo na par mesta da staviš tačkicu silikona, čisto radi centriranja i sprečavanja inicijalnog bočnog pomeranja i delovanja sile na smicanje, i da opet "drži k'o ludo". U tom slučaju posao spajanja vrši atmosferski pritisak koji je oko 100.000 Pa i on ne dozvoljava da se napravi vakuum na spoju dasaka što bi prozrokovalo njihovom razdvajanju.

BTW, da li se sećaš eksperimenta iz osnovne škole gde običan list novine drži ploču na ivici stola (list je delom preko ploče) i tu ploču nije bilo sile da podigneš od stola?
User avatar
ado
Samostalni majstor
Posts: 158
Joined: 15 Jan 2008 08:34
Location: BiH

Post by ado »

Da ,i ABS povezuje jako dobro. A za silikonsku tubu, i kod mene malo izadje iz cjevcice, i kad ponovo treba samo izvucem onaj dio sto viri. Ovi savjeti su dobri ako se silikon rijetko koristi.
sa zenom i cikularom nije se saliti!
User avatar
BODARA98
Majstor početnik
Posts: 144
Joined: 17 Nov 2008 19:11
Location: doboj

Post by BODARA98 »

ma znam ja da abs povezuje sasvim dobro.
samo nekad to nije ploča,koja se kantuje sa sve četri strane.
nekad je to polica našto sam i mislio,pa tada koristim silikon jer mi je nekako lakše nego drvofix.
ko radi taj se i umori
Post Reply