Pomoćni elementi za alate

Forum za razmenu ideja o stolarskim pomagalima i šablonima, samo za članove
Post Reply
User avatar
annenad
Samostalni majstor
Posts: 194
Joined: 03 Sep 2008 07:04
Location: Novi Sad

Pomoćni elementi za alate

Post by annenad »

Ne znam da li ovo može da se ugura u ovu grupu, ali da probam.

Dakle treba mi ideja, ako je već neko radio, za pravljenje graničnika kod stonog cirkulara.
Nešto slično ovome...
Image
Kupio sam novi METABO stoni cirkular. Na njemu se nalazi graničnik koji je suviše kratak da bi se ozbiljno mogao koristiti.
Graničnik (Parallel guide/ripping fence) trebalo bi da ide preko celog stola i da ima vodjicu sa obe strane. Fiksiranje bi trebalo da bud sa prednje strane i to tako da graničnik ne šeta. Å to znači da razmak od testere na prednjoj strani vude jednak razmaku na zadnjoj (valjda razumete šta mislim).

Nadam se da će neko pročitati ovo...
Ne veruj ženi koja laže...
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Napiši koji si model METABO cirkulara uzeo, pa da razmislimo. U principu, Metabo ima gomilu dodataka za stolove (proširenja, produženja, vođice...) koji nisu deo standardne isporuke, ali se kod zastupnika bez problema sve može poručiti.
User avatar
annenad
Samostalni majstor
Posts: 194
Joined: 03 Sep 2008 07:04
Location: Novi Sad

Post by annenad »

To sam zaboravio.
To je ovaj model
TKHS 315 C

Image
Ne veruj ženi koja laže...
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

annenad wrote:To sam zaboravio.
To je ovaj model
TKHS 315 C

http://www.metabo.com/typo3temp/pics/d09c174ea4.jpg
Ti uze baš najjeftiniju varijantu :( . Zar nisi mogao da se nategneš za M model?
Pogledao sam u njihovom katalogu i video da je model koji si ti uzeo samo za najjednostavnije uzdužne rezove, onako ugrubo. Fino taj list seče, ali koncept modela nije da bude za fine radove. Čak je i produžetak stola različit za ovaj model i nema nikakvu vođicu. I stega za vođicu je drugačija. Ovaj tvoj model ima baš najjednostavniju varijantu sa zavrtnjem.

Mislim da ćeš ipak morati da se baciš u dodatne radove oko pravljenja duže uzdužne vođice (gde ćeš same ivice stola koristiti kao oslonce za tu vođicu). Ukoliko ti trebaju i poprečni rezovi i za to ćeš morati da napraviš slične varijante. Imaš dobre primere na filmovima prema kojima vodi članak sa home strane ovog sajta "Video fajlovi o stolariji" http://www.woodworkingonline.com/category/podcast/

Nemoj da te vata frka. Verovatno ćeš napraviti funkcionalniju stvar od on koju bi imao da si i uzeo M varijantu :rolleyes:
User avatar
annenad
Samostalni majstor
Posts: 194
Joined: 03 Sep 2008 07:04
Location: Novi Sad

Post by annenad »

Na zalost kada sam ga kupovao u WobyHous-u nije bilo tih modela.
Mada, gledajući slike po internetu nisam siguran da su i oni bas najprecizniji.

Kao i sve fabričke stvari gde je preciznost vrlo važna mora se izvrsiti dodatno podesavanje!?!?!?!
Ne veruj ženi koja laže...
User avatar
mtadic
Precizni šegrt
Posts: 66
Joined: 24 Sep 2008 08:59
Location: Vrsac

Post by mtadic »

Pozdrav svim clanovima stolarkse radionice. Citajuci ovu temu zakljucio sam da i ja imam isti problem kao clan stolarske radionice annenad. I ja sam kupio Metabo stoni cirkular TKHS 315 C i veoma brzo sam shvatio da imam isti problem kao i annenad. Na preporuku metaba pogledao sam sajt koji je ponudio ali mislim da on nece resiti moje probleme jer najveci problem je al profil koji se kaci na ivice radnog stola. Takodje bih zeleo da pitam da li neko moze da mi kaze gde za taj stoni cirkular mogu da kupim dodatni klizač za lako vođenje dugačkih radnih predmeta.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Jedino sto mi pada na pamet je da pozoves Woby (posto su oni uvoznik), i da narucis.
Ubrzace stvar ako budes znao Metabov kataloski broj.

Cek cek, sad sam skontao da ti ustvari trazis onaj stalak sa valjkom koji je poseban deo, a ne nesto sto se kaci na sam sto.
Ako je to ono sto ti treba, bice mnogo lakse da ga napravis, nego da ga nadjes u prodaji.
Last edited by mbole on 06 Nov 2008 10:45, edited 1 time in total.
User avatar
mtadic
Precizni šegrt
Posts: 66
Joined: 24 Sep 2008 08:59
Location: Vrsac

Post by mtadic »

Hvala mbole. Imam kataloski broj i on je 0910058967. Taj deo se kaci na radni sto i koliko sam video na slici kaci se sa leve strane radnog stola. Ja bih najvise voleo kada bih uspeo da nadjem al profil i onda ga bi ga postavio horizontalni i vertikalno niz ceo sto i onda bih postavio vodjice gde bi radni premet za secenje lepo nalegao na to postolje jer bez toga neme dobrog secenje.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ah to je vec sasvim druga stvar. Pod tim kataloskim brojem je ustvari "miter fence" odnosno vodjica za secenje pod uglom.

Profili koji bi odgovarali za tako nesto su koliko znam ovde em tesko dostupni, em kostajuuuuuuuu... (naravno ako hoces da to bude precizno).
Pitanje je koliko bi se isplatilo da to sam pravis, u odnosu na cenu fabricke, a sa tezinom od 24Kg, ova fabricka mi deluje dosta solidno.
User avatar
mtadic
Precizni šegrt
Posts: 66
Joined: 24 Sep 2008 08:59
Location: Vrsac

Post by mtadic »

Nije mi bitno da li cu kupiti gotovu stvar ili sam praviti ali mi je vazno da mogu precizno da secem materijal a kako sada stvari stoje ovaj univerzalni granicnik mi puno ne pomaze jer se ne moze sa velikom preciznocu seci materijal. Em je na postavljen samo horizontalni ili vertikalno ek je kratak. Kako sada stvari stoje nema mi druge nego da pitam u Woby Housu sta mi mogu nabaviti.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

mtadic wrote:Nije mi bitno da li cu kupiti gotovu stvar ili sam praviti ali mi je vazno da mogu precizno da secem materijal a kako sada stvari stoje ovaj univerzalni granicnik mi puno ne pomaze jer se ne moze sa velikom preciznocu seci materijal. Em je na postavljen samo horizontalni ili vertikalno ek je kratak. Kako sada stvari stoje nema mi druge nego da pitam u Woby Housu sta mi mogu nabaviti.
To ti ne gine :(
Čak je i naš "poznanik" niki, poznat u svetu kao jig-maker, pazario Sliding table za njegovu Metabo mašinu (ex Electra-Beckum), koja je skuplja u startu od tvoje.

Od nekih stvari se nemože (i ne treba) pobeći.

Evo šta kaže niki:
"The Metabo tools are very good but also very expensive for amateur like me but, I wanted a good table saw so I bought the Metabo (more correctly - Electra Beckum) PK-255 with the Sliding table and I'm very satisfied with it."
Last edited by metabo on 06 Nov 2008 12:55, edited 1 time in total.
User avatar
mtadic
Precizni šegrt
Posts: 66
Joined: 24 Sep 2008 08:59
Location: Vrsac

Post by mtadic »

Sve je to ok ali je ovde dosta tesko nabaviti dodatne stvari za Metabo jer ih nema. Kupio sam dobru stvar ali da bih je koristio u potpunosti potrebno je jos uloziti kako bi to bilo to.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

mtadic wrote:Sve je to ok ali je ovde dosta tesko nabaviti dodatne stvari za Metabo jer ih nema. Kupio sam dobru stvar ali da bih je koristio u potpunosti potrebno je jos uloziti kako bi to bilo to.
U tome i jeste čar ;)
Evo ti kontakt za metabo želje:
Kačar Jelena
" Woby Haus" doo
Braće Ribnikar 55
21000 Novi Sad
Serbia
kacarjelena@wobyhaus.co.yu
+381 21 47 222 12
+ 381 21 452 457
User avatar
mtadic
Precizni šegrt
Posts: 66
Joined: 24 Sep 2008 08:59
Location: Vrsac

Post by mtadic »

Hvala Metabo.
Post Reply