Pisanje uz pomoć frezera

Forum za razmenu ideja o stolarskim pomagalima i šablonima, samo za članove
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14944
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Daklem poslali mi ljudi cenovnik, pa sam ukapirao ovo oko rascepljenog to jest otvorenog lezaja.
Posto nemaju na lageru 16mm, najverovatnije cu se odluciti za 20mm.
Lezaj sa kucistem KBA 20 je 800 Din/kom. Vodjica 20mm je 1300 Din/m (seku na manje duzine). Oslonci za vodjice su 250 Din/kom.
Znaci sve skupa bi trebalo da ispadne:
Lezaj sa kucistem 6kom=800*6=4800
Vodjice 3*600mm=1800mm=1300*1.8=2340
Oslonci 6 kom=250*6=1500
Total: 8640 Din
Trebace jos malo medijapana recimo reda 1 kvadrata to jest oko 1000 Din
Srafovske robe, postarine, ostalih troskova neka bude oko 500 Din
Sve skupa reda 10000 hiljada (naravno Dremel koji vec imam ne racunam).

Jos samo da otmem pare od finansijskog direktora (zene :)) pa da se bacim na posao.
User avatar
yetta
Majstor stolar
Posts: 442
Joined: 10 Apr 2008 10:08
Location: BEOGRADA

Post by yetta »

mbole wrote:Daklem poslali mi ljudi cenovnik, pa sam ukapirao ovo oko rascepljenog to jest otvorenog lezaja.
Jos samo da otmem pare od finansijskog direktora (zene :)) pa da se bacim na posao.
Taman sam hteo da pametujem kad stiže odgovor :)

Za ovo sa " finansijskim direktorom..." ne mogu da ti pomognem !!
Pokušaj sa ovim:

Ženo, bez ovih delova nema šanse da opstanemo, a kada to to kupim tek onda... (pa ostavi nedorečeno).
Deluje zbunjujuće zar ne ??
U tome je poenta - zbuniti direktora (uzgred budirečeno, meni nikada nije uspelo !) :o
Ko hoće, nađe način, ko neće - nađe opravdanje
User avatar
zole
Precizni šegrt
Posts: 92
Joined: 17 Dec 2007 21:58
Location: Ruma, Vojvodina

Post by zole »

yetta wrote:
Bojan wrote:Gledao sam skoro neki video gde je čovek frezerom direktno, iz ruke pisao slova na drvetu. Pre toga je odštampao velikim fontom na štampaču, to što je želeo da napiše, i zalepio odozgo na drvo, i preneo indigom ivice.

Sigurno da treba vežbe ali, ko ne proba, ne zna.
Ja ću samo malo da se umešam. Ovo na slici je minijatura ili graviranje. Predpostavljam da je Vama potrebno sve veće odnosno sa većim ruterom i veća slova.
Ovo samo potvrđuje Bojanov predlog da je moguće uraditi metodom kako je opisao. Mislim da treba probati.
[url]http://www.stolarskaradionica.com/forum/uploads/thumbs/284_alat_za_ruter_2.jpg[/url]
Interesantna je ova mala spravica za graviranje gde to ima da se kupi ili naruči?:)
User avatar
yetta
Majstor stolar
Posts: 442
Joined: 10 Apr 2008 10:08
Location: BEOGRADA

Post by yetta »

zole wrote:...Interesantna je ova mala spravica za graviranje gde to ima da se kupi ili naruči?
Kolega Zole, ima da se kupi ali kako sam ja malo "matori" cicija i ne dam olako pare za ono što mogu da napravim tako se i desilo da sam to i uradio. Više sam mašinac nego stolar pa je cilj ostvaren.
Da se kupi poseti ovu adresu : http://www.stewmac.com/shop/Tools/Speci ... _Base.html
a kako izgleda napravljeno u sopstvenoj režiji je na ovoj adresi : viewtopic.php?id=564&p=1
Samo te molim da ne pitaš da ponovo to pravim, namučio sam se sa rezanjem, turpijanjem i poliranjem a sve je ručni rad.:(
Pozdrav
Ko hoće, nađe način, ko neće - nađe opravdanje
User avatar
veljkamilicevica
Brzi dodavač alata
Posts: 5
Joined: 17 Jun 2008 07:23
Location: Beograd
Contact:

Post by veljkamilicevica »

Dozvolite mi da se ija uključim u temu pantografa:
mbole je napisao:
Kao glodalicu cu verovatno da upotrebim dremel (dovoljno je lagan).
Zanima me kakve su karakterstike tog Dremel-a,koliko ima vati,obrtaja, da li mu se podešava brzina i pošto je?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14944
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Karakteristike: http://www.dremeleurope.com/dremelocs-u ... cat_id=471

Ja imam dosta stariji model ali u sustini isto sto i ovaj (jos samo kad bih uspeo da nadjem cetkice za njega, izgleda da ce uskoro da odrade svoje).

Imas ih u Merkuru i kod Dabs-a (koliko vidim kod dabs-a je cena za ovaj gore model sa 25 komada pribora negde oko 6000, ne znam koliko je azurna)
User avatar
vektor2
Dodavač alata
Posts: 1
Joined: 18 Nov 2008 22:17

Post by vektor2 »

mbole wrote:(jos samo kad bih uspeo da nadjem cetkice za njega, izgleda da ce uskoro da odrade svoje).
Četkice prave u vojki.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14944
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Jel te iz Vojke izdrzavaju 30.000 + obrtaja? Ne secam se tacno cini mi se da mu je max negde oko 35.000.
Ima ih u dremelovom katalogu, al nikako da nadjem gde da ih kupim.
User avatar
emcanke
Majstor
Posts: 349
Joined: 04 Sep 2008 13:07
Contact:

Post by emcanke »

Nabavka opiginal cetkica je veliki problem.
Prodavci elektricnog alata ne trude se da nabave i original cetkice (a trebali bi) kopije su uvek losije.

Moj savet >cetkice zameniti na vreme, ne cekati da se poderu do kraja.
Kad se poderu dve trecine, zameniti novim.
User avatar
MapleMan
Majstor majstora
Posts: 825
Joined: 11 Mar 2010 12:23
Location: Kamenica Sr

Post by MapleMan »

Last edited by MapleMan on 10 Jul 2010 17:32, edited 1 time in total.
Dva put zine , a tri put slaže
User avatar
krlex
Dodavač alata
Posts: 2
Joined: 08 Jul 2010 22:37

Post by krlex »

mbole wrote:Daklem poslali mi ljudi cenovnik, pa sam ukapirao ovo oko rascepljenog to jest otvorenog lezaja.
Posto nemaju na lageru 16mm, najverovatnije cu se odluciti za 20mm.
Lezaj sa kucistem KBA 20 je 800 Din/kom. Vodjica 20mm je 1300 Din/m (seku na manje duzine). Oslonci za vodjice su 250 Din/kom.
Znaci sve skupa bi trebalo da ispadne:
Lezaj sa kucistem 6kom=800*6=4800
Vodjice 3*600mm=1800mm=1300*1.8=2340
Oslonci 6 kom=250*6=1500
Total: 8640 Din
Trebace jos malo medijapana recimo reda 1 kvadrata to jest oko 1000 Din
Srafovske robe, postarine, ostalih troskova neka bude oko 500 Din
Sve skupa reda 10000 hiljada (naravno Dremel koji vec imam ne racunam).

Jos samo da otmem pare od finansijskog direktora (zene :)) pa da se bacim na posao.
User avatar
krlex
Dodavač alata
Posts: 2
Joined: 08 Jul 2010 22:37

Post by krlex »

CNC je svetinja. Kod mene postoji kolega koji se bavi samo saranjem na CNC glodalici. 2e po komadu.Sta pozelis.
User avatar
Bojan
Administrator
Administrator
Posts: 1536
Joined: 17 Jul 2007 22:50
Location: L.A.
Contact:

Post by Bojan »

Normalno da je mrtav kad je tema iz 2008-me.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14944
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Samo malo treba da se promeni:
http://www.leevalley.com/en/wood/page.a ... at=1,43000

U sustini dodato je jedno /en/ iza leevaley.com

Meni ovaj link na dremel radi sasvim normalno.
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

saša wrote:Jer može neko ko se razume u ovo /a takvih je na ovom forumu dosta koliko vidim/ da mi objasni kako se na dasci mogu uz pomoć frezera pisati slova, natpisi i dr. jer sam to video i siguran sam da je to moguće ali ne znam kako, kako izgledaju šabloni koji se koriste za tu namenu itd., itd.,...
Hvala unapred na odgovorima i pozdrav svima...
Jes da je pitanje iz 2008 al cu pokusati da odgovorim na njega posto uvijek ima novih clanova sa slicnim ili istim interesovanjima.

Ako Vam za to sto ukopavate (pisete ili crtate) u drvetu nije bitna velika preciznost i ako se mogu tolerisati sitne greske najlakse je odstampati na papiru sliku ili tekst u formatu 1:1 precrtati konture sa indiglom pa polako sa odgovarajucim nozem ukopati iz ruke sto i nije mnogo tesko, vicna ruka se brzo izvjesti!

A ako se trazi precizan rad (ponesite nekom na CNC :D ) napravite adekvatan sablon!
Za pravljenje preciznog sablona unaprijed morate znati precnik noza sa kojim cete raditi i precnik citaca sablona(dio koji se dodaje na postolje rucnog frezera i koji klizi uz sablon tokom rada)! Ako su precnici i jednog i drugog isti sablon se pravi u razmjeri 1:1 a ako nisu i sablon se mora srazmjerno povecati ili smanjiti, npr. ako je precnik noza 8mm a citaca 16mm sablon se povecava za 4mm (polovina razlike) sa svake strane. Kad imate sve te informacije iscrtate sablon na lesinit ili mdf i polako ubodnom izrezete malo osmirglate stegnete stegama pa polako...

Moj je predlog ako nesto radite za trziste da koristite usluge CNC-a jer i nisu vise toliko skupi. Ja konkretno kad radim nesto komadno koristim njihove usluge bas za taj komad koji mi treba, a kad radim seriju necega ponesem da mi odrade sablon na CNC-u pa onda radim na nadstonoj glodalici!
Post Reply