makita made in kina

Forum za razmenu ideja o stolarskim pomagalima i šablonima, samo za članove
Post Reply
User avatar
jiva
Majstor
Posts: 262
Joined: 13 Apr 2012 15:51
Location: karlovac

makita made in kina

Post by jiva »

Kupio sinoć u pevecu set od 19 burgija za metal
Iako se radi o provjerenoj marki koliko je ono sto pise
na ambalazi vjerodostojno tj. "titanium plated"?
Te ono drugo, made in kina? To vjerujem ne utice na
kvalitet?
User avatar
jiva
Majstor
Posts: 262
Joined: 13 Apr 2012 15:51
Location: karlovac

Post by jiva »

Zaboravih, ako nekoga zanima, set je koštao 25€
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Ne mozes znati dok ne probas jer ima i plagijata, ali bar nisu to neke pare zbog kojih ces propasti i ako ne valjaju. Ja sam ovih dana gledao neke artikle na Alliexpress i kostaju 280-300$, a kod nas u maloprodaji isti artikl od istog proizvodjaca 175$, tako da nema nekih pouzdanih pravila u trgovini, bar za nas obicne potrosace.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

To cije su burgije ne utice preterano na kvalitet, ali cena itekako pokazuje o kakvom se proizvodu radi. Za 25 eura tesko moze da se nadje set kvalitetnijih burgija za metal, pogotovu ne sa TiN presvlakom. Po ceni, to su najverovatnije bugije napravljene valjanjem i pitanje je sta je materijal burgije. Kod jeftinih TiN presvucenih burgija najcesce materijal nije HSS, posto se proizvodjaci vade na presvlaku, da bi burgija zadrzala ostrinu. Kada je jednom naostris, drzace ostrinu znatno krace od fabrickih. Jedan od pokazatelja kvaliteta moze da ti bude i sam kvalitet obrade burgije, pogledaj vrh, i proveri koliko prevrnutih ivica i otpuljenih mesta ima na ostricama.

Mislim da je mnogo bolje kupiti klasicne HSS burgije, polirane, posto su univerzalnije o onih sa presvlakom.


Inace, u Srbiji i Bosni je najpametnije ulagati u IAT burgije, koje su odlicno kvaliteta za ono koliko kostaju. Za ilustraciju, 8mm od HSS-a sa dodatkom kobalta kosta 500 rsd, malo vise od 4 eura, a u rangu je kvaliteta skoro duplo skupljih burgija.

Najveca greska je kupovati burgije i bilo koje druge rezne alate koje su brendirani od strane poznatih proizvodjaca elektricnih alata. Njima su rezni alati samo dodatna prilika za zaadu, i obicno su ne preterano dobrog kvaliteta, a ono sto im dize cenu je brend. Rezni alati se kupuju kod brendiranih proizvodjaca specijalizovanih za rezne alate, za metal recimo od domacih IAT i u manjoj meri FRA, a od stranca Dormer, Loher, Ruko, a za drvo Famag, i da dalje ne nabrajam.

Kada sam ovde pitao za platnu za testeru, dobio sam odgovor samo najbolje, tj Freud, poslusao ga, i uopste ne mislim da sam pogresio. Naprotiv. Ista prica i sa svime ostalim. Niko nije dovoljno bogat da kupuje jeftino.
Last edited by BR on 14 Mar 2015 20:15, edited 1 time in total.
User avatar
jiva
Majstor
Posts: 262
Joined: 13 Apr 2012 15:51
Location: karlovac

Post by jiva »

Ma eto meni to treba u tolikoj mjeri mozda par puta godišnje. ..glavno mi je da imam vise velicina uvijek pri ruci pa kad zatrebalo zatrebalo...mada ne ocekujem kvalitet profi burgija ocekujem da izbusi rupu
User avatar
jiva
Majstor
Posts: 262
Joined: 13 Apr 2012 15:51
Location: karlovac

Post by jiva »

Da li su cemu burgije marke "lux"
Vidio sam ih tamo, nemaju nikakav premaz,
ali su skuplja pojedinačno tipa 4€ za 8mm
User avatar
jiva
Majstor
Posts: 262
Joined: 13 Apr 2012 15:51
Location: karlovac

Post by jiva »

Bome sam malo razočaran, probao sam danas bušiti lim debljine 2mm burgijom od 7mm, kao orijentir testa uzeo sam drugu burgiju no name proizvođača, tj. one najjeftinije za metal što se kupuju po komadu
Makitina burgija je ipak ostrija i izbuši rupu daleko brže bez potrebe sumanutog pritiska, ali nakon nekoliko rupa ipak se vidi blagadeformacija samoga vrha burgije, za moje potrebe ovo je ipak dosta, jer više radim u drvetu negoli u metalu, isključivo u bilo kojem projektu ne koistim ili rjeđe koristim metal kao npr. neku vrst ojačanja
Za sada imam to što imam, nekakav set uvijek pri ruci, sa vremenom ću mijenjati burgije pojedinačno sa onim kvalitetnijim-skupljim
Kada podvučem ovo sve, iako se ne osječambaš prevarenim - u odnosu na cijenu, ipak sam žrtva zvučnoga imena i očito svog ega
Last edited by jiva on 15 Mar 2015 12:59, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ko sto ti BR napisa, ako mozes negde da pronadjes IAT (Industrija Alata Trebinje) burgije, one nude daleko najvise za svoju cenu.
Ne moras ici na kobalt, i obicne crne su "za po kuci" sasvim dovoljne, a kostaju manje od bilo koje brendirane, i buse daleko bolje od bilo kog kineza.
User avatar
jiva
Majstor
Posts: 262
Joined: 13 Apr 2012 15:51
Location: karlovac

Post by jiva »

nema IAT zastupništvo u hr, koliko sam googlao, trenutno ono što mije pod rukom je lux. Probat ću kupiti jedan borer pa usporedim sa ovom makitom
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

Ако прилагодиш бројобртаја бушилице пречнику бургије дуже ће ти бити бургије оштре и боље ће бушити
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
User avatar
jiva
Majstor
Posts: 262
Joined: 13 Apr 2012 15:51
Location: karlovac

Post by jiva »

u to sam upućen, uvijek bušim pri nižim okretajima
ali svejedno hvala na savjetu :tummenupp:
Last edited by jiva on 15 Mar 2015 17:17, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ovi imaju po nesto od IAT-a, ali ne i burgije, ali mozes kod njih da probas. Ako nista drugo i Projahn burgije su odlicne.


https://www.trgo-agencija.hr

Ako ti burgije trebaju samo za plice rupe, ja bih uvek pre uzimao kratke burgije po standardu DIN 1897, umestio duzih, mnogo cescih DIN 338. Sto kraca burgija koja moze da obavi posao, to bolje.

Inace ostecenja koja su se pojavila na ostricama, su potvrda onoga u sta sam sumnjao, da je osnovni materijal burgije prilicno mekan, a onda se kestenje iz vatre vadi presvlakom. Za drvo ti nece smetati, a kada busis metal uvek je bolje da koristis neko rezno ulje i da podmazes mesto busenja. Burgija ce drasticno duze trajati.

Za podmazivanje kod busenja celika treba ti neko ulje, moze i lako masinsko, a moze i svinjska mast, koja odlicno radi. Za Aluminium najbolje resenje je WD 40, ili klasicni petrolej za lampu, ako negde jos moze da se nadje. Petrolej je puno jeftiniji, a radi jednak posao, jedino sto posle toga ostavlja miris koji WD40 nema.
Last edited by BR on 15 Mar 2015 21:58, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Diskusija o ulju i vodi preseljena u: viewtopic.php?id=6059
Post Reply