pomagalo za oštrenje

Forum za razmenu ideja o stolarskim pomagalima i šablonima, samo za članove
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Sasa wrote:A sta mislite o ovoj napravi:
http://www.bosch-pt.com/rs/sr/accocs/Pr ... gija-s-41/
Sasa, glavni problem te naprave je sto se kod nje geometrija burgij odredjuje posebno oblikovanim kamenom. Otvori za burgije su raqsporedjeni spiralno prema precniku, i burgija sa odredjenim precnikom se ostri uvek na istom mestu na kamenu. U prevodu, kamen je upotrebljiv kratko vreme, posle toga mora da se menja, posto ce poceti vrlo brzo da uporpascava geometriju najcesce koriscenih burgija. Kod mene bi to najverovatije bile 5, 6, no, najbitnije ti je da vrlo brzo ne mozes da naostris ono sto ti je najpotrebije.
User avatar
saša
Majstor stolar
Posts: 408
Joined: 27 Apr 2008 17:37
Location: Zaječar

Post by saša »

Ako je ovo jedini problem onda i nije strašno jer ovomnosaču šablona može da se doda kretanje po još jednoj osi kojom bi primicao šablon tocilu.
Valjda si me razumeo šta sam hteo da kažem.
Pozz
Bolje je živjeti čitav život kao milijunaš nego li sedam dana u bedi
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Sale, ja sam pricao o Bosku. Kod njega ne mozes da pomeras burgiju po kamnu, burgija odredjene velicine je uvek na istom mestu na precniku kamena.

A inace kamenvi za ostrenje moraju da se odrzavaju, i a se redovno ravnaju dijamantskom alatkom. Nij nikakva mudrost, niti ta alatka kosta previse, samo to mora da se radi. Cilj je da se sa kamena skinu zrna abraziva koja vise nisu ostra, i da se poravna.
Last edited by BR on 25 Feb 2015 22:24, edited 1 time in total.
User avatar
rsinisa
Majstor
Posts: 296
Joined: 22 Sep 2010 07:11
Location: Smederevo

Post by rsinisa »

Naučio sam da oštrim burgije iz ruke još pre 20-ak godina i to uradim za 30 do 60 sekundi zavisno od veličine burgije i često se desi da se prilikom bušenja debljih komada izdvaja špan koji je dugačak ponekad i preko 10 cm. Ne kažem ovo da bih se hvalio nego da brušenje iz ruke nije nikakva mudrost i može svako da nauči vrlo brzo.
Ja sam učio tako što sam novu burgiju držao na neuključenom tocilu i pomerao burgiju na gore tako da burgija uvek ima maksimalni kontakt sa tocilom. Došao sam do pokreta koji je kombinacija pomeraja na gore i blagog uvrtanja udesno. I jako je bitno da linija po obodu ide blago naniže gledano od vrha burgije (teško je to objasniti rečima, ako bude potrebe, slikaću), kako se ne bi desilo da vrh ne može da "priđe" materijalu.
Čak sam brusio i burgije od 1 mm kojima sam bušio vitroplast za štampane ploče za elektroniku na nekom prilično finom belom kamenu dok nisam uspeo da dodjem do karbidnih od 1 mm i manje.
Naravno, to brušenje je, kako je Bole rekao, univerzalnog tipa, nije za specijalne namene, ali meni je uvek trebalo za drvo i gvožđe, i to brušenje mi je završavalo posao itekako.
Sve u svemum, Sale, šablon ti ne treba, šteta što nisi bliže da ti pokažem kako to radim.

Pozdrav.
Sinisha
Last edited by rsinisa on 25 Feb 2015 23:59, edited 1 time in total.
User avatar
saša
Majstor stolar
Posts: 408
Joined: 27 Apr 2008 17:37
Location: Zaječar

Post by saša »

Siniša, tako mi je objašnjavao i onaj inžinjer što mi je pravio mašinu i ne samo objašnjavao nego i pokazivao ali izgleda da sam ja antitalenat...
Bolje je živjeti čitav život kao milijunaš nego li sedam dana u bedi
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Mozda me niste ozbiljno shvatili.

Diskusija van teme je zavrsila u kanti.

Vracamo se na temu.
Coveka zanima sablon za ostrenje.
Mozda neko misli da mu to ne treba, mozda neko misli da mu se ne isplati da ga pravi ili koristi, mozda neko misli da je glup sto uopste nesto takvo pita...
Nebitno.

Tema je o sablonu za ostrenje. Ako imate ideju kako bi trebalo da izgleda, ili mozda imate gotov sablon koji bi ste hteli da podeliste sa nama... napred
Svi ostali stoj.
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

Стара тема али увек актуелна
Натрчао сам на детаљно објашњење оштрења бургије из руке онако како ја радим - једино ми овајфини угломер недостаје.
Погледајте - можда некима помогне а и некима помогне
https://www.youtube.com/watch?t=497&v=y0SQkzScQk0
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
User avatar
LanceMi
Šegrt
Posts: 24
Joined: 27 Jun 2011 10:44
Location: Novi Beograd

Post by LanceMi »

Evo uglomer ;)

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=72syhJoOsHM[/youtube]
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

Погледајцео https://www.youtube.com/watch?t=497&v=y0SQkzScQk0 па да видиш колико има углова под којим се оштри бургија.
Ово је оштрење као кад из фабрике оштре - јесте оштро али...

Мене су учили пре 50 и кусур година да бургију оштрим баш као и овај. Напомињем да тада није било бургија у данашњем квалитету него само црне - од челика са већим % угљеника и бургија је морала да буде баш добро наоштрена и прилагођен бројобртаја и хлађење иначе је за минут тупа да је мука погледати је.

Да не залазим у детаље све четири фазе оштрења - погледајкад један и кад други покажу крајоштрења. Код овог другог ти код већих пречника треба доста велика сила да потера бургију у челик јер јојје врх раван неколико милиметара и то треба "угурати" у челик.
Код првог је врх тачка и иде "к'о у сир"
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
User avatar
LanceMi
Šegrt
Posts: 24
Joined: 27 Jun 2011 10:44
Location: Novi Beograd

Post by LanceMi »

Ma sve jasno, nego mi bila simpaticna banalizacija. pogotovu sto covek sa onim "sablonom" ima 15 uglova dok ostri pod ovim jednim.
Post Reply