pomagalo za oštrenje

Forum za razmenu ideja o stolarskim pomagalima i šablonima, samo za članove
User avatar
saša
Majstor stolar
Posts: 408
Joined: 27 Apr 2008 17:37
Location: Zaječar

pomagalo za oštrenje

Post by saša »

Slučajno sam naišao na ovaj šablon za oštrenje burgija, a pošto je ovo za mene vrhunska nauka želeo sam da pitam upućenije da li ovo valja izašta ili da se ne upustam u pravljenje ove skalamerije
Image
Bolje je živjeti čitav život kao milijunaš nego li sedam dana u bedi
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

E pa, za ostraca se ide na zanat 3 godine, sigurno ne bez razloga.
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

Pezzo wrote:E pa, za ostraca se ide na zanat 3 godine, sigurno ne bez razloga.
Ипосле школе немају појма како се оштри бургија. Тамо уче све осим оштрачког заната. Занат науче (ако га и науче) после - од старих оштрача.

Саша ово на слици ти вреди око 5% добро наоштрене бургије - значи да не вреди да се мучиш и правиш. или набави (направи) прави шаблон или тренирајоштрење "из руке".
Ако се озбиљно потрудиш видећеш да "из руке" и није нека наука.
Почнеш овако:
Узмеш тупу бургију и оштру бургију исте димензије. Оштриш ону тупу и трудиш се да направиш исти облик као што има она фабрички оштра бургија. На тоцилу мораш имати ослонац за бургију - да не поскакује.
Уништи три - четири јефтине бургије за вежбу и после је све лако
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
User avatar
BG ACA
Majstor
Posts: 266
Joined: 22 Nov 2013 07:53
Location: BGD

Post by BG ACA »

Ja dam mom starom,koji je u penziji.Penzionisani metalostrugar,iz ruke odoka naostri.Stacu posle kad njega nebude bilo ne znam.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

kad nakupis saku burgija, odneses kod ostraca sve sto imas i uradi ti kako treba, a to iz ruke ponekad moze, ali uglavnom je lose. Evo cene alata: http://alatimilic.hr/shop/Ostrac-brusil ... Fervi-A003 a i sa njim treba znati, jer i sama brusna ploca treba da se kontrolise i izravnava jer se trosi i ona. Ja to i ne ostrim, kupim uvek po vise komada ako nisu preskupe i pazim ih koliko mogu da ih ne upropastim.
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

Ово http://alatimilic.hr/shop/Ostrac-brusil … Fervi-A003 је одмах ту поред Зајечара а и оштрачи су на сваком ћошку. Савет је пара вредан.
"kupim uvek po vise komada" је лепо али је питање колико ја имам пара да од сваке врсте бургија "kupim uvek po vise komada" .
По Марфијевим законима увек буде тупа она која је једина па мора одмах да се наоштри.
Иоштрач је оштри из руке, а и ја имам руку - мало вежбе и будеш оштрач.
Наоштрим бургију да буши рупу колика је мера бургије а кад ми треба 2-3 десете шира рупа а немам толику бургију ја преоштрим бургију и она буши ширу рупу.
Само вежбање и све буде мајсторски
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

ma da, iz ruke brusis na 2 desete, verujem ti. A kako ostris onaj spiralni navoj sa strane ?
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

Кад се будеш мало лепше понашао можда ти и објасним
Знаш ли шта су мале тајне великих мајстора?
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
User avatar
Hornbeam
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 237
Joined: 15 Dec 2013 21:29
Location: Bosna i Hercegovina, Tuzla

Post by Hornbeam »

Profesor praktinčne nastave (mašinsko metalna škola) uvijek je oštriji burgije kod nas iz ruke presloni uz tocilo i okreće u smijeru kazaljke na satu. Zna uglove. Ali ovo je bilo za metal.
Ima caka ako jedan ugao napraviš manji a jedan veći rupa bude neprecizna malo šira.
Sve ima svoj vijek trajanja.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Pezo, nije nikakav problem da se burgija naostri iz ruke da busi rupu za jednu ili dve desete siru od nazivnog precnika. Pogotovu ako je burgija veceg precnika. Meni je problem ostrenje od recimo 6mm pa nadole, ali vece od toga idu kako treba. I ocas posla
Last edited by BR on 21 Feb 2015 23:51, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Uh... stara tema, i naravno stari odgovori, od to je nemoguce, do to je prosto :)

Burgija ima jednu od najslozenijih geometrija ostrice kad racunamo samo alate sa kojima se svi cesto srecemo.
Standardno (onakvo kako 99% burgija dolazi iz prodavnice) brusenje burgije je jedno od najlosijih koja postoje, ali je istovremeno i najuniverzalnije. U prevodu, takvim brusenjem moze da se busi najveci broj materijala, ali pri tom se to radi neefikasno ili neprecizno.

Problem je sto svaki materijal zahteva drugacije uglove, pa cak i potpuno drugaciji oblik ostrice, da bi busenje bilo efikasno i precizno.. Npr, mesing ne moze da se busi standardnom burgijom, posto zahteva ugao ostrice blizak nuli ili cak u minusu. Standardna burgija jednostavno "zacepi", okrene komad i imas puno srece ako ti pri tom ne pocepa saku.
Sad ce neko da kaze "moze, ja sam busio mesing", jesi al samo si imao mnogo srece, kao i ja :) Moze, priznajem, al sa puno mere, paznje... itd itd. Ne moze efikasno da se busi.

Brusenje iz ruke, ko zna da to radi, moze da da pristojne rezultate. Ako treba da u dasci predbusis rupu za sraf 4.5mm, uopste nije bitno da li ce rupa koju si izbusio biti 3 ili 3.5mm, da li ce makice da pobegne ukoso (ionako to radis iz ruke, pa ni ruka nije 100% u vinklu), itd...
Ali, ako treba da u metalu probusis preciznu rupu, tacnog nazivnog precnika, koja je strogo pod 90 stepeni, radis na stubnoj busilici... tada tesko da ce ne znam kakav majstor dovoljno precizno obrusiti burgiju iz ruke. Moze ta burgija da sece perfektno, ali nece biti precizna kako po precniku, tako i po pravcu.

Za to postoje sabloni i ostrilice.

Ovaj konkretan sa slike, omogucava podesavanje 2 od bar 5 parametara koji mi padaju napamet kod klasicnog brusenja burgije. To ce reci, jako je lako da se razocaras posto "ne radi". Opet i 2 je bolje od nista :)

Sablon koji stvarno radi za burgije, je ipak malo komplikovaniji (posto je i geometrija burgije komplikovana).
Npr. jedna od varijanti sablona, koja daje burgije jako efikasne u celiku:

http://www.gadgetbuilder.com/DrillSharp.html#Facet4 (nije lose procitati i ostatak stranice)

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=hDW-IKHWSDI[/youtube]
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Dal je nekom problem ili nije, to ne znam, ali sam siguran da nikada nece biti ko nova. A i drugi je to zanat, koji opet zahteva drugaciju opremu i iskustvo. Burgije su za stolate potrosni materijal, jar ako sa jednom burgijom izbusis 1000 rupa, ona se isplatila i preplatila bar 10 puta. A ostrenje se verovatno isplati onima u masinskoj industriji gde se koriste alati visokog kvaliteta.
@BR, to ispod 6mm... pa ne mozes sve da recikliras, gde je tu kraj zaludjivanju.
User avatar
Hornbeam
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 237
Joined: 15 Dec 2013 21:29
Location: Bosna i Hercegovina, Tuzla

Post by Hornbeam »

Bušenje rupa vrši se spiralnim svrdlom. Spiralno svrdlo je izrađeno od okruglog alatnog ili brzoreznog čelika sa zavojnim utorima. Vrh svrdla brusi se pod određenim uglom, zavisno od vrste materijala koja se buši, Standarna oštrena burgija ima ugao 118. Drška svdla mož biti cilindrična ili konusna.
Sve ima svoj vijek trajanja.
User avatar
Hornbeam
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 237
Joined: 15 Dec 2013 21:29
Location: Bosna i Hercegovina, Tuzla

Post by Hornbeam »

A možemo tražiti dlaku u jajetu ali mislim da stvarno nema potrebe za tolikim preciznostima.
Ne radi se u mikron.
https://www.youtube.com/watch?v=eJ7vMkMnYgo
Last edited by Hornbeam on 22 Feb 2015 01:37, edited 1 time in total.
Sve ima svoj vijek trajanja.
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

mbole wrote:tada tesko da ce ne znam kakav majstor dovoljno precizno obrusiti burgiju iz ruke. Moze ta burgija da sece perfektno, ali nece biti precizna kako po precniku, tako i po pravcu.

Za to postoje
За то постоје - за метал посебне бургије које се означавају ознакама за толеранције и те бургије немају фазету него су потпуно цилиндричне.
У столарији толеранција 1-5% пречника бургије по мени не би требало да ствара проблем. За мајсторе-перфекционисте је решење да у посебнојкутији имају тачно оштрене бургије и да их користе само кад им треба тачна рупа.
У свим осталим бушењима толеранција није проблематична а самим тим ни оштрење бургије из руке нарочито кад стекнеш мало искуства и прочиташ мало упутства.
Last edited by феникс on 22 Feb 2015 08:07, edited 1 time in total.
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
Post Reply