pomagalo za oštrenje

Forum za razmenu ideja o stolarskim pomagalima i šablonima, samo za članove
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Na youtube su bar 90% narcisoidni iskompleksirani likovi koji misle da nesto znaju, a nisu ni svesni koliko su suplji. Video sam sta pricaju na temama mojih struka i to mi je dovoljno, ali laici to gledaju jer i oni nemaju pojma. Javi se neki amer, prvo kaze: "OK", pa razveze pricu pola sata od Kulina Bana, da bi pokazao neku sitnicu koju je "provalio" i koliko je pametan.
Pa da to moze dobro da se uradi iz ruke, ko bi kupovao sve one skupe masine i opremu ? Ista je stvar u svakom zanatu. Ja ne gajim te iluzije, radim ono sto znam i za sta imam opremu, a sve ostalo sto mi je van struke platim onome kome je to profesija. Niko nije sveznajuci, takav se jos nije rodio. A ako jos pocnemo o nekim ustedama ako sam ostris, bice opet kao u onoj temi sa racunicom o ostrenju lista testere.
User avatar
saša
Majstor stolar
Posts: 408
Joined: 27 Apr 2008 17:37
Location: Zaječar

Post by saša »

Ostaje samo da se izvinim Feniksu jer nisam imao ni najmanju nameru da vređam ni njega niti bilo kog drugog a preko svega toga nije mi ni jasno kako je sebe video da sam ga ikako prozvao. Ako sam pomenuo "prljavo odelo" i "majstore" mislio sam na mnoge neimenovane, a nikako na njega pa mi nije jasno kako se osetio prozvanim tim pre sto ga nikada u životu nisam video.
Za mene je ovo izuzetno komplikovana materija koju verovatno neću nikad naučiti ali to ne znači da sam mišljenja da to niko ne zna.
Još jednom izvinjenje Feniksu i mnogim tj. svim drugim ako su se osetili uvređenim.
Pozz
Last edited by saša on 24 Feb 2015 00:33, edited 1 time in total.
Bolje je živjeti čitav život kao milijunaš nego li sedam dana u bedi
User avatar
Hornbeam
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 237
Joined: 15 Dec 2013 21:29
Location: Bosna i Hercegovina, Tuzla

Post by Hornbeam »

Jack off all trade mastered no one.
Å to ti ga dođe petljaš se u svašta a ništa ne znaš baš dobro. :D
Sve ima svoj vijek trajanja.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sto se tice tocila, i ostrenja sa strane, to se zaista ne radi tako. Ali postoje kamenovi koji su i namenjeni za ostrilice i kod kojih je ceona povrsina ravna (loncasta tocila).

Svako od nas ima svoje sisteme i razloge sta, kako i zasto bas tako radi.
Problem je sto izgleda da smatramo da su svi sto ne rade bas tako idioti.

Da li se nekome nesto isplati...
Nekome nije ni bitno da li se isplati.
Nekome se isplati, posto nece da radi da "bude dovoljno dobro", i svoj "koliko god moze dobro" rad odgovarajuce i naplacuje.
Evo i kinezi tako rade pa im nista ne fali. Fakat, samo onda si i placen ko Kinez.
Ne kazem da je to lose, samo je stvar svacijeg izbora.

Imam jednu festo garnituru burgija za drvo (3-10mm), koja je jako neuobicajeno brusena, ali radi fenomenalno (gledao Singer). Ostavlja izuztno ciste ivice rupe, ne glavi... Mislim da ih pravi Leitz (posto oni uglavnom rade vecinu alata za festo).
Nisu ni malo jeftine, a i ne mogu da se pronadju u svakoj trafici. Njih se i te kako isplati ostriti.

Da li ce neko to da radi sam, ili ce da plati ostracu... stvar je malo licnog izbora i potreba, a malo dostupnosti i kvaliteta ostraca u okolini.
Iskreno, vise volim da sam naostrim svoj alat, posto vecinu onoga sto sam nosio ostracima, doslo je maltene gore nego kad sam im odneo (naravno ima izuzetaka, nazalost taj izuzetak mi nije ni malo blizu).

Da li je to uopste nekome potrebno? Nekom jeste, nekom nije. Nekoga nije briga ili nije vazno sto je ivica rupe malo krzava (to ce ionako da pokrije farba), nekome je to jako vazno posto radi komad koji ce biti finisiran tako da ce se svaka greskica videti iz aviona. Nekome nije uopste ni bitno kako ce da izgleda ("sta oces za te pare").

Tako da nemojte generalizovati stvari.
Od viska znanja kako je sve moguce nesto uraditi, glava sigurno nece boleti.

Niti svi mozemo da naucimo neke stvari. Jednostavno nekome nesto ne ide i to ti je (ja recimo nikada nisam uspeo da naucim da varim, a trudio sam se).

Dal se isplati praviti sablone? Nekome da, nekome ne. Meni je uvek lakse da odvojim vreme i napravim sablon, pa da kasnije posao obavljam brze i kvalitetnije. Neko moze to isto toliko dobro da uradi i iz ruke. Svaka cast. Ja ne mogu, a i ne zelim. Naprave se izmisljaju vekovima kako bi sebi olaksali zivot.

@feniks
Tebe opet uhvatilo da provociras narod i podje*avas? Valjda stize prolece, sta li...

Ko je i gde napisao da burgija ili bilo sta drugo ne moze da se ostri iz ruke?
Ti si taj koji insistira da to mora bas tako da se radi, a da je svako ko radi drugacije glupan, nesposoban...
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

mbole wrote:@feniks
Tebe opet uhvatilo da provociras narod i podje*avas? Valjda stize prolece, sta li...

Ko je i gde napisao da burgija ili bilo sta drugo ne moze da se ostri iz ruke?
Ti si taj koji insistira da to mora bas tako da se radi, a da je svako ko radi drugacije glupan, nesposoban...
Чини ми се да је ово грешка у корацима.
Не инсистирам - покушавам да помогнем.
Колико чланова овог форума има потребу и има охохо € да може себи да приушти оштрилицу и да НАУЧИда је користи?
Оштрилице јесу незаменљиве у фирмама где оштрач подеси машину и онда наоштри гомилу истих бургија. фрезера, глодала, ножева итд.
Комшија ми је био оштрач у јЛР.
Ион и његове колеге у много покојних фабрика у саставу јЛР су кад им траже бургију оштрену са ређе коришћеним угловима оштрења то радили из руке користећи помоћне справе или шаблоне као и овају претходном примеру.
Сложићемо се да за сваки материјал који треба бушити постоје идеални углови оштрења.
Чини ми се да је ово столарски форум и да би требало да причамо о бургијама за столарију.
Ђто се оштрача тиче не верујем да ће неко од њих да подешава оштрилицу за по две-три бургије од неколико димензија које сам иступио. Можда и хоће ал' ће то да ме кошта к'о оног Перу кајгана.
Те справе за оштрење које се продају по неколико € и још се добије и резервни камен мени личе на пуњаче акумулатора који немају никакву регулацију и служе само да оживе празан акумулатор толико да може да упали ауто а после ће алтернатор да обави посао.
Да закључим:
Нигде нисам тврдио да је неко тврдио...
Само кажем да је за нас ситне мајсторе (и оне који би то да постану) најлакше решење да то увежбају па ће их искуство водити даље
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Imam, prilicno losa.
Naostrice, da ne bude bas tupa, al bar jedan ugao je "odokativan", kao i odnos duzina ostrica. To ce reci dobijes burgiju koja busi prevelike i cesto ovalne rupe.

@feniks
Ne mora sve da se radi ostrilicom. Ona jeste odlicna, ali je i skupa i komplikovana upravo zato sto je univerzalna.
Ima sablona koji sasvim lepo mogu da ostre burgije. Spremam se da kopiram ideje sa nekih, pa cemo videti.
Nije problem smisliti sablon, problem je smisliti ga tako da moze jednostavno da se napravi, to jest bez glodalice za metal.

Jeste stolarski forum, ali stolari ne buse samo drvo, i ima nas puno koji nismo samo stolari.
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

Иово је оштрилица
Инаоштриће нож да буде бољи од тупог

Image
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
User avatar
Damir 66
Majstor
Posts: 331
Joined: 09 Sep 2009 23:16
Location: Zagreb

Post by Damir 66 »

феникс wrote:
Damir 66 wrote:Ovdje je sve fino objašnjeno kako dobro i sigurno nabrusiti svrdlo.

https://www.youtube.com/watch?v=y0SQkzScQk0
По мишљењу "компетентних" тајпојма нема :reta:
Да оштри бургије "из руке" - то је нестручно :smejanje:
Само специјална справа и никако друкчије :cool:
Nije mi jasno zašto se rugaš onim ljudima koji neke stvari rade drugačije.I ja brusim svrdla tako kao ovaj tip na videu, i desna i lijeva svrdla i odlično buše.
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

Damir 66 wrote:
феникс wrote:
Damir 66 wrote:Ovdje je sve fino objašnjeno kako dobro i sigurno nabrusiti svrdlo.

https://www.youtube.com/watch?v=y0SQkzScQk0
По мишљењу "компетентних" тајпојма нема :reta:
Да оштри бургије "из руке" - то је нестручно :smejanje:
Само специјална справа и никако друкчије :cool:
Nije mi jasno zašto se rugaš onim ljudima koji neke stvari rade drugačije.I ja brusim svrdla tako kao ovaj tip na videu, i desna i lijeva svrdla i odlično buše.
Прочитајпажљивије претходне постове па ћеш закључити да ниси у праву. Ја сам писао како то радим из руке па су ме извесни и појединци побијали како се то може једино урадити на оштрилици.
моје писање које цитираш је иронични одговор на те тврдње ( да се бургија не може добро наоштрити из руке)
Све у свему - не ругам се онима који раде као и ја јер би онда било да се сам себи ругам, а то није лепо ни разумно!
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ponovo savijas istinu.
Pojedinac, to jest ja, je napisao da burgija iz ruke ne moze dobro da se naostri za tacno odredjene namene.
Za neke druge moze, i to je isto napisano.


I prestani sa podrugljivim komentarima, zamotavanjima u providne oblande itd itd.
Kako se vreme promeni tebe uhvati stara boljka.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

mbole wrote:Pojedinac, to jest ja
:)
a ja sam mislio da aludira na mene. Ali nije ni bitno, covek sto vise ide u godine sve se vise zajedljivo ponasa i to je priroda, moramo i sa tim da se pomirimo. A meni se cini da je @Feniks iz neke masinske struke, koja ima svoje racunice.
Ostrenje burgija u sred posla je za mene samo gubljenje vremena, nesto poput ispravljanja starih eksera. OK, ovde je tema samo to ostrenje, ali burgija je sirok pojam jer ih ima dosta vrsta i sta ako je burgija za tiplove u pitanju, kako ces nju da naostris. A i kad nesto hoces da uradis u jednom danu, kako se to inace i radi, ne verujem da neko planira i vreme za ostrenje burgija ili da nosi na teren i tocilo. To niko pametan ne radi, pa ni sam nikada o takvim glupostima nisam ni razmisljao. Moj radni dan pocinje prethodnog dana, kada napravim spisak sta mi sve mora biti spremno od alata i materijala za ujutru. Ujutru ustanem ranije i u 7h pocinjem, sat vremena za rucak i eventualno par pus-pauza, a da mi neko spomene ostrenje burgija,mislim da bih ga necim gadjao iz momenta :stolt:
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

mbole wrote:Ponovo savijas istinu.
Pojedinac, to jest ja, je napisao da burgija iz ruke ne moze dobro da se naostri za tacno odredjene namene.
Za neke druge moze, i to je isto napisano.


I prestani sa podrugljivim komentarima, zamotavanjima u providne oblande itd itd.
Kako se vreme promeni tebe uhvati stara boljka.
Није ми јасно Боле зашто ти себе налазиш тамо где те нема?
Ово:
ma da, iz ruke brusis na 2 desete, verujem ti. A kako ostris onaj spiralni navoj sa strane ?
ниси ти написао!
То је био ироничан коментар на мојтекст:
Наоштрим бургију да буши рупу колика је мера бургије а кад ми треба 2-3 десете шира рупа а немам толику бургију ја преоштрим бургију и она буши ширу рупу.
Како да не будем ироничан кад ми постави питање: A kako ostris onaj spiralni navoj sa strane?
Кад се бургијама оштри фазета (spiralni navoj sa strane)? Ако то урадиш бургија више нема називни пречник - буде мањи пречник. ФАзета се оштри код спиралних глодала
Ђтро се тиче промене времена - то можда на тебе утиче. Ти овде чачкаш по времену
Ја сам пелцован од те бољке.
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

OK, dosta smo mlatili.
Ako neko ima nesto da kaze o onome sto je covek pitao na pocetku teme, to jest o nekakvom sablonu za ostrenje, nek izvoli.

Ostali komentari i svadjanja ce da lete u kontejner.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Ja ne mislim da je to sto je pisano mlacenje. Malo smo razmenili misljenja, sto je inace svrha foruma, a ne da bude tutorijal. Ali i da obrises celu temu, niko nista nece izgubiti.
Post Reply