Bezbedno stezanje glodala na glodalici

Forum za razmenu ideja o stolarskim pomagalima i šablonima, samo za članove
User avatar
Lizard
Precizni šegrt
Posts: 71
Joined: 17 Dec 2013 00:34
Location: Nis

Bezbedno stezanje glodala na glodalici

Post by Lizard »

Pozdrav ,
Postavio sam pitanje na kraju jedne teme o glodalici a i nisam bio dovoljno razumljiv.
Postavicu slike i postaviti pitanje i bice mnogo jasnije.

Da kazem da pravim sto za glodalicu.Glodalicu srafim na parce sendvic lima debljine 6 mm.Zelim da koristim punu dubinu glodanja a ne da budem uskracen za debljinu materijala na koji je usrafljena glodalica.


Ovo je glodalica

Image


ovde se vidi deo glodala koji ulazi u glodalicu

Image


ovde je glodalo do kraja u glodalici

Image


a ovde se vidi koliko bi ja da izvucem , oko 6 mm da mi dubina glodanja bude maksimalna

Image



Po nekoj logici ako steze celim delom koji je u steznoj glavi onda ne bi trebalo da bude problema ako se lepo stegne.Vi znate kako to izgleda iznutra ma mi kazete molim vas koji je princip stezanja u steznoj glavi takodje me zanima da li je ovaj nacin izvlacenja bezbedan tj do koliko smem da izvlacim.


izvinjavam se , cini mi se Mboletu jer sam vec dobio odgovor ali mi nije bas najjasnije



e da , stavio sam vodjice malopre .Ostaje da ih zalepim samo.kupicu Sikin lepak koji ste mi preporucili



Image



Hvala unapred
Last edited by Lizard on 02 Dec 2014 20:29, edited 1 time in total.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Skini tu maticu, i izvuci cauru. Glodalo mora da bude celom duzinom u cauri, i da viri koji milimetar sa druge strane, one koje ide unutar osovine.

Generalno, ako ti treba za sto, resenje je u produzecima, ali sa velikim ALI. Prvi uslov je da je caura na samoj masini precizna i da ne baca, a drugi je da je produzetak kvalitetan. Gomila produzetaka na trzistu je lose konstruisana, jos gore izvedena, pa su za zaobilazenje. Jedan od kvalitetnijih je Axministerov, koji koristi ER20 masinske caure. No on se pravi samo sa telom od 1/2" pa na glodalici moras da imas takav prihvat. Ja sam ga uzeo, i prezadovoljan sam. Probao sam ga sa HSS brusenom sipkom od 12 mm uvrnutom u njega, dugackom 150mm dok je ceo bio na stugu, a bacanje smo proveravali komaraterom. Na toj duzini je bilo manje od 0.005 mm. Montiran na Makiti ne prelazi 0.006 na kraju iste te sipke.
User avatar
Lizard
Precizni šegrt
Posts: 71
Joined: 17 Dec 2013 00:34
Location: Nis

Post by Lizard »

BR wrote:Skini tu maticu, i izvuci cauru. Glodalo mora da bude celom duzinom u cauri, i da viri koji milimetar sa druge strane, one koje ide unutar osovine.
Jel da skinem maticu da bih vido koliko je glodalo u cauri ili da namestim tako da ulazim koliko sme.Nisam siguran da sam razumeo.Nikad nisam nisam otvarao glodalicu cak je i nemam u vlasnistvu.

Hvala za ideju za produzetke.Planiram kupovinu kvalitetne glodalice sa odgovarajucim prihvatom pa cu za nju da kupujem kvalitetne produzetke.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Skins maticu, i izvuces cauru napolje. Stavis glalo u cauru, tako da sa zadnje strane viri recimo 3mm, i sa prednje, prema reznom delu flomasterom zabelezis liniju do koje glodalo moze da se izvuce. Kraj price.
User avatar
DataS
Majstor
Posts: 279
Joined: 28 Dec 2010 13:05
Location: Beograd

Post by DataS »

Mala dopuna.
Ako koristi druga glodala, a i linija će se vremenom izbrisati, izmeri potrebnu dužinu tela glodala i kasnije bez skidanja čaure može tu oznaku da postavi po potrebi na bilo koje glodalo.
User avatar
Lizard
Precizni šegrt
Posts: 71
Joined: 17 Dec 2013 00:34
Location: Nis

Post by Lizard »

sad mi je jasno , uradicu tako , pozdrav
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

Успут мало времена утроши и да размислиш о чича-Архимеду и његовим законима полуге
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
User avatar
Lizard
Precizni šegrt
Posts: 71
Joined: 17 Dec 2013 00:34
Location: Nis

Post by Lizard »

hteo sam da mi neko ko to vec ima u praksi kaze kakvo mu je iskustvo , mislim da je tako najbolje , Pozdrav
User avatar
saša
Majstor stolar
Posts: 408
Joined: 27 Apr 2008 17:37
Location: Zaječar

Post by saša »

Da bi bilo bezbedno i da glodalo ne bi "klocalo" u steznoj čauri mora da uđe u steznu čauru 1,8-2,2 x širina steznog dela glodala...što znači da je to 14,4-17,6 mm za glodala koja imaju prihvat 8 mm. Lako se može izračunati i za glodala sa drugačijim prihvatom.

BR, ako bi mogao da okačiš sliku tog nastavka o kojem pričaš...Možda bi i meni trebao.

Pozz
Last edited by saša on 04 Dec 2014 14:24, edited 1 time in total.
Bolje je živjeti čitav život kao milijunaš nego li sedam dana u bedi
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Lepo, samo zasto onda na ovom glodalu koje drzim u ruci i koje ima precnik stabla 8mm, oznaka za dubinu stoji na 25mm (festovo glodalo precnika 22mm, za skidanje kant trake)?

Nekako uvek volim da uhvatim glodalo dublje, pa makar i izgubio od dubine reza, kupio novo duze... nego da pocne da landara i ispali se pri 28000 rpm. Galvu imam samo jednu, prstiju svega desetak, a glodala uvek ima u radnji i pare ce se uvek naci :)
User avatar
Lizard
Precizni šegrt
Posts: 71
Joined: 17 Dec 2013 00:34
Location: Nis

Post by Lizard »

Ja sam odlucio da ne rizikujem i stavljam glodalo do kraja.Ipak je ovo hobi masina.Stavio sam plocu sa glodalicom na nogare od drvenog stola i radi .....

Image

Nisam izbacio do kraja.Moze jos i sasvim mi je dovoljno za ono za sta meni treba.

Ja sam kao sto sam vec rekao pcelar ne stolar i ta dubina mi je sasvim dovoljna pa bih da vas pitam.
Prhvat je kako sam merio 8 mm.Zanima me kakva bi mi glodala preporucili.Da budu best buy , da ne budu najskuplja a opet da budu dovoljno dobra da moze cesto da se radi a da se ne tupe.

Meni za ovo sto radim treba nekoliko glodala


Hvala
Last edited by Lizard on 04 Dec 2014 16:48, edited 1 time in total.
User avatar
saša
Majstor stolar
Posts: 408
Joined: 27 Apr 2008 17:37
Location: Zaječar

Post by saša »

mbole wrote:Lepo, samo zasto onda na ovom glodalu koje drzim u ruci i koje ima precnik stabla 8mm, oznaka za dubinu stoji na 25mm (festovo glodalo precnika 22mm, za skidanje kant trake)?

Nekako uvek volim da uhvatim glodalo dublje, pa makar i izgubio od dubine reza, kupio novo duze... nego da pocne da landara i ispali se pri 28000 rpm. Galvu imam samo jednu, prstiju svega desetak, a glodala uvek ima u radnji i pare ce se uvek naci :)
Bole, ja odgovor na ovo tvoje pitanje ne znam ali sam čuo od jednog dipl. maš. ing. da je dovoljno 1,8-2,2 nabiti cev u rukavac ili burgiju u čauru ili glodalo u čauru da bi se izbeglo "klocanje" odnosno "landaranje". Više od toga nije na odmet normalno ali je ovoliko (1,8-2,2 x širina) dovoljno.
Iskreno, ja imam ferm glodalicu i nisam siguran da dozvoljava toliko da se nabije glodalo...Imam utisak da je cev gde se nalazi čaura a ispod čaure feder plića od 25 mm...možda i grešim. Isto tako mislim da nije bitno koliko je veliko glodalo nego prihvat. Normlano je valjda da veća glodala imaju deblji prihvat...a možda i nije. Nisam ja neki mašinac nego prenosim samo ono što sam čuo od pametnijih od mene.
Sećam se da mi je rekao i koliko je dovoljno krugova naviti maticu na šraf kod standardnog koraka da bi se smatralo da je to "sigurno"...ali sam to zaboravio...
Pozz
Last edited by saša on 04 Dec 2014 17:00, edited 1 time in total.
Bolje je živjeti čitav život kao milijunaš nego li sedam dana u bedi
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Vece glodalo je relativan pojam.
Postoji granica do koje moze da ima prihvat 6mm, do koje moze 8mm...
Sa prihvatom 8mm imas glodalo od 3mm, ali imas i glodalo od 30mm precnika.
Nemas glodalo od 50mm precnika i prihvat 6mm. Nisam siguran da postoji ni za 8 vec se radi za 12mm.

Gde je problem? U balansiranju, odnosno silama koje se javljaju zbog njegove nesavrsenosti (ili neisplativosti da budemo precizniji, posto je moguce perfektno ga balansirati, al to jednostavno previse kosta i nema smisla, posto se resi dubljim hvatom).

Sto je glodalo veceg precnika, to ce manja razlika u masi na ivici (disbalans) delovati vecom silom poprecno na stablo.
Sto je glodalo duze, to ce ta sila delovati na vecem kraku.
Sto je glodalo plice uhvaceno u cauru, to ce taj krak koji je napolju biti veci od onog kraka koji drzi glodalo, pa ce i sila koja deluje na cauru, preko nje na osovinu glodalice i hoce da iscupa glodalo napolje biti veca.

Razlika izmedju burgije i glodala je "nebo i zemlja". Burgija precnika 10-tak mm, se vrti 1000-2000 obrtaja a glodalo precnika 20mm se vrti 28000 obrtaja. Sile samo od disbalansa su na glodalu 20 puta vece.

Pri tom burgija uopste nema bocne sile pri radu (ima ali minimalne, kao posledicu nesavrsenosti), a glodalo dok reze materijal upravo ima silu s boka. I opet, sto je veca duzina glodala ta sila ima veci krak, sto je veci precnik...
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

феникс wrote:Успут мало времена утроши и да размислиш о чича-Архимеду и његовим законима полуге
лепо Боле објасни чича Архимедове законитости
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
User avatar
BG ACA
Majstor
Posts: 266
Joined: 22 Nov 2013 07:53
Location: BGD

Post by BG ACA »

Pa nije zacabe PROFA
Post Reply