Bezbedno stezanje glodala na glodalici

Forum za razmenu ideja o stolarskim pomagalima i šablonima, samo za članove
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Pa mozes da premeris steznu cauru u futeru, duzine su im oko 20-25 mm, a prihvat glodala je najcesce duzine oko 35mm, kod CMT-a je 37mm (glodala od 8mm), pa vidi koliko moze da se izvuce. Nije to ko zna kolika razlika u opterecenju osovine zbog 6mm gore dole.

p.s.
Bole, sto se tice prepucavanja, mislio sam da ces sve sto je van teme i obrisati, nema sta ko da se ljuti.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Upravo to i jeste bila poenta, odnosno BR je lepo napisao: odsrafis cauru, ubacis glodalo u nju, tako da mu "rep" viri 2-3 mm iz zadnjeg dela caure i to ti je to, izuzev ako bas samo glodalo ima oznaku, koju onda postujes (ko zna zasto je to bas tako).
Al onda se sasa javio sa 1.8-2.2 x precnik sto izadje na 14.4 - 17.6mm a ja nisam video tako kratku cauru ni glodalo koje bi imalo tako nisku oznaku.

Kako koje glodalo, ima raznih duzina stabala. Imam par CMT-ovih koja imaju dosta kraca stabla, ali i par sa otprilike tih 37 (nisam merio). A o kung-fu varijantama da ne pricam, to je sve kratez do krateza.

Nesto stuca forum ili moj net, pa mi sve radi dosta kilavo. Inace ce da radi gumica :)
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

Skoro svi prozvodjaci glodalica deklariraju najveci dijametar glodala(vezano uz to i i brzinu glodala), obicno u sistem m/s koji se bezbedno moze koristiti na toj i toj glodalici. Pod bezbedno oni nikad ne misle na nasu bezbednost nego njihovu. Dakle stvar ide ovako Oni deklariraju dijametar na.pr 30mm ili brzunu 45m/sec, a ja gurnem 60mm glodalo i ono pukne i naravno unesreci mene,tebe, nas. E sad ja, mi , Vi, ne mozemo da tuzimo BOSKA i kompaniju jer se nismo pridrzavali preporuci proizvodjaca, em ostanemo coravi em nece nam isplatiti neko kilo evra
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

mbole wrote:Kako koje glodalo, ima raznih duzina stabala. Imam par CMT-ovih koja imaju dosta kraca stabla, ali i par sa otprilike tih 37 (nisam merio).
Pa ja jesam, a lager na osovini iznad glodala im je debljine 7 mm. Pa kad moze da se izvuce zbog lagera, moze i bez njega. Tebi je glodalo puklo jer nisi pazio, a 3-4 milimetara precnika reznog dela je bas slabo.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nisam pucanjem glodala ilustrovao problem sa caurom, vec sta se desi kad odleti parce.

Moze al i dalje ce u cauri ostati 30mm stabla, to jest bice stegnuto celom duzinom caure, a ako to uradis na onome sto je u cauri 20mm, ostace ti svega 13mm stegnuto.
User avatar
Lizard
Precizni šegrt
Posts: 71
Joined: 17 Dec 2013 00:34
Location: Nis

Post by Lizard »

Ja kao segrt mogu da kazem da je ova "burna rasprava" majstora puna kvalitetnih stavova i korisnih informacija.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

burna rasprava ni oko cega :)
Post Reply