frezer kopirka (pantograf )

Forum za razmenu ideja o stolarskim pomagalima i šablonima, samo za članove
User avatar
aleksandar111
Precizni šegrt
Posts: 57
Joined: 20 Nov 2013 18:34
Location: Herceg Novi

frezer kopirka (pantograf )

Post by aleksandar111 »

Da li je neko pravio kopirku sa frezeom, nesto slicno ovome samo da je od drveta.


https://www.youtube.com/watch?v=X7OwyULiRg4
Umetnost je znati zanimljivo pričati, ali je jos veća umetnost znati pažljivo slušati
User avatar
zvecanac
Majstor majstora
Posts: 612
Joined: 01 Oct 2008 20:54
Location: Srbija, Zvečan

Post by zvecanac »

Drvenu kopirku za frezer fantasticno je uradio Matthias Wandel..Ja sam nesto slicno uradio i mogu ti reci da dobro funkcionise...Nisam uradio dodatak za rotiranje sablona kao ovaj sa tvog linka ali ni to nebi bilo mnogo komplikovanoda se odradi...
https://www.youtube.com/watch?v=uGMTZ9P ... B3009A1107
I ovo ce da prodje.
(kada ti je lepo kao opomena ,kada ti je tesko kao uteha).
Strug i moja masta mogu da naprave svasta...
User avatar
msart
Šegrt
Posts: 46
Joined: 17 Jun 2014 19:28
Location: Krusevac

Post by msart »

Napravio sam pantograf od metala sa motorom i osovinom.
rezbar
User avatar
aleksandar111
Precizni šegrt
Posts: 57
Joined: 20 Nov 2013 18:34
Location: Herceg Novi

Post by aleksandar111 »

Meni treba da kopiram nesto od drveta cija je sirina do 10 cm visine 5cm i duzine do 150 cm,
moze li se to izvesti? Naravno i da se rotiraju ta 2 predmeta... imate li neku ideju?
Last edited by aleksandar111 on 25 Jun 2014 23:31, edited 1 time in total.
Umetnost je znati zanimljivo pričati, ali je jos veća umetnost znati pažljivo slušati
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

viewtopic.php?pid=61340#p61340
Malo preradjena Matijasova konstrukcija samo sa mikro glodalicom (Proxon odnosno Dremel). Nema jos cetvrtu osu, al nije neki problem dodati je.
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Ako hoces da se rotiraju dva predmeta, glavno pitanje je kako ces ih povezati. Po meni, najblja veza bi bila dve istovetne remnice na krajevima osovina, povezane kaism, ili jos bolje, isti sistem, ali sa uzetom, kao na staim radio apaatima. Svaki sistem sa zupcanicima unosi luftove kod pomeranja. Jedino resenje bi bilo konstantno opterecenje koje ponistava luftove, ali mislim da bi se bas zezao sa tim.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ja sam se razmisljao o zupcastom kaisu od auta. Polovnih remenica i spanera ima na sve strane za sitne novce.

Za zupcanike postoji sistem koji je primenjivan na matricnim stampacima. Dva zupcanika bokovima jedan uz drugi, sa oprugom koja ih nateze u suprotnim smerovima. Treci zupcanik je siri i zubi se istovremeno sa oba. Time se poniste luftovi, posto zupci od ova prva dva stalno "stezu" zupce od onog treceg.
Nije za velika opterecenja, ali za ovu namenu radilo bi sasvim OK.
Mada opet malo komplikovano, i verovatno skupo u odnosu na kais.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

@mbole, a jesi li gledao ponudu Lagertona ? Meni ne izgleda da bi oni lanci imali lufta. Imaju i zupcasto remenje, ali nisam video da imaju i remenice za njih.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Imas i remenice i zupcasto remenje svih mogucih i nemogucih dimenzija u belt.co.rs. Ima i bas zgodnih tipa sirina 10-15mm (ovaj od 10 meni tera strugic za metal, tako da je sasvim dovoljno jak).
U svakom slucaju i kod lanca i kod zupcastog neophodan je neki spaner da bi se eliminisao luft.
Meni su polovni od auta pali na pamet cisto zbog najnize cene. Zupcasta remenica na radilici je pristojno mala (reda 10-15cm u precniku), jedino sto je malo posiroka.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

mbole wrote:Meni su polovni od auta pali na pamet cisto zbog najnize cene. Zupcasta remenica na radilici je pristojno mala (reda 10-15cm u precniku), jedino sto je malo posiroka.
Sto se tice cena, ovi prodaju lance od 5m po cenama 11-12 evra komad, a zupcanici 1,5-2 evra komad (od 3cm u precniku pa navise), tako da je i to niska cena.
Evo na linku, za ideju, ovaj na prvoj slici od 1600 evra, do skora je bio blizu 2500: http://www.makxilia.biz/it/macchine-lav ... colpitori/
User avatar
zvecanac
Majstor majstora
Posts: 612
Joined: 01 Oct 2008 20:54
Location: Srbija, Zvečan

Post by zvecanac »

Aleksandre111 ,bez obzira koji prenos budes koristio,remenica ,rem zupcasta lanac ili po mome najbole konopac kao sto rece BR ,ti moras prvo da resis pitanje prostora i radnog stola jer obradak od 150cm ogromnih dimenzija...Morao bi da pravis posebna kolica za nosenje sablona i obradka koja bi morala da imaju najmanje 100cm pre pocetka kopiranja a isto toliko i sa druge strane kopirke stim da kopir sa frezerom ima hod oko 60cm...Na duzini od 150cm moze prilikom glodanja obradak da vibrira sto znaci da mora da ima i neki stelujuci drzac...
Ja sam pravio kopir radne sirine 40cm da bi mogao da graviram vratanca od kuhinjskih elemenata i slicno...Probo sam ga i koristio nekoliko puta mogu ti reci da savrseno radi cak sam mu napravio i protiv teg da kada ne pratim sablon to jest pustim alat se sam dize...
Nema toliko posla za rad sa njim ne mogu da dobijem pristojnu cenu ni za klasican rad a kamoli za gravuru...
evo neke slike mog kopira koji trenutno skuplja prasinu mozda ti neki detalj bude od koristi kao na primer sraf za ivericu odgovara kao osovina lezajevima itd...
Image
Image
Image
Image
Image
I ovo ce da prodje.
(kada ti je lepo kao opomena ,kada ti je tesko kao uteha).
Strug i moja masta mogu da naprave svasta...
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Bole, jedna od ideja koje sam imao jeste bila sa zupcanicima i opterecenjem istih, ali ne oprugama, nego tegovima na sajlama koje se namotavaju. To je lepse resenje od opruga, posto je sila jednaka, i nema povcanja kako se opruga isteze.

Nisam siguran koliko dobro resenje je upcasti kajs. Istina je da je on prilicno precizan, ali samo za okretanje u jednom pravcu, veliko je pitanje sta se desava kada menjas pravac okretanja. To se kod SUS motora nikada ne desava.

Resenje sa kablovima ili konopcem je i kvalitetno, i provereno. Prvi put sam na tu ideju naisao kada sam citao blog Johna Economakia, vlasnika Bridge City tools, koji je takav sistem upotrebio na centermakeru, alatki za obelezavanje centra astojanja, zato sto je to jedino resenje bez nultih hodova. Njegova resnja su skupa i kvalitetna, ali i nepogresiva i trajna, tako da sam apsolutno siguran da to radi kako treba.

Ako se pazljivo pogleda, vidi se kabl.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=17mO_149gE4[/youtube]

Jedini problem je sto sve kod njega kosta, i to toliko da se i Festoolovci bune da je preskup :D
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sto se tice preciznosti zupcastog... Koristi se za pogon glava stampaca, a one moraju da se pomeraju u mikron precizno (seti se koliki je razmak izmedju dizni jednog pljuckavca).

Kanapce (odnosno, pre bih rekao da je u pitanju sajlica, al nije ni bitno) je kod BP-a korisceno prvenstveno zbog malog prostora.

Za ovu konkretnu namenu mi se zupcasti cini kao idealan, posto u relativno malom prostoru (a ima ga "koliko oces") moze da upakuje veliku preciznost i vise nego dovoljan moment.
User avatar
aleksandar111
Precizni šegrt
Posts: 57
Joined: 20 Nov 2013 18:34
Location: Herceg Novi

Post by aleksandar111 »

Ja sam tu, pratim sta pisete i pokusavam da napravim neku skicu svega sto pisete, kako to treba da izgleda :skool:
Umetnost je znati zanimljivo pričati, ali je jos veća umetnost znati pažljivo slušati
User avatar
msart
Šegrt
Posts: 46
Joined: 17 Jun 2014 19:28
Location: Krusevac

Post by msart »

Nista jednostavnije. Mene je metalni sa frezerom kostao 150 evra.
rezbar
Post Reply