Ugaonik

Forum za razmenu ideja o stolarskim pomagalima i šablonima, samo za članove
User avatar
djuro2
Majstor majstora
Posts: 534
Joined: 19 May 2009 21:57
Location: Križevaca

Post by djuro2 »

Svojevremeno sam i ja gledao te kutnike i na kraju sam se zadovoljio gore navedenim rijesenjem. Mene je kostalo cca. 20€. Za sad je dobro. Kad ce mi trebati nabavit cu nesto bolje, al za sad je dobro.

Na ovim kutnicima postoje oznake. Ovaj iznad kokretno ima oznaku preciznosti DIN II (broj 2) postoje i DIN I (1) pa DIN 0 i naravno njegovo velicansto DIN 00.
Zalite se da ne mozete naci kutik koji valja. Trazite preciznu alatku ( a pravi kutni to i je ) za djabe. To ne moze. Moj kutnik za 20€ ima oznaku DIN 2 a kutnik iste duzine 600mm x 300mm vrijednosti DIN 0 je kostao 179 €. Odlucio sam da me ova preciznost zadovoljava. Ne mozete ocekivati od kutnika koji kosta par eurica da ce biti dobar...

Primjer DIN 0 kutnika i njegove preciznosti

Image

Primjer DIN 2 kutnika i njegove preciznosti

Image

Stara mudra; koliko para tolko muzike.

Nije reklama posebne trgovine vec da usporedite cijene kutnika sa njihovom preciznoscu.
http://is.gd/2w9BzE

Ako trebate oznake na kutniku za crtanje uzmite Incra T-Rule i stvar rijesena.
User avatar
trnac
Precizni šegrt
Posts: 96
Joined: 23 Sep 2015 19:30
Location: Zagreb

Post by trnac »

Ne, svjestan sam cijene kvalitetnog kutnika jer sam usporedio cijene na nekoliko mjesta (foerch, comet, centar-alata, specijalna-oprema, probe).
User avatar
BILJEŽNIK
Vrhunski majstor
Posts: 1187
Joined: 25 Oct 2009 20:54
Location: Zaprešić

Post by BILJEŽNIK »

Možda nisam toliko napredan, ali kako prostim okom u radioničkim uvjetima primijetiti mikronsko odstupanje obratka? Odnosno, kako postižete mikronsku točnost i čemu ista služi kod obrade drveta koje je večeras duljine x, širine y i debljine z a već ujutro ima duljinu x+-2%, na primjer? A nije se cijelim presjekom jednako skupilo, nakon tri do četiri dana na jednom je kraju pola mm deblje a na drugom pola mm tanje... to je razlika od +500 mikrona na jednoj do-500 mikrona na drugoj strani... ali, čemu primjeri, objašnjenja mi dajte, mikronski točni majstori... Meni osobno, svaki kutnik koji ne odstupa više od 1 mm na distanci od 50 cm od vrha kuta a nakon zakretanja prilikom testa lijevog i desnog pravog kuta je savršen.
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

BILJEŽNIK wrote:Možda nisam toliko napredan, ali kako prostim okom u radioničkim uvjetima primijetiti mikronsko odstupanje obratka? Odnosno, kako postižete mikronsku točnost i čemu ista služi kod obrade drveta koje je večeras duljine x, širine y i debljine z a već ujutro ima duljinu x+-2%, na primjer? A nije se cijelim presjekom jednako skupilo, nakon tri do četiri dana na jednom je kraju pola mm deblje a na drugom pola mm tanje... to je razlika od +500 mikrona na jednoj do-500 mikrona na drugoj strani... ali, čemu primjeri, objašnjenja mi dajte, mikronski točni majstori... Meni osobno, svaki kutnik koji ne odstupa više od 1 mm na distanci od 50 cm od vrha kuta a nakon zakretanja prilikom testa lijevog i desnog pravog kuta je savršen.
:hurra: :buga: :stolt:
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
User avatar
djuro2
Majstor majstora
Posts: 534
Joined: 19 May 2009 21:57
Location: Križevaca

Post by djuro2 »

BILJEŽNIK wrote:Možda nisam toliko napredan, ali kako prostim okom u radioničkim uvjetima primijetiti mikronsko odstupanje obratka? Odnosno, kako postižete mikronsku točnost i čemu ista služi kod obrade drveta koje je večeras duljine x, širine y i debljine z a već ujutro ima duljinu x+-2%, na primjer? A nije se cijelim presjekom jednako skupilo, nakon tri do četiri dana na jednom je kraju pola mm deblje a na drugom pola mm tanje... to je razlika od +500 mikrona na jednoj do-500 mikrona na drugoj strani... ali, čemu primjeri, objašnjenja mi dajte, mikronski točni majstori... Meni osobno, svaki kutnik koji ne odstupa više od 1 mm na distanci od 50 cm od vrha kuta a nakon zakretanja prilikom testa lijevog i desnog pravog kuta je savršen.
Zato je meni i ovaj od 20 € sasvim dovoljan :), al kad cu kupovati jedan manji kutnik od 150mm x 100mm svakako cu uzeti tocniji i cvrsci
Post Reply