Pomagalo-Češalj za cirkular koji gura materijal uz firung

Forum za razmenu ideja o stolarskim pomagalima i šablonima, samo za članove
User avatar
livri
Brzi dodavač alata
Posts: 8
Joined: 15 Nov 2012 21:48
Location: Nis

Pomagalo-Češalj za cirkular koji gura materijal uz firung

Post by livri »

zdravo svima

Potreban mi je naziv ovog pomagala. Vidjao sam ranije na video snimcima na YouTube.
Prakticno alat sluzi da kada se pusta neki duzi materijal a koristi se manji cirkular i radi jedan covek, odnosno nema pomagaca, (meni je npr. potrebno za brodski pod koji nije jednako sirok, zelim da skratim zljebove a ostane mi samo pun deo...). dakle on se postavlja sa druge strane firunga, pricvrsti se stegom, izgleda slicno kao cesalj i sluzi da materijal koji nije idealno ravan drzi, odnosno gura stalno tako da bude naslonjen na firung. Mozda je vec bila tema o tome ali ja ne znam pravi naziv pa ne mogu da nadjem a mozda postoji i neko bolje resenje za ovo.
Last edited by livri on 18 Feb 2014 21:46, edited 1 time in total.
User avatar
peradetlic
Majstor majstora
Posts: 912
Joined: 06 Mar 2009 20:50
Location: Baranda-Ils
Contact:

Post by peradetlic »

napravi ga od drveta
Image
za sve je kriv Toma Sojer
User avatar
livri
Brzi dodavač alata
Posts: 8
Joined: 15 Nov 2012 21:48
Location: Nis

Post by livri »

Bas to mi treba, nisam mogao da nadjem nigde sliku niti da se setim gde sam video kako bih napravio a naziv na engleskom nisam mogao da pogodim otprilike.

HVALA MNOGO!
User avatar
peradetlic
Majstor majstora
Posts: 912
Joined: 06 Mar 2009 20:50
Location: Baranda-Ils
Contact:

Post by peradetlic »

nema na čemu pozdrav
za sve je kriv Toma Sojer
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Inace, engleski naziv je: featherboard
User avatar
rsinisa
Majstor
Posts: 296
Joined: 22 Sep 2010 07:11
Location: Smederevo

Post by rsinisa »

A na srpskom: daska sa perima.

Pozdrav.
Sinisha
User avatar
феникс
Majstor majstora
Posts: 918
Joined: 14 Oct 2012 10:56
Location: Околина Новог Са

Post by феникс »

А на мајсторском: замена за прсте
Три пут' кратим ову летву и опет ми кратка! :forvonad:
User avatar
livri
Brzi dodavač alata
Posts: 8
Joined: 15 Nov 2012 21:48
Location: Nis

Post by livri »

Na to pomagalo sam mislio, samo nisam znao kako se zove, vidim sada da je vec pisano o tome na sajtu http://www.stolarskaradionica.com/stola ... j&strana=1
ali je dobro da tema postoji i ovde jer je ovaj alat odlican. Pogledao sam slike i klipove, napravio na brzinu, mozda ne izgleda mnogo lepo ali uspeo sam ono sta me vec duze muci, ne mogu da verujem da je mali iskrin cirkular napravio tako precizan rez i to sam radio sam sa brodskim podom velike duzine, sada cu moci da odradim posao koji dugo odlazem.

Hvala svima
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Post by ivanob1 »

Ja planiram skorije da radim ovo isto od obicnog skolskog lenjira od pleksi stakla. Mislim da moze da se dobije ista funkcionalnost.
User avatar
rsinisa
Majstor
Posts: 296
Joined: 22 Sep 2010 07:11
Location: Smederevo

Post by rsinisa »

Čekaj, misliš na plastični lenjir koji je debeo 2 milimetra (po sećanju, možda nije ni toliko)? To je kao prvo ne pretanko, nego kao da ne postoji, drugo, ta plastika je veoma krta i ne baš savitljiva, popucaće možda već kod prve upotrebe. Sve ovo pod uslovom da mislimo na isti lenjir.
Ne vidim problem da nabaviš parče daske, letve ili debljeg špera i sl.

Pozdrav.
Sinisha
User avatar
szrili19
Dodavač alata
Posts: 4
Joined: 11 May 2015 12:29
Location: Senj

Post by szrili19 »

Jedno pitanje. Može li se ovo napraviti od one plastične kuhinjske daske?
User avatar
BG ACA
Majstor
Posts: 266
Joined: 22 Nov 2013 07:53
Location: BGD

Post by BG ACA »

Moze
User avatar
ivanob1
Majstor majstora
Posts: 567
Joined: 05 Jan 2010 19:44
Location: Kragujevac

Post by ivanob1 »

Sinisa, ne videh ovaj post pa rekoh da odgovorim. Da mislim na obican skolski lenjir koji je oko 3mm. Prilicno je fleksibilan i mislim da zavrsava posao. Probao sam sa dva pera i sasvim lepo gura obradak. Ovo uglavnom koristim za letvice i pravljenje malih utora tako da nije potreban neki enorman pritisak. Sigurno ne bi mogao da izdrzi neko veliko profilno glodalo i tezu gredicu ali za tim nemam ni potrebe :)
Last edited by ivanob1 on 29 May 2015 22:14, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sto rece sinisa, zar nije lakse iseckati obicnu dascicu od nekog tvrdjeg drveta?
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

ivanob1 wrote:Sinisa, ne videh ovaj post pa rekoh da odgovorim. Da mislim na obican skolski lenjir koji je oko 3mm. Prilicno je fleksibilan i mislim da zavrsava posao. Probao sam sa dva pera i sasvim lepo gura obradak. Ovo uglavnom koristim za letvice i pravljenje malih utora tako da nije potreban neki enorman pritisak. Sigurno ne bi mogao da izdrzi neko veliko profilno glodalo i tezu gredicu ali za tim nemam ni potrebe :)
Ceselj ili feather board ima jos jednu funkciju - sprecava povratni udar. Doduse samo jsdan cesalj bas i ne sprecava, ali 2 komada jeste, jedan horizontalno (kao u tvojem resenju), drugi vertikalno '(montira se na paralelnu vodilicu)
Plasticni lenjir mislim da nece odraditi ovo, ali beli bor hoce
Last edited by dikar on 30 May 2015 16:27, edited 1 time in total.
Post Reply