Šablon za bušenje rupa za drvene tiple

Forum za razmenu ideja o stolarskim pomagalima i šablonima, samo za članove
User avatar
rsinisa
Majstor
Posts: 296
Joined: 22 Sep 2010 07:11
Location: Smederevo

Šablon za bušenje rupa za drvene tiple

Post by rsinisa »

Napravio sam šablon za bušenje rupa za tiplovanje poznatiji kao joint-genie. Odustao sam od toga da mi to izradi strugar pa sam se latio posla i evo ga rezultat:
Image

Image

Ovi podmetači-distanceri izradjeni su od onoga što sam imao pri ruci - vitroplast debljine 0,8 i 1,5 mm.

Odmah je isproban na stolu koji pravim, na spoju noge i suknjice:
Image
Å ablon je stegnut stegama i ušrafljen sa 2 šrafa za dasku od suknjice, ali su glave šrafova velike i zatvorile su jedan deo rupe za čep pa sam prvo izbušio jednu rupu koja je bila slobodna, ubacio tiplu, skinuo jedan šraf, izbušio još jednu rupu i ubacio drugu tiplu, izvadio drugi šraf kako bih dovršio i ostale rupe. Obrusiću glave šrafova i neće više biti tog problema.

Zatim sam izbušio i nogu na isti način:
Image


Evo kako to izgleda nakon bušenja:
Image


I na kraju spoj:
Image
Ovo "zevanje" sa gornje strane je nastalo jer je sa suprotne strane podmenut komad koji je tanji od daske.

Ostaje da napravim još jedan isti šablon kako bih mogao da bušim istovremeno 2 reda rupa (koje su mi ovde neophodne), a u planu je i izrada dužeg šablona.

Pozdrav.
Sinisha
Last edited by rsinisa on 22 Nov 2013 23:43, edited 1 time in total.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

taj JG je super stvarcica(jig)a jeftina za izradu,ck mislim da je "zajebalo vek" :smejanje:

p.s. to sto si uradio za suknjicu stola(sa tiplicima) to je kilavo,za kratko vreme ce se rasklimati pa ces morati raditi ponovo,ali tada ces napraviti kako valja :pljesk:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
rsinisa
Majstor
Posts: 296
Joined: 22 Sep 2010 07:11
Location: Smederevo

Post by rsinisa »

Veoma sam zadovoljan za sada sa ovim šablonom, danas sam imao svega sat vremena lufta za stolariju, a nadam se da ću sutra da sastavim konstrukciju stola. Da sam radio rupa-čep trebalo bi mi nekoliko dana da odradim 18 (skoro) perfektnih spojeva. Å to se tiče samog spoja, obradio sam to u temi za sto, ali ako popusti za kratko vreme, popraviću, nema druge :) :tummenupp:

Pozdrav.
Sinisha
User avatar
connan
Majstor
Posts: 346
Joined: 06 Aug 2009 19:04
Location: Vršac

Post by connan »

Ovaj alat je stvarno dobra i jednostavna stvar.Ja sam sebi,pre par godina,napravio jedan veći i jedan manji i stvarno mi radi posao.Pored toliko šablona koje reklamiraju mislim da je ovaj jedan od boljih,pored onog pocket hole jig-a.
"..Prodaj sve osim blanje i kreni,drugom stranom Jablane kreni.."
User avatar
aleksandar111
Precizni šegrt
Posts: 57
Joined: 20 Nov 2013 18:34
Location: Herceg Novi

Post by aleksandar111 »

Umetnost je znati zanimljivo pričati, ali je jos veća umetnost znati pažljivo slušati
User avatar
era
Majstor početnik
Posts: 131
Joined: 06 Nov 2009 10:27
Location: Užice

Post by era »

Ovo je super spravica, sad ide zima pa ima da se napravi tako nešto.
User avatar
ZASto
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 238
Joined: 01 Dec 2013 11:15
Location: Београд, Врачар
Contact:

Post by ZASto »

Heh, ne može ni alatka da ti bude bez parčiće štampanih pločica :)
Make no mistake between my personality and my attitude.
My personality is who I am.
My attitude depends on who you are.
User avatar
rsinisa
Majstor
Posts: 296
Joined: 22 Sep 2010 07:11
Location: Smederevo

Post by rsinisa »

O, eto i tebe ovde. Kakvo prijatno iznenadjenje.

Pozdrav.
Sinisha
User avatar
Toma
Precizni šegrt
Posts: 67
Joined: 08 Dec 2013 20:26
Location: Split

Post by Toma »

Ja svaki put radim novu šablonu za tiplove . Tako mi se pokazalo najpreciznije . Stavit cu sutra slike kako mi neke izgledaju
User avatar
rsinisa
Majstor
Posts: 296
Joined: 22 Sep 2010 07:11
Location: Smederevo

Post by rsinisa »

Ajme, kako svaki put iznova? Ne činiš je valjda od lancuna?

Izvini za šalu, služio sam drugi deo vojnog roka u Splitu pa sam se podsetio nekih stvari ...

A sada šalu na stranu. Jedino ako je praviš od drveta pa ti pri bušenju burgija raširi rupe u šablonu. Napravi jednu od metala, a za bušenje uzmi neke jeftine (meke) burgije za drvo i trebalo bi da ti šablon potraje malo duže.

Pozdrav.
Sinisha
User avatar
Toma
Precizni šegrt
Posts: 67
Joined: 08 Dec 2013 20:26
Location: Split

Post by Toma »

ova slike ove šablone koju sam zadnju koristio za jedan šank od oraha i javora šta radim . Ovu širu dasku nataknem na nogu a uzu na daske koje povezuju noge . Napravim šablonu u nekih 15-20 minuta ali zato nema posli nikakvog oznacavanja na drvu i relativno brzo sve povezem a bude dosta precizno .

Image

Image

Image
Last edited by Toma on 09 Dec 2013 17:27, edited 1 time in total.
User avatar
DuKhan
Precizni šegrt
Posts: 52
Joined: 20 Feb 2011 21:18
Location: Beograd

Post by DuKhan »

Sablon je provereno dobar ja sam ga napravo pre par godina i sluzi dobro. Inace izgleda identricno kao tvoj :D

U medjuvremenu sam ga malo modifikovao ova varijanta sa plocicama koje se okrecu za 180 stepeni nije dobra i precizna, ja sam sada umesto njih stavio metalnu plocu koja viri na obe strane i nema potrebe za okretanjem, postupak je brzi i precizniji. kao distancere koristim podloske razlicite debljine. Sada izgleda slicno ovome:


http://www.harborfreight.com/self-cente ... 41345.html


Ja sam svoju pravio od strugarskog noza (valjda se tako zove, ono pravougaono na sta ide secivo od karbida).
Možda radimo sporo ..... ali zato radimo traljavo
User avatar
aleksandar111
Precizni šegrt
Posts: 57
Joined: 20 Nov 2013 18:34
Location: Herceg Novi

Post by aleksandar111 »

Ovo se ne isplati praviti za te pare, a izgleda mnogo bolje. Ali su problem njihove mjere u inchima.
Umetnost je znati zanimljivo pričati, ali je jos veća umetnost znati pažljivo slušati
User avatar
rsinisa
Majstor
Posts: 296
Joined: 22 Sep 2010 07:11
Location: Smederevo

Post by rsinisa »

Mere su nebitne, bitno da su rupe precizno izbušene u oba komada.

Pozdrav.
Sinisha
User avatar
rsinisa
Majstor
Posts: 296
Joined: 22 Sep 2010 07:11
Location: Smederevo

Post by rsinisa »

DuKhan wrote:ja sam sada umesto njih stavio metalnu plocu koja viri na obe strane i nema potrebe za okretanjem
Dobro, jeste tako brže, ali ako nisi ostavio mogućnost da se ta ploča ukloni onda imaš problem bušenja na ravnoj površini, dalje od ivice.

DuKhan wrote:Sada izgleda slicno ovome:
Svaki alat ima svoje dobre i loše strane. Ovaj samocentrirajući, kao što rekoh, ne omogućava bušenje na ravnoj površini koja je udaljena od ivice, a i možeš da bušiš samo jedan red rupa. No, ako tebi to vrši posao, onda je to sasvim dobro rešenje.

Pozdrav.
Sinisha
Post Reply