lift za frezu,dobar...

Forum za razmenu ideja o stolarskim pomagalima i šablonima, samo za članove
Post Reply
User avatar
zvecanac
Majstor majstora
Posts: 612
Joined: 01 Oct 2008 20:54
Location: Srbija, Zvečan

lift za frezu,dobar...

Post by zvecanac »

Last edited by zvecanac on 15 Feb 2013 20:02, edited 1 time in total.
I ovo ce da prodje.
(kada ti je lepo kao opomena ,kada ti je tesko kao uteha).
Strug i moja masta mogu da naprave svasta...
User avatar
aleksandar111
Precizni šegrt
Posts: 57
Joined: 20 Nov 2013 18:34
Location: Herceg Novi

Post by aleksandar111 »

Da nemas mozda neko prostije resenje? Hocu da napravim.
S tim da ja imam frezer Bosch POF 1200 pricvrsce na al.plocu. neko resenje mi treba sto prostije :) jer nemam puno alata na raspolaganju
Umetnost je znati zanimljivo pričati, ali je jos veća umetnost znati pažljivo slušati
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

zaba auto dizalica, zasafis je sa 4 srafa ispod glodalice i teras
Last edited by dikar on 06 Dec 2014 00:16, edited 1 time in total.
User avatar
rsinisa
Majstor
Posts: 296
Joined: 22 Sep 2010 07:11
Location: Smederevo

Post by rsinisa »

Žaba nije dobra za tu namenu jer njeno kretanje po vertikali nije linearno u odnosu na okretanje navojne šipke tako da ne možeš jednostavnim brojanjem okreta da znaš kolika je razlika u visini. Jedino ako ti stalno merenje visine ne predstavlja problem.

Takodje imam POF1200 za koju još nisam napravio lift (malo sam lenj, malo više radim neke druge stvari trenutno), ali mi se rešenje koje je dao Metabo prilično svidja jer je jednostavno, a efikasno.

http://www.stolarskaradionica.com/stola ... cija=citaj

Pozdrav.
Sinisha
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

U pravu so Sinisha zaba ne valja, ali kod mene radi lepo, u pitanju je frezer B@D 1600 eka koji fabricki ima ispupcenja za nosac lifta i ostaje prostor za protok vazduha. Kod POF 1200 toga nema i treba ga prilagoditi za bilo koji lift https://www.google.com/search?q=Bosch+P ... B338%3B370
Inace Aleksandar je trzio jednostavno resenje, a jednostvnije od ove dizalice nema. U stvari ima kupis fabricki i to je to . E samo ttreba da odaberes koji
http://www.rockler.com/power-tool-acces ... uter-lifts
Last edited by dikar on 06 Dec 2014 13:22, edited 1 time in total.
User avatar
parketar
Majstor
Posts: 272
Joined: 09 May 2009 21:37
Location: Pancevo
Contact:

Post by parketar »

J a sam stavio zabu,i radi savrseno.Ne vidim sta ne valja.Najbrze i najjednostavnije resenje a ipak dobro.
User avatar
aleksandar111
Precizni šegrt
Posts: 57
Joined: 20 Nov 2013 18:34
Location: Herceg Novi

Post by aleksandar111 »

Dobar je ovaj projekat od metabo-a, svidja mi se. Malo mi nije jasno ovo sa navojnom sipkom, kako, sta, mi nije jasno, al i to cu malo prostudirati.
Umetnost je znati zanimljivo pričati, ali je jos veća umetnost znati pažljivo slušati
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

ovde ima nekoliko planova i imas planove i sa navojnom sipkom. Primetices letvu u sedini, na njoj je zaglavljena matica i kad okreces navojnu sipku sipka ide gore-dole. U cenovnom rangu ovo je najjeftinija varijanta, jeftinija ja i od zaba dizalice (i nove i stare)
http://www.toolcrib.com/blog/2010/03/8- ... and-videos
Last edited by dikar on 07 Dec 2014 23:59, edited 1 time in total.
User avatar
p.neco
Dodavač alata
Posts: 2
Joined: 13 Feb 2015 19:12

Post by p.neco »

jabih pravijo sto za glodalicu pame interesuje od kakvog drveta da pravim ,dali je to iverica ili nesto drugo svuda opisuju kako se pravi ali i ne od akvog materijala
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Sper (kvalitetan) je neka opsta preporuka.

PS
Upisi u profilu odakle si (polje lokacija, pravila foruma).
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

ovde imas nekoliko ideja za sto http://www.toolcrib.com/blog/2007/03/to ... able-plans
Ako ides na portabl(benchtop) varijantu mozes ici na ivericu(oplemenjenu) posto je cela konstrukcija manja i ima vise ukrucenja koja nece dozvoliti iverici da se iskrivi.
Ako ides normalnu varijantu onda sper je obavezan + ultrapas (radna ploca mora biti mazna). moze i celicna ploca od min. 6mm. samo problem je naci idealno ravnu plocu (nakon secenja se iskrive), livene ploce su ok ali se tesko nalaze.
Inace DIY legenda Niki je koristio sper + laminat za pod
BR
Moderator
Moderator
Posts: 3815
Joined: 11 May 2013 08:02
Location: Beograd-Brezdje-Bor

Post by BR »

Jos jedno dobro resenje je tekstolit. Ni jedan materijal, osim brusenih gvozdenih ploca nije dovoljno ravan za sto za glodalicu, ali ravnanje uopste nije komplikovano. Trenutno mi je internet pristup takav da ne mogu da pogledam video, ali glavna greska mnogih planova je sto se glodalica i lift vesaju o plocu stola, sto je pogresno resenje. Ma koliko jaka, osim ako nije od livenog gvozdja, ili jako debele plocevine, ploca ce se ugnuti kada se o nju obesi iole teza glodalica.

Mnogo bolje resenje je da se glodalica kaci na jaku podkonstrukciju, preko koje se postavlja i ploca, sa dodatnim elementima za stelovanje ravnoce ploce. Na ploci je minimalni otvor za najvece glodalo koje se koristi.

Sa obzirom da mi je za koji mesec u planu pravljenje stola za glodalicu, postavicu slike dok je budem pravio ono sto mislim da je dobro resenje.
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

BR slazem se da je subkonstrukcija idealna, za moj 2-gi sto sam je planirao od 50x50x5mm vinkle( 4 bocne +2 u sredsnjem delu na koje bi se zasrafio frezer), ali sam u zadnjem trenutku odustao i otisao na varijantu sa univerom. Sto ima 4 vertikale. srednje imaju razmak od 30cm i one u stvari nose Al plocu sa frezerom od 5 kgr. Inace Al ploca ima dimenzije 32x25cm, a debela ja 1cm. Glavna ploca mi je 25mm kuhinjska ploca u kojoj je iskopana rupa i leziste za frezer. posle 2.5 godine nema nikakvog krivlenja. Prvi stol mi je bio komplet metalni i jako, jako je prenosio vibracije, ovaj drugi nece ni da trepne.
Jednom na otpadu sam nasao jednu konstrukcuju dusu dala za frezer, sve je bilo zavareno u 90 stepeni. dimenzije duzina oko 60cm visina 40cm sirina 35 cm Materijal vinkle 30x30x5mm. Tip na otpadu mi je objasnio da je to noseca konstrucija trajnozarece peci Preporod, Nije hteo da mi je proda jer mu je treabala kao oslonac za secenje ogrevnog drva, Sta ces
Post Reply