Veoma prakticna stega za lajsne

Forum za razmenu ideja o stolarskim pomagalima i šablonima, samo za članove
Post Reply
User avatar
zvecanac
Majstor majstora
Posts: 612
Joined: 01 Oct 2008 20:54
Location: Srbija, Zvečan

Veoma prakticna stega za lajsne

Post by zvecanac »

I ovo ce da prodje.
(kada ti je lepo kao opomena ,kada ti je tesko kao uteha).
Strug i moja masta mogu da naprave svasta...
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Ne moze to biti dobro kao kad se stegne stegama. Pre svega, ako stegnes jace ostane trag od tih stegica, ako stegnes slabije one skliznu, pa mislim da to resenje ne valja.
User avatar
peradetlic
Majstor majstora
Posts: 912
Joined: 06 Mar 2009 20:50
Location: Baranda-Ils
Contact:

Post by peradetlic »

to su stegice specifične samo za neka stezivanja več širu dasku nebi mogli ovo više za modelarstvo
za sve je kriv Toma Sojer
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3690
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Pezzo, ako preko lajsne stavis jos jednu na kojoj ces da ostavljas trag a pride da ti bolje rasporedjuje pritisak... :)
ja sam se svojevremeno odusevio sa ovakvima (desno na slici, stoji na stolu)
https://picasaweb.google.com/1182350162 ... 4269747058
User avatar
zvecanac
Majstor majstora
Posts: 612
Joined: 01 Oct 2008 20:54
Location: Srbija, Zvečan

Post by zvecanac »

Mozes Pezo da nalepis i neku coju ili etison na stegu i da napravis gurajuci krug na srafu a ne da se on okrece pri stezanju i da isklizava.Meni se na prvi a i na ostale poglede mnogo svidjaju,cim uhvatim neko slobodno vreme pravim ih...
I ovo ce da prodje.
(kada ti je lepo kao opomena ,kada ti je tesko kao uteha).
Strug i moja masta mogu da naprave svasta...
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Pa mozes da se igras, a lakse ti je i korisnije da napravis dva tri knehta od stafni na bok i kad ubacis panel samo mu stavis zastitnu letvicu i potkajlujes. Dobar brzi pva lepak uhvati za 10 minuta, a kneht ce ti sigurno vise i trebati, prakticno je zamena i za ram presu. Trebace i meni jer mi se ne kupuje gomila skupih stega, a ove jeftine mi se brzo pokrive, valjda imam jaku ruku :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14947
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

A mozda preterujete sa stezanjem?
Da bi PVA lepak uhvatio kako treba potrebno je da povrsine budu stegnute, ali nije neophodno, pa cak nije ni pozeljno da budu pretegnute.
Procitajte: http://woodgears.ca/joint_strength/glue_methods.html

Nije bas da verujem svemu sto matias napise, odnosno verovatno bih dodao ili oduzeo ponesto iz njegovih eksperimenata ali ovo je sasvim dovoljno egzaktno.

Sto bi rekli: ne kudi konja koga nisi jahao.
Tako da dok neko ne proba, i ustanovi da li je ovo dobro ili lose resenje... sve je samo prica.
Kao ideja deluje interesantno, a nije skupo za probanje.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Bole, po slikama se vidi da je koristio PVC lepak, a on je drugaciji.

ispravka...
ipak pise da je old yellow pva, a kakav mu je taj zuti, to ne znam. Za beli znam da mozes da ga nalepis i manjom snagom pritiska, ali uz zagrevanje. Tako se radi ako se on koristi kod furniranja na primer, greje se fenom i onda lepi i slabijim i kracim pritiskom.
I metalne stegice koje tako hvataju, sa gumenim valjcima, vec postoje u trgovinama, a napravljene su poput one sa linka Ivice. Znaci nista novo.

evo, Ivica je postavio i sliku: viewtopic.php?pid=50656
Last edited by Pezzo on 15 Feb 2013 18:04, edited 1 time in total.
User avatar
zzz
Precizni šegrt
Posts: 60
Joined: 19 Aug 2008 23:01
Location: Priboj

Post by zzz »

kod furniranja ,kad koristim beli jowat pva lepak, po preporuci proizvodjaca drzim ga u presi 10 minuta na 70 stepeni.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14947
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Zuti PVA je samo drugacija varijanta belog. Takav je recimo titebondov (i originalni, ne samo ovi D2/D3).

Velika je razlika kada lepis povrsinu tipa furnira i kada lepis ivicnu letvicu.

Povrsina je ta koja ... nase koke
Pritisak je sila/povrsina, a ova jedna stegica pritiska reda 20-tak kvadratnih santimetara (sto ce reci kvadratic 4X5cm), posto ih redja na svakih 10-tak cm. Neka je i duplo opet je to reda 40 cm kvadratnih.

Kad furniras nesto, to je povrsina barem reda 40X40cm, sto ce reci 1600 kvadratnih santimetara odnosno 80puta veca povrsina. Da bi sa 4 stege postigao isti pritisak kao sa ovim stegicama treba ti daklem 20 puta veca sila ako stegice idu na svakih 10cm, a 10 puta veca sila ako stegice idu na 20cm.
User avatar
zvecanac
Majstor majstora
Posts: 612
Joined: 01 Oct 2008 20:54
Location: Srbija, Zvečan

Post by zvecanac »

Pezzo wrote:Pa mozes da se igras, a lakse ti je i korisnije da napravis dva tri knehta od stafni na bok i kad ubacis panel samo mu stavis zastitnu letvicu i potkajlujes. Dobar brzi pva lepak uhvati za 10 minuta, a kneht ce ti sigurno vise i trebati, prakticno je zamena i za ram presu. Trebace i meni jer mi se ne kupuje gomila skupih stega, a ove jeftine mi se brzo pokrive, valjda imam jaku ruku :)
Knehtove imam odavno i to gvozdene ,profil 4x6cm ,ito sam napravio sa obe strane zatezace tako da mogu kod manjih sirina(gazista i sl)da stezem po dva i vise komada.Ali za lajsnu ovih gabarita ako je drvo lepo obradjeno dovoljne su i tri cetri ove stegice,(4 eksercicada bi zavrsila posao) da je samo priljube dok lepak uhvati...
Evo nadjoh slke knehtova ako mislis slicne da pravis...
Image
Image
Image
Last edited by zvecanac on 16 Feb 2013 22:31, edited 1 time in total.
I ovo ce da prodje.
(kada ti je lepo kao opomena ,kada ti je tesko kao uteha).
Strug i moja masta mogu da naprave svasta...
Post Reply