shablon-shestar za kruzne otvore za glodalicu

Forum za razmenu ideja o stolarskim pomagalima i šablonima, samo za članove
Post Reply
User avatar
boggy
Majstor majstora
Posts: 696
Joined: 03 Jan 2008 18:41
Location: Beograda
Contact:

shablon-shestar za kruzne otvore za glodalicu

Post by boggy »

Shablon je napravljen od providnog pleksiglasa, debljine 3-4mm.
Montira se sa donje strane glodalice, umesto postojece plastike, ili sta vec koja ima...
rupica za M3 sraf na sablonu oznacava centar oko kog ce otvor biti pravljen...
Poluprecnik otvora, odnosno polozaj rupe za centralni sraf odredjuje poluprecnik otvora (rastojanje do ose glodala plus poluprecnik samog glodala)
Shestar moze biti koristan najvise za otvaranje rupa koje su manje od onih koje mozemo standardnim shestarima za glodalice izbusiti.

Ja licno ne volim kopir shablone za otvaranje kruznih rupa, jer se tesko mogu precizno napraviti, osim cnc glodalicom ili laserom (pleksiglas)... isto tako imam problem preciznog pozicioniranja centra tog kopir sablona.

Ovakav nacin mi definitivno daje zadovoljavajuce rezultate, u odnosu na sve ostale mogucnosti.

evo slike, nadam se da je razumljiva.

Image
Last edited by boggy on 12 Apr 2008 16:46, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

isto tako imam problem preciznog pozicioniranja centra tog kopir sablona.
Trivijalno dragi moj Watsone :)
Uzmes i one krugove koje su ti isekli laserom. Njihov centar nije tesko pronaci i lepo obeleziti recimo krsticem. Ubacis taj krug u rupu na sablonu, postavis sablon tako da krstic bude na mestu gde hoces centar rupe, stegnes sablon, izvadis krug i spakujes ga u toribicu za sledeci put :)
Ako je debljina reza pri pravljenju sablona veca (recimo radjen je na CNC glodalici), morali bi posebno da se naprave i krugovi koji lepo lezu u rupe.

Svidja mi se ovo tvoje sablonce, jedino bih dodao jos jedan "prorez" u kome bi mogao da klizi sraf sa konusnom glavom, tako da bi mogao da imas slobodno podesiv precnik (nekad je i to zgodno, a ne samo tacno odredjeni precnici). Jedino bi verovatno moralo da se ide na nesto malo deblje od M3, recimo M4 ili cak M5 (to je i onako otpad).
User avatar
boggy
Majstor majstora
Posts: 696
Joined: 03 Jan 2008 18:41
Location: Beograda
Contact:

Post by boggy »

mbole wrote:
isto tako imam problem preciznog pozicioniranja centra tog kopir sablona.
Trivijalno dragi moj Watsone :)
Uzmes i one krugove koje su ti isekli laserom. Njihov centar nije tesko pronaci i lepo obeleziti recimo krsticem. Ubacis taj krug u rupu na sablonu, postavis sablon tako da krstic bude na mestu gde hoces centar rupe, stegnes sablon, izvadis krug i spakujes ga u toribicu za sledeci put :)
Ako je debljina reza pri pravljenju sablona veca (recimo radjen je na CNC glodalici), morali bi posebno da se naprave i krugovi koji lepo lezu u rupe.
Hm... moze i tako
mbole wrote:Svidja mi se ovo tvoje sablonce, jedino bih dodao jos jedan "prorez" u kome bi mogao da klizi sraf sa konusnom glavom, tako da bi mogao da imas slobodno podesiv precnik (nekad je i to zgodno, a ne samo tacno odredjeni precnici). Jedino bi verovatno moralo da se ide na nesto malo deblje od M3, recimo M4 ili cak M5 (to je i onako otpad).
Meni ne treba slobodno podesiv precnik... kad mi zatreba neki novi... jednostavno izbusim jos jednu rupu.... vidis da mi je sablon izbusen kao svajcarski sir ;)
kad ga svog izbusim... uzecu opet parce pleksiglasa, pa ispocetka... :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Tebi je posao ipak malo specifican, ako sam dobro shvatio ovo uglavnom koristis za busenje rupa za zvucnike, koji su manje vise nekih standardnih dimenzija.

Svidja mi se da postoje "tacne" mere tipa 3, 3.5, 4, 4.5cm..., ali ponekad je potrebna rupa "slobodnih" dimenzija, odnosno ne pravis rupu prema nekoj tacnoj meri vec prema necemu sto treba da stane u tu rupu. Nekad uzimas "meru" direktno sa tog komada, a ne meris je metrom. Nekad koristis glodalo jedne a nekad druge debljine (ili nemas trenutno odgovarajuce, ili recimo parvis zleb a ne rupu...), varijanti ima bezbroj.
Nije cest slucaj, ali ako je u pitanju samo jedan prorez zasto ga nemati.
User avatar
boggy
Majstor majstora
Posts: 696
Joined: 03 Jan 2008 18:41
Location: Beograda
Contact:

Post by boggy »

mbole wrote:Tebi je posao ipak malo specifican, ako sam dobro shvatio ovo uglavnom koristis za busenje rupa za zvucnike, koji su manje vise nekih standardnih dimenzija.

Svidja mi se da postoje "tacne" mere tipa 3, 3.5, 4, 4.5cm..., ali ponekad je potrebna rupa "slobodnih" dimenzija, odnosno ne pravis rupu prema nekoj tacnoj meri vec prema necemu sto treba da stane u tu rupu. Nekad uzimas "meru" direktno sa tog komada, a ne meris je metrom. Nekad koristis glodalo jedne a nekad druge debljine (ili nemas trenutno odgovarajuce, ili recimo parvis zleb a ne rupu...), varijanti ima bezbroj.
Nije cest slucaj, ali ako je u pitanju samo jedan prorez zasto ga nemati.
Meni je licno bitnije da mi se centar ne mrdne,... zato i izbegavam prorez.
S jedne strane moze sraf moze da popusti... recimo ako cimne glodalica.... a sa druge strane to je ipak pleksiglas... koji je krt... zasto ga jos vise slabiti....

Mada, svako treba sablon da podesava prema sebi... i svojim potrebama...

p.s. Zvucnici jesu formalno slicnih dimenzija ako su slicne velicine... ali retko mi se desi da ne busim ponovo rupu, ako promenim tip... tako da standarda nema... velicine su nacelne...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

a sa druge strane to je ipak pleksiglas... koji je krt... zasto ga jos vise slabiti....
Nemoj silom, uzmi veći čekić :)
Odnosno deblji pleksiglas :)

Ma naravno svako ima neke svoje potrebe i ideje kako da ih najbolje izvede.
Post Reply