stega za poprecno spajanje daski

Forum za razmenu ideja o stolarskim pomagalima i šablonima, samo za članove
User avatar
sgorankg
Šegrt
Posts: 26
Joined: 25 Aug 2012 17:02
Location: Kragujevac

stega za poprecno spajanje daski

Post by sgorankg »

Puno toga sam nasao na forumu ali do teme sa ovom problematikom nisam stigao.
Zanima me dakve stege koristite za poprecno spajanje dasaka. Imam potrebu da spajam komade duzine oko 500mm do sirine od oko 1500-2000mm.
Ja to trenutno radim pomocu dve celicne cevi duzine oko 2000mm koje paralelno postvim na nekakvu ravnu povrsinu pa na njih slazem, redjam lepkom namazane daske i sve to na kraju stegnem pomocu obicnih stolarskih stega (dva kom).
Planiram da napravnim i sebi da olaksam zivot, nekakvu stegu ali mi ponestaje zdravih ideja ...
Ono sto mi se mota po glavu je da uzmem dve celicne cevi 60mmx60mm duzine oko 2000mm da ih postavnim u skoro vertikalan polozaj. Sa donje strane cevi planiram da spojim sa poprecnim cevima manjeg precnika. Na taj nacin bih napravio nesto kao merdevine. Pri vrhu bih napravio pomicnu poprecnu cevku koja moze da se krece duz vertikalnih cevi ali i da moze da se fiksira na nekoj visini. Na tu poprecnu cev bih navario brezon krupnog navoja koji bi sluzio kao stega.
Nadam se da nisam bio previse konfuzan.
Da li imate slicnih ideja koje je moguce ostvariti ili jos bolje gotovih resenja?
pozz
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

User avatar
sgorankg
Šegrt
Posts: 26
Joined: 25 Aug 2012 17:02
Location: Kragujevac

Post by sgorankg »

Izvinjavam se sto sam zanemario prethodne tekstove.
Mada meni trebaju stege za spajanje panela sirine 2000mm. Ono sto mi se cini kao problem kod ovakvih stega je to sto kada se steze veci broj dasaka ( u mom slucaju 15-20 ) dolazi do dizanja sredine lepljenog panela.( bar kad sem ja eksperimentisao sa sliccnim stegama) pokusao sam i da stavljam tegove preko panela ali u tom slucaju ceso neravnomerno rasporedim tezinu na panel i daske mi se krivo zalepe.
Moje potrebe su desetak ovakvih panela od po 2m dnevno tako nisam siguran da su primenljive ovakve stege.
Ako gresim ja se izvinjavam, mozda nesto neradim kako treba( ipak sam ja jos uvek "zeleni" hobi stolar :) )
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Pa sad, da si hobi stolar sa takvim potrebama - to teško da mogu da progutam :hurra:
Da li si pokušao sa keksericom u kombonaciji?
User avatar
dragisa dragisa
Majstor
Posts: 352
Joined: 07 Dec 2008 14:28
Location: Beograd-Mirijevo

Post by dragisa dragisa »

Питајовог чику.
Можда он зна?
https://picasaweb.google.com/Kicho27/KakoNastajeKrevet#
Tri puta meri, jednom seci... i tako jedno pet šest puta
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Tebi treba kneht: http://static.kupindoslike.com/kneht-st ... 258837.jpg samo sto je ovaj mali za tvoje potrebe, treba ti od jacih "I" profila, min. od 10 cm visine. U stvari najbolje bi dosla ozbiljna presa za panele, pa da uhvatis po nekoliko tabli odjednom ako su vec duzine samo pola metra. Ovako jedna po jedna, ode ceo dan.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14944
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Tebi pored dugackih stega treba ovakvo nesto: http://www.bowclamp.com/index.html
Nije ih tesko napraviti, samo zoblis jednu stranicu tako da letva od oko metar duzine bude na krajevima tanja za oko 2mm (za tvoja dva metra, recimo da bi trebalo oko 5mm). Na taj nacin kad stegnes na krajevima i sredina prtisne.

Takodje, tako siroki paneli se obicno ne lepe odjednom, vec prvo zalepis po nekoliko dasaka, da dobijes table sirine recimo 50cm, pa onda takve 4 table lepis zajendo da bi dobio 2m sirine.

Sto se samih stega tice, posto ih je ovde jako tesko naci, mislim da bi najjednostavnije bilo da napravis stegu sa klinovima. Obicni kvadratni ili pravougaoni profili i otprilike ovakva konstrukcija:
Image
Ubacis dasku u sredinu izmedju dva profila, dva klina izmedju daske i ove drvene kockice, nabijes klinove, i stegnuto. Kockice mozes da pomeras u zavisnosti koliko ti je siroka daska.

Ako okrenes profile na kant, verovatno bi mogao da prodjes i bez ovih bowclamp.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Image
User avatar
dragisa dragisa
Majstor
Posts: 352
Joined: 07 Dec 2008 14:28
Location: Beograd-Mirijevo

Post by dragisa dragisa »

Браво Pezzo, убоде га на крају!
Tri puta meri, jednom seci... i tako jedno pet šest puta
User avatar
annenad
Samostalni majstor
Posts: 194
Joined: 03 Sep 2008 07:04
Location: Novi Sad

Post by annenad »

http://www.craftsmanspace.com/free-projects

Probaj na ovom sajtu, ima zanimljivih stvari (ne samo za stege)...
:skool::skool::skool:
Ne veruj ženi koja laže...
User avatar
Nikola
Majstor majstora
Posts: 658
Joined: 13 Sep 2007 11:55
Location: Beograd

Post by Nikola »

Trt, mrt, zivot ili smrt!
User avatar
sgorankg
Šegrt
Posts: 26
Joined: 25 Aug 2012 17:02
Location: Kragujevac

Post by sgorankg »

Ovo sto je @Pezzo okacio je nesto sto sam ja i zamislio, sad kada vidim kako izgleda i da to ustvari funkcionise definitivno cu praviti tako nesto.
Najveci problem su ove "stege" ili kako se vec nazivaju ovi uredjaji koji stezu dasku.
Mislim da je to najlakse zameniti sa brezonima sa krupnim navojem( mozda iskoristiom i one sa klasicnih stolarskih stega).
User avatar
Sasa
Moderator
Moderator
Posts: 2755
Joined: 31 Jan 2008 01:38
Location: Podgorica
Contact:

Post by Sasa »

Ili mozda da stavis hidraulicne dizalice za kola, one manje.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Bas tako Sasa. Ima na sajtu stromab.com i u PDV kako te masine izgledaju i ti hidraulicni klipovi su im pritiska 1200 kg. Inace konkretno ta presa na slici kosta 2500 evra, verovatno bez PDV 20%. To im je neka univerzalna presa, moze da sluzi i za stezanje ramova sa bocnim pritiskom, ima tamo slika na sajtu. Ali to ce u samogradnji mnogo manje da kosta.
Last edited by Pezzo on 25 Dec 2012 15:28, edited 1 time in total.
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Evo polovnih klipova, a kakvi su to je pitanje: http://www.kupujemprodajem.com/pneumats ... id=5776879
Post Reply