Pomagalo za nazubljivanje ili veza cinkovanjem

Forum za razmenu ideja o stolarskim pomagalima i šablonima, samo za članove
Post Reply
User avatar
diplmajstor
Majstor
Posts: 298
Joined: 30 Apr 2009 09:59
Location: Zemun
Contact:

Pomagalo za nazubljivanje ili veza cinkovanjem

Post by diplmajstor »

Evo još jednog pomagala za nazubljivanje korišćenjem stonog cirkulara.
Image

Na poleđini pomagala su vođice koje ulaze u žlebove na ploči cirkulara
Image
Glavni nedostatak sličnih pomagala je problem sa tačnošću usled zazora između zavrtnja i navrtke za bočno pomeranje obratka, kao i usled zazora između osnove pomagala i dela koji se bočno pomera. Kod ovog pomagala je za stabilizaciju kod bočnog pomeranja iskorišćena vođica za fijoke sa kugličnim ležajima.

Image

zazor između zavrtnja i navrtke je ignorisan time što se pomeranje vrednuje na posebnom pokazivaču, a ne na osnovu broja okretaja zavrtnja. Pokazivač je šablon sa odštampanim crvenim i zelenim poljima koja označavaju delove koji se isecaju i one koji ostaju. Na prikazanom šablonu su mere za 10, 15 i 20 mm nazubljivanje. Naravno, moguće su različite kombinacije.

Image

Ovim pomagalom se mogu istovremeno rezati dva komada koji se spajaju. Pored krajnje desne pozicije koju određuje vertikalna letva, nalazi se metar kojim se određuje pomeraj jednog komada u odnosu na drugi (jednak izabranoj širini zuba).
Image

Sa prednje strane letve je stega kojom se fiksiraju komadi koji se obrađuju
Image

Rad sa pomagalom je izuzetno jednostavan i daje odlične rezultate. Demonstraciju pogledajte na http://drvenisvet.blogspot.com/p/pomagala.html
Kad naiđe oluja jedni grade zidove - drugi prave vetrenjače
User avatar
drjackas
Majstor početnik
Posts: 140
Joined: 08 Nov 2010 07:54
Location: Negotin

Post by drjackas »

Bas planiram da napravim ovakvo pomagalo.
Ono sto me zanima je kako si zadovoljan ovakvim resenjem i da li bi nesto promenio u konstrukciji. Da cujem iz prve ruke!!
Recimo da rucica za namotavanje bude fiksirana...?? Da matice budu fiksirane na kliznom delu.
Jel neophodno da budu dve matice?
User avatar
diplmajstor
Majstor
Posts: 298
Joined: 30 Apr 2009 09:59
Location: Zemun
Contact:

Post by diplmajstor »

drjackas wrote:Bas planiram da napravim ovakvo pomagalo.
Ono sto me zanima je kako si zadovoljan ovakvim resenjem i da li bi nesto promenio u konstrukciji. Da cujem iz prve ruke!!
Recimo da rucica za namotavanje bude fiksirana...?? Da matice budu fiksirane na kliznom delu.
Jel neophodno da budu dve matice?
Pa nebi ništa menjao jer sam ga upravo završio :D:D. Å alim se naravno, uvek ima prostora za poboljšanje, ali o tom po tom ili ako neko od forumaša ima predlog :prsgore: Fiksirana ručica je u principu ista stvar samo malo drugačija, izaberi šta ti više odgovara. Nisu neophodne dve matice, osim što deluje utegnutije
Kad naiđe oluja jedni grade zidove - drugi prave vetrenjače
User avatar
drjackas
Majstor početnik
Posts: 140
Joined: 08 Nov 2010 07:54
Location: Negotin

Post by drjackas »

Samo jos kad bi mi rekao gde na nabavim ovakvu stegu :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ako dobro vidim ovo je stega koja ide uz ger.
Da se lako napraviti (moze svaki bravar)
User avatar
diplmajstor
Majstor
Posts: 298
Joined: 30 Apr 2009 09:59
Location: Zemun
Contact:

Post by diplmajstor »

mbole wrote:Ako dobro vidim ovo je stega koja ide uz ger.
Dobro oko profesore :tummenupp:
Kad naiđe oluja jedni grade zidove - drugi prave vetrenjače
User avatar
drjackas
Majstor početnik
Posts: 140
Joined: 08 Nov 2010 07:54
Location: Negotin

Post by drjackas »

Napravio sam ovo i odlicno radi....samo...poledjina je dosta iskrzana. Na ovom snimku nema krzanja. Jel to zbog lista ili...? Trenutno koristim list sa 40 zuba(vidia). Probao sam na nekoj camovini. Znam da je dosta pisano o krzanju i kako spreciti, ali me konkretno interesuje ovaj tvoj list i vrsta drveta koju si koristio na snimku.
Last edited by drjackas on 15 May 2012 08:00, edited 1 time in total.
User avatar
diplmajstor
Majstor
Posts: 298
Joined: 30 Apr 2009 09:59
Location: Zemun
Contact:

Post by diplmajstor »

drjackas drago mi je da ti je uspelo :tummenupp:. Moj list je Bosch Optiline wood sa 60 zuba, a na videu je rađeno sa medjapanom. Imaš više fazona za sprečavanje kidanja, pogledaj na forumu
Kad naiđe oluja jedni grade zidove - drugi prave vetrenjače
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Jednostavno kao poslednju stavi neku otpadnu dascicu. Krzace nju, a ono sto ti treba ce biti OK.
User avatar
drjackas
Majstor početnik
Posts: 140
Joined: 08 Nov 2010 07:54
Location: Negotin

Post by drjackas »

ok. hvala.! Znao sam to, ali nije mi bilo jasno kako je on dobio tako cist rez bez pomoci dascica. Sad je jasno jer je u pitanju medijapan :)
Post Reply