Sve u šablone

Forum za razmenu ideja o stolarskim pomagalima i šablonima, samo za članove
Post Reply
User avatar
djuro2
Majstor majstora
Posts: 534
Joined: 19 May 2009 21:57
Location: Križevaca

Sve u šablone

Post by djuro2 »

Ovo je verzija broj dva. Verzija broj jedan nije bila ni dovoljni precizna niti prakticna.
Jedno moje pomagalo pomocu kojeg u roku 5 do 10 min imam izbusene sve rupe za gornje ili donje elemente i spremni su da ih se posarafi te predje na drugi.

Prazne ploce spremne za busenje

Image

Sablona na mjestu i u jednom potezu imam izbusene sve rupe za sarafe na donjem dijelu isto vrijedi i za vrh elementa

Image

Rupice za vijke

Image

Pa busimo rupe za police. U ovom slucaju dvije police za gornje elemnte. Buse se brojevi 2 ako je donji u pitanju busi se rupa 1. Jednostavno, precizno i brzo.

Image

Rupe za police su naravno uredne jer ih ploca pritisne.

Image

Ne smijemo zaboraviti spojnice za fronte. I to se radi precizno i jednostavno, bez mjerenja naravno.

Image

I njeno velicanstvo sablona na kraju

Image

Posebno zadovoljstvo mi je postaviti lijevu i desnu plocu za ladicar sa tri vrata + soft close za metabox. To je puno rupa koje se buse odjednom i to bez mjerenja samo se posarafe vodilice.

Radeci razne elemnte tako busim nove rupe i pisem druge brojeve. Sutra cu raditi viseci elemnt sa dvoja vrata na pneumatske podizace. Konacno cu stviti u sablonu mjere za pneumatske podizace pa da ne moram mjeruckat stalno. Eto tako.
Uh al sam stavio slika :)

E da skoro zaboravio a busim i ruckice pomocu ovoga i to ide express. Kad se samo sjetim kako je bilo kada sam crtkao i mjerkao sve za rucke :forbannad:
User avatar
caca
Majstor
Posts: 289
Joined: 22 Mar 2011 18:40
Location: BGD

Post by caca »

Bravo
User avatar
ropee
Vrhunski majstor
Posts: 1431
Joined: 30 Dec 2011 18:08
Location: Opatija

Post by ropee »

Bravo,

Mislim da je ovo jedno sasvim normalno razmišljanje o razvijanju šablone , ukoliko se orjentiraš za izradu npr. kuhinjskih elemenata , :hurra:
danas ne radim ništa, jer jučer nisam radio ništa, ... pa nisam završio !! ><((((º>.

http://img108.mytextgraphics.com/blinki ... b4f7ee.gif
User avatar
mali perica
Precizni šegrt
Posts: 61
Joined: 01 Nov 2011 22:06
Location: zagreb-marija bistrica

Post by mali perica »

bravo....prakticno i jednostavno
User avatar
djuro2
Majstor majstora
Posts: 534
Joined: 19 May 2009 21:57
Location: Križevaca

Post by djuro2 »

mali perica wrote:bravo....prakticno i jednostavno
Moze posluziti i za druge stvari, regale il ormare. Kod busenja ruckica ili spojnica. Ako i de kakva ladica u ormar il regal eto opet moze i tu uletit, al prvenstveno je za kuhinjeske elemente namijenjeno.
Ako netko ima kakvu ideju za poboljsat koncept nek kaze. Volim si olaksat i ubrzat gdje god ide :D
User avatar
djuro2
Majstor majstora
Posts: 534
Joined: 19 May 2009 21:57
Location: Križevaca

Post by djuro2 »

Projekti idu i ima ih pa se pronalaze novi nacini za ubrzavanje nekih stvari.
Dugo vremena me mucilo busenje rupica za drzace polica. Probao vise verzija i na kraju odlucio da je dosta igranja i udrio konacno rijesenje mojeg problema.
Dakle za uspjesno busenje ovih razmjera, brzo cisto i precizno treba imati glodalicu. Tocka. Treba onda i kopirni prsten i samo treba pozicionirati svaki put precizno. Posto mi je zadnji projekt bio najveci izazov po zahtjevu za brojem polica + svaka polica mora imati 3 razlicite pozicije dolazim do velikog broja rupica koje moraju biti tocno i lijepo izbusene. Rijesenje je tu:

Image

A rezultat koristenja ovog pomagala je tu:

Image

na kracim elementima koristim i kracu verziju istog pomagala. Imam od 270cm i jednu od 110cm.

Image
User avatar
djuro2
Majstor majstora
Posts: 534
Joined: 19 May 2009 21:57
Location: Križevaca

Post by djuro2 »

Taj isti projekt je trebao i ruckice koje dolaze u stangi 275cm dugackoj pa ju je trebalo raspiliti precizno i puno puta. 6 takvih stangi je bilo u igri.
Na raspolaganju sam imao ubodnu pilu za to pa sam napravio ovo pomagalo

Image

To isto pomagalo mi je sluzilo i za obradu ruckica. Busnje rupa za sarafe.

Image
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Lepo izgleda, samo kad si ga vec pravio sto nisi uradio kompletan niz po 32/37?
User avatar
djuro2
Majstor majstora
Posts: 534
Joined: 19 May 2009 21:57
Location: Križevaca

Post by djuro2 »

mbole wrote:Lepo izgleda, samo kad si ga vec pravio sto nisi uradio kompletan niz po 32/37?
Nemam potrebu za 32/37 jer sam napravio ono sa pocetka teme. Ako se pojavi potreba za necim van kuhinjskih elemenata imam jos pomagala koje i to rijesavaju. Stavit cu i njih kad nadjem vremena.
User avatar
milica
Šegrt
Posts: 40
Joined: 19 Apr 2009 20:13
Location: Beograd

Post by milica »

Moze li neko objasniti sta znaci sablon 32/37, ako je glupo pitanje izvinite.
User avatar
djuro2
Majstor majstora
Posts: 534
Joined: 19 May 2009 21:57
Location: Križevaca

Post by djuro2 »

milica wrote:Moze li neko objasniti sta znaci sablon 32/37, ako je glupo pitanje izvinite.
Postoje glupa pitanja, ali ovo nije jedno od njih :)

32/37 je standrad koji kaze sljedece. Od ruba rupe se buse na udaljenosti od 37mm a razmak izmedju rupa je 32mm.
Primijer. Rupe za podlozne plocice za spojnice se buse na 37mm od ruba a razmak izmedju njih je 32mm. Razmak rupa na ruckicama je zbroj od 32mm.

Rupe za vodilice za ladice isto pocinju na 37mm od ruba a razmak na samoj vodilici je zbroj 32mm itd.
User avatar
milica
Šegrt
Posts: 40
Joined: 19 Apr 2009 20:13
Location: Beograd

Post by milica »

Hvala na strucnom odgovoru. :) Nisam znala za te standarde. Stalno se nesto novo nauci, zato i posecujem ovaj forum.
Post Reply