Stol za frezer

Forum za razmenu ideja o stolarskim pomagalima i šablonima, samo za članove
User avatar
Bagrovinje
Samostalni majstor
Posts: 169
Joined: 25 Nov 2011 20:05
Location: Zagreb

Stol za frezer

Post by Bagrovinje »

napokon je i to došlo na red :)

Napravio sam stol za frezer. ..Zapravo napravio sam ploču stola, jer nemam mjesta za cijeli stol, a ovako ga po potrebi samo nabacim na nogare.
Koristio sam MDF 16mm lijepljen u dva sloja. Imao sam doma neke ostatke, pa zato 16mm, ali ispalo je super jer sam između dvije ploče ubacio unit matice za stezanje firunga.


ovako je to išlo:

u obije ploče izfrezana rupa za frezer
Image

ubačene unit matice za stezanje firunga
Image

izfrezana rupa za nosač frezera koji je od plexija 8mm. ...bilo bi mi draže da je neki neprozirni, ali ovakav sam užicao.
Image
kad kupim neki drugi frezer, samo napravim novu pelksi ploču.
Image
Image
Image

i firung na kojem još treba napraviti priključak za usisavač
Image
Image
Image
Image
Image


trebalo bih još napraviti neki mehanizam za fino podešavanje, pa ako netko ima neku ideju neka podijeli.

cijeli stol je od MDF-a, jel iam netko ideju s čim da ga zaštitim? neki lak po kojem lako klize daske, a da se ne guli? ...ili da ostavim ovako nelakirano?
Onaj koji je kupio Einhell :D ...vratio ga, pa opet kupio Einhell druge boje i još ga nije vratio.
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

Dobro uradjeno,
Za podizanje glodalice ima raznih resenja. Od sasvim jednostavnih do motorozivanih liftova. Jednostavno resenje imas u Metabovom tekstu http://www.stolarskaradionica.com/stola ... itaj&id=37
U vezi zastite gornje ploce najbolje je staviti ultrapas, ali veoma se tesko nalazi. Drugo resenje je da nadjes HDF 4-5mm oblozen melaminom. Trece je laminat koji koristimo umesto parketa. Kod ovih resenja ploca ce se podici za par mm, sto znaci da ce pleksi sa glodalicom biti nizak .Da bi izjednacio visine ispod pleksi ploce stavi parcice od istog materijala kojim si oblozio plocu
Last edited by dikar on 10 Dec 2011 00:29, edited 1 time in total.
branimir
Majstor majstora
Posts: 691
Joined: 13 Dec 2007 09:46

Post by branimir »

Sistem za podesavanje se moze najednostavnije napraviti pomoicu navojne sipke
od 8mm,parce cevcice i matice od 8mm(koristio sam od kancelarijskih stolica.
Skine se trostepena regulacija dubine i na mesto gde je kuglica sa oprugom se
postavi navojna sipka.Sipka se brusilicom ili na strugu stanji kolika je rupa gde je
bila kuglica.Sa strane se ureze navoj za sraf od 6mm da bi se stegla sipka.
Sipka prolazi umesto granicne sipke i to je to.
Image
Image
Image
Image
User avatar
Bagrovinje
Samostalni majstor
Posts: 169
Joined: 25 Nov 2011 20:05
Location: Zagreb

Post by Bagrovinje »

dikar wrote:Dobro uradjeno,
Za podizanje glodalice ima raznih resenja. Od sasvim jednostavnih do motorozivanih liftova. Jednostavno resenje imas u Metabovom tekstu http://www.stolarskaradionica.com/stola ... itaj&id=37
U vezi zastite gornje ploce najbolje je staviti ultrapas, ali veoma se tesko nalazi. Drugo resenje je da nadjes HDF 4-5mm oblozen melaminom. Trece je laminat koji koristimo umesto parketa. Kod ovih resenja ploca ce se podici za par mm, sto znaci da ce pleksi sa glodalicom biti nizak .Da bi izjednacio visine ispod pleksi ploce stavi parcice od istog materijala kojim si oblozio plocu
mislim da ću za sad ostaviti ovako ili samo preći slojem poliuretana. Ovo rješenje za podizanje mi ne paše, jer nemam stol već samo gornju ploču.

hvala na ideji!!! već sam zaboravio da postoji ultrapas :) sad mi je u sekundi palo na pamet sto mjesta gdje bi ga iskoristio.
Onaj koji je kupio Einhell :D ...vratio ga, pa opet kupio Einhell druge boje i još ga nije vratio.
User avatar
Bagrovinje
Samostalni majstor
Posts: 169
Joined: 25 Nov 2011 20:05
Location: Zagreb

Post by Bagrovinje »

branimir wrote:Sistem za podesavanje se moze najednostavnije napraviti pomoicu navojne sipke
od 8mm,parce cevcice i matice od 8mm(koristio sam od kancelarijskih stolica.
Skine se trostepena regulacija dubine i na mesto gde je kuglica sa oprugom se
postavi navojna sipka.Sipka se brusilicom ili na strugu stanji kolika je rupa gde je
bila kuglica.Sa strane se ureze navoj za sraf od 6mm da bi se stegla sipka.
Sipka prolazi umesto granicne sipke i to je to.
mislim da će me ovo zadovoljiti za neko vrijeme. Tu šipku već imam, samo ju moram malo prilagoditi.
Onaj koji je kupio Einhell :D ...vratio ga, pa opet kupio Einhell druge boje i još ga nije vratio.
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

evo ti jos jedno resenje za lift, slicno je kao Branimirovo samo sto je ovde podesavanje odozgo, http://woodtools.narod.ru/persons/IS/rlift/is_rlift.htm
User avatar
Bagrovinje
Samostalni majstor
Posts: 169
Joined: 25 Nov 2011 20:05
Location: Zagreb

Post by Bagrovinje »

ovo je super. ...vidio sam nešto slično na youtube-u, ali sad mi je jasnije
Onaj koji je kupio Einhell :D ...vratio ga, pa opet kupio Einhell druge boje i još ga nije vratio.
User avatar
dusanissimmus
Precizni šegrt
Posts: 57
Joined: 21 Mar 2011 22:34
Location: Beogradistan

Post by dusanissimmus »

dikar wrote:Dobro uradjeno,
Za podizanje glodalice ima raznih resenja. Od sasvim jednostavnih do motorozivanih liftova. Jednostavno resenje imas u Metabovom tekstu http://www.stolarskaradionica.com/stola ... itaj&id=37
U vezi zastite gornje ploce najbolje je staviti ultrapas, ali veoma se tesko nalazi. Drugo resenje je da nadjes HDF 4-5mm oblozen melaminom. Trece je laminat koji koristimo umesto parketa. Kod ovih resenja ploca ce se podici za par mm, sto znaci da ce pleksi sa glodalicom biti nizak .Da bi izjednacio visine ispod pleksi ploce stavi parcice od istog materijala kojim si oblozio plocu
koje su cifre za ultrapas?
ja sam video tablu recimo 2,2mx1,2mx0,8 mm za oko 8000 dinara?
meni je to malo van pameti????
i jos nesto...koliko ima smisla da se pravi sto za frezer koji je istovremeno i sto za montazu rucnog cirkulara?
Last edited by dusanissimmus on 11 Dec 2011 00:06, edited 1 time in total.
User avatar
Strkic
Moderator
Moderator
Posts: 2063
Joined: 16 Sep 2008 17:30
Location: Ogulin-Rijeka -trenutno Kanada

Post by Strkic »

dusanissimmus wrote:i jos nesto...koliko ima smisla da se pravi sto za frezer koji je istovremeno i sto za montazu rucnog cirkulara?
Poštovani kolega to ima jako puno smisla pogotovo ako si amater i ako se stolarijom baviš onako iz hobija i ljubavi stoga to je idealna stvar.
Po meni iz nekoliko razloga a stariji i iskusniji majstori će me ispraviti ako grješim ili nadopuniti ako sam šta izostavio:
-prvo imaš jedan stol koji možeš uraditi da bude na kotačićima i pomjeraš ga po radionici kako hoćeš
-druga stvar po meni i najpraktičnija je ta da ugradnjom ručnog cirkulara u stol dobivaš stacionarnu mašinu
koja košta puno više nego ručni cirkular i kako se kaže jednim udarcem dvije muhe
-samim time šta si ugradio cirkular u stol radno površina mu je poprilično veća a samim time i tebi lakše za
raditi pogotovo sa većim komadima,jer oni stolno cirkulari portabl verzije menaju baš neki raskoš po pitanju
stola
-opet imaš onaj raskoš podizanja lista pile po visini znači dubinu reza za neke utore ili tako nešto a i naginjanje
lista šta je dosta zanimljivo pa koliko to trebalo ili netrebalo
-ujedno taj stol ljepo uradiš i dolje zatvoriš dio koji ti netreba za pristup cirkularu ili glodalici i iskoristiš taj
prostor za spremanje ostalih stvari ili drugog alata

To je moje viđenje ali neka drugi dodaju nešto šta sam ja propustio ili ako se neslažu samnom neka daju svoje zašto ili kako.


Pozdrav od mene i ugodnu zabavu u radionici jes jes i puno opreza naravno.
Čovijek sniva a Bog realizira!
branimir
Majstor majstora
Posts: 691
Joined: 13 Dec 2007 09:46

Post by branimir »

Tako je Strkicu, sve sto si rekao stoji.
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

Dusane dobro je sto si ga nasao, ja ovde u Makedoniji jos nisam nasao ultrapas u tabli, ali ima ga na onim starim kancelarijkim biroima iz 195ineke godine, doduse i oni se tesko nalaze. Zamena je kvalitetniji laminat (Niki ga je dosta koristio)

Za dilemu 2 u 1 slazem se sa Strkicem. Sve zavisi od velicine radionice. Imamo clanove koji imaju ovakvo resenje , potrazi po forumu
na youtube video sam i cirkular +rucni abrihter u jedan stol.
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

Bagrovinje wrote:ovo je super. ...vidio sam nešto slično na youtube-u, ali sad mi je jasnije
ne mogu da nadjem na netu ima jos jedno resenje kao ovo. Kao kod Branimira navojna sipka ide u rupu podesavaca visine, a osnova se busi i navojna sipka prolazi kroz nju i izlazi isto gore na tabli pa podesavanje ide odozgo.
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

Last edited by dikar on 11 Dec 2011 10:48, edited 1 time in total.
User avatar
TAMANAMUS
Precizni šegrt
Posts: 71
Joined: 25 May 2011 15:46
Location: Nis

Post by TAMANAMUS »

dikar wrote:Za dilemu 2 u 1 slazem se sa Strkicem. Sve zavisi od velicine radionice. Imamo clanove koji imaju ovakvo resenje , potrazi po forumu
na youtube video sam i cirkular +rucni abrihter u jedan stol.
Ako nije problem,daj linkove da ne lutamo.
Pozdrav
Last edited by TAMANAMUS on 11 Dec 2011 12:04, edited 1 time in total.
Svaka batina ima dva kraja
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

Last edited by dikar on 11 Dec 2011 14:23, edited 1 time in total.
Post Reply