T slot aluminjumska šina/lajsna (ili kako se već zove)

Forum za razmenu ideja o stolarskim pomagalima i šablonima, samo za članove
User avatar
lego
Zarezivač olovaka
Posts: 15
Joined: 30 Sep 2010 13:39
Location: Beograd

Post by lego »

Svaka vam cast ljudi, koliko odgovora i korisnih informacija.

Videcu da nesto iskombinujem pa cu poslati moja iskustva na tu temu. Koliko kapiram T slot sina osim sto drzi pravac sluzi i da se nesto pritegne uz nju (zato su potrebni srafovi) e sad ako je potrebno da se se samo drzi pravac verovatno ce raditi posao i neki U (ili cirilicno P) profil. Ako nekome trebaju ti U profili ima ih u UradiSam od 15, 20 i 25 mm sirine.

Pozdrav majstorima, šegrtima i ljudima dobre volje!
It is better to be approximately right than exactly wrong!
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

Evo jos jedna ideja.
Sigurno se secate starih TV antena kod njih noseci deo je bio AL profil 12.50x18.70 debljina zida 0.8mm, a bilo je profila i 15x25mm i debljina zida 1.5mm. ako nadjes u podrumu ili tavanu ovaj drugi profil i napravis otvor na sredini jedne strane dobices sinu kakvu trazis. Samo ne znam hoce li zadrzati formu, za gvozdane profile znam da se vole rasiriti.

Isto tako veoma interesantno i jeftino je i resenje Starog.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Koliko vidim ovaj profil koji si postavio je 45X45 sto cak i kad ga prerezes i da skines "visak" iz srednjeg dela ostavlja debljinu profila od oko 15mm. Osim ako ti je ploca bas debela (reda 40mm) to je vec ozbiljno ukopano, i to na sirini od 45mm.

Bas tako ko sto si napisao T slot se koristi uglavnom za pricvrscivanje necega, dok se "miter" (to jest klizni) slot koristi za klizanje.
Nevolja je sto bi taj slot za klizanje trebalo da bude bas 19mm, jer ces u tom slucaju moci da kupis odgovarajuce dodatke koji u njega pasu (recimo neku "fancy" vodilicu pod uglom tipa Incra...)
User avatar
Rendisha
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 249
Joined: 09 Apr 2008 11:35
Location: Beograd

Post by Rendisha »

Ako treba klizni od 19mm, moze neki od kant profila za univer, mada su dosta plitki i tankih ivica pa ne drze pravac najbolje.
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

Ja sam premerio sinu koju sam nasao na otpadu dimenzije su sledece
vanjska duzina i sirina 25.06 x 10.43 deblijna zida 2.54 mm
sirina otvora 12.76mm
unutrasnja sirina 19.98mm a visina je 5.35mm
Last edited by dikar on 24 May 2011 15:21, edited 1 time in total.
User avatar
lego
Zarezivač olovaka
Posts: 15
Joined: 30 Sep 2010 13:39
Location: Beograd

Post by lego »

mbole wrote:Bas tako ko sto si napisao T slot se koristi uglavnom za pricvrscivanje necega, dok se "miter" (to jest klizni) slot koristi za klizanje.
Nevolja je sto bi taj slot za klizanje trebalo da bude bas 19mm, jer ces u tom slucaju moci da kupis odgovarajuce dodatke koji u njega pasu (recimo neku "fancy" vodilicu pod uglom tipa Incra...)
Mora li bas/bas 19.00mm ili moze 19.1mm pa da se budzi nesto. Ovo pitam zato sto znam da postoji alu profil za kantovanje od 19mm sa unutrasnjim rasponom od 19.1mm!

Ta Incra ima bas dobre stvari ali nije to za mene posto je meni stolarija hobi tako da bih tesko opravdao kupovinu kod zene :) (verovatno bi kompezovala sa jedno 7 pari cipela) :))
It is better to be approximately right than exactly wrong!
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

Lego biraj ili budjanje ili Incra sa dodatnom opremom (7 pari cipela, zenskih, u raznim bojama) ;)
Last edited by dikar on 24 May 2011 16:34, edited 1 time in total.
User avatar
čvorislav
Precizni šegrt
Posts: 82
Joined: 18 Jan 2010 16:14
Location: Beograd

Post by čvorislav »

dikar wrote:Lego biraj ili budjanje ili Incra sa dodatnom opremom (7 pari cipela, zenskih, u raznim bojama) ;)
xaxax, ova dilema bi i hamleta zbunila :stolt:
User avatar
lego
Zarezivač olovaka
Posts: 15
Joined: 30 Sep 2010 13:39
Location: Beograd

Post by lego »

dikar wrote:Lego biraj ili budjanje ili Incra sa dodatnom opremom (7 pari cipela, zenskih, u raznim bojama) ;)
Jeste, jeste te Incra fence, Incra mitre pa glodala pa kad kupim sve to grehota je da stavim enhell glodalicu nego kupi nesto malo skuplje ... Da sam u srednjoj skoli lepo bi me cale pitao sto ne duvam travu ko sva ostala "normalna" deca :) :) :)
It is better to be approximately right than exactly wrong!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

A i ti si se stiso za po neku cipelicu :)
Ko sto sam ranije napisao taj kanal ustvari nije 19mm, vec 19.05mm (3/4cola) tako da tih 5 stotih nece predstavljati problem.
User avatar
DataS
Majstor
Posts: 279
Joined: 28 Dec 2010 13:05
Location: Beograd

Post by DataS »

User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Jedva nadjoh unutrasnje dimenzije kanala (na foga sajtu http://www.fogasystem.com/Catalogues.htm u designers guide, pri kraju).
Otvor kanala je je sirine 9mm, tako da pretpostavljam da bi sraf M8 mogao lepo da radi u ovome (nema tacnih ostalih dimenzija, ali prema slici lici).
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

Kakve su cene? Trebalo bi da bude i eloksiran.
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
DataS
Majstor
Posts: 279
Joined: 28 Dec 2010 13:05
Location: Beograd

Post by DataS »

Treba proviriti da li imaju sve iz kataloga i za prodaju.
Nisam kupovao od njih.
User avatar
bozama
Majstor
Posts: 263
Joined: 17 Oct 2008 09:30
Location: Novi Sad

Post by bozama »

U novosadskom Merkuru sam video AL garnišne jednoredne i dvoredne koje su baš T-slot varijanta. Onako odokativno debljina profila je 1mm. Mislim da ih vredi pogledati.
Post Reply