Глодалица за понети...3 у 1

Forum za razmenu ideja o stolarskim pomagalima i šablonima, samo za članove
Online
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14947
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Probao sam da mazem MDF lanenim uljem, i nakon dovoljno mazanja dobijes "klizavost", ali ne i zastitu. Desilo se da je bila vrucina, nesto sam blanjao, i znoj sa cela je pao na plocu koja je prethodno bila bogato namazana uljem. Nabubrelo je na tom mestu samo tako. Zato sam i radio na kraju sa epoksidom.
User avatar
Wodillica
Dodavač alata
Posts: 4
Joined: 14 Feb 2011 19:29

Post by Wodillica »

Odličan rad, nadam se da će preko stola proći kilometri raznih profila. Kad sam već tu postavit ću pitanje. Å to stavljate u kanale za vođenje vijaka da pričvrstite firung ili kakvu vodilicu ako nemate "t" glodalo.
User avatar
Arax
Majstor početnik
Posts: 131
Joined: 03 Apr 2008 19:55
Location: Smedereva

Post by Arax »

Ево универзалног ослонца на делу

Image


Image


Стеге за фирунг само мало другачије урадио. Направио сам два канала, један на фирунг, један на стези, на стези сам залепио летвицу која улази у канал фирунга, да се не би стега окретала око своје осе. Изалепио сам гуму да не може да ми клиза :D
Јер медијапан клиза преко плексигласа маколико год да се затегне.

Image

Image

Image

На Плексигласу се виде неке цртице, е то сам урадио са обе стране, израчунао где је средина глодала, и обележио плексиглас са обе стране када померам фирунг, за час га поставим на димензије које треба. јначе поставио сам стеге са обе стране фирунга.

Image

Ђто се тиче склопке, нисам је урадио, заменио сам је са једним прекидачем који ми је остао од прекидача купатила. Утопио сам га у Медијапан, тако кад окрећем сто не могу да га закачим, или оштетим.

Ђто се тиче фрезера, нисам га много испробавао, али колико сам га испробао ради добро и прецизно, неке ствари много лакше радим него из руке.
Летети је лако научити само треба скочити и промашити земљу.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

odlicno,mnogo obecava.:tummenupp:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
Bojan
Administrator
Administrator
Posts: 1536
Joined: 17 Jul 2007 22:50
Location: L.A.
Contact:

Post by Bojan »

Å ta se desilo u međuvremenu?
User avatar
Arax
Majstor početnik
Posts: 131
Joined: 03 Apr 2008 19:55
Location: Smedereva

Post by Arax »

У међувремену, нисам много био долазио на форум столарске радионице :(
Ја сам веома задовољан, како све функционише :D
Веровали или не на њему сам обарао ивице на даскама дужине 4 метара !


Фрезер ми је са бувље пијаце који је намонтиран, јак је свега 800 вати, али и даље ради као сат :D

Нисам га завршио у потпуности :(
Нисам урадио за хоризонтално постављање, треба да завршим то ове зиме и још пар ставки, да би пило индетично пројекту.

Ако неко ради, мислим да је ипак боље ставити нешто друго уместо плексигласа или дебљи плексиглас. Увек имам осећајда ће пући. и незгодно је када требам да га окренем морам да пазим да га не поломим.

Није скупо за израду, само треба да се одвоји времена да се направи ;)

А за људе као ја када смо хобистолари, много значи и олакшава рад:)

Веома, веома добро замишљено, још једном свака част аутору

:hurra::hurra::hurra:
Летети је лако научити само треба скочити и промашити земљу.
User avatar
sgorankg
Šegrt
Posts: 26
Joined: 25 Aug 2012 17:02
Location: Kragujevac

Post by sgorankg »

Odlican opis izrade i komentari na funkcionalnos!
Jedno pitanje, nikako nemogu da ukapiram zasto je uopste planiran klirit(plexiglas) za radnu plocu?
Da li je odnos debljine i cvrstoce idealan ili...?
Zasto se ne bi koristio takodje MDF debljine 10mm ili debljine 18 da da se na mesu gde se montira glodalica smanji debljina glodalicom na npr.10mm?
Planiram da ovih dana ( verovatno za vikend ) da narucim MDF i sve ostalo potrebno za izradu pa me zato i interesuje prethodno...
User avatar
darkoknez
Majstor početnik
Posts: 106
Joined: 19 Jan 2010 23:45
Location: čačak

Post by darkoknez »

ja sam to ovako uradio
Image
frezer je pričvršćen za komad pertineksa 5mm i ubačen u radnu ploču tako da može po potrebi da se vadi i koristi van postolja.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Klirit je izabran zbog praktičnosti: lako se obrađuje, gladak, dobar odnos debljine i čvrtoće/krutosti, nema trenja, relativno lagan, lako dostupan...
Naravno, može i drugi materijal, ali onda treba paziti na čvrstinu pre svega (da se ne ugiba pod težinom okačene glodalice), debljinu (da se smanje gubici na radnoj visini glodala) i da izbrani materijal bude gladak (da obradak lako i bez trenja klizi po njemu)...

Čini mi se da MDF nije baš najsretnije rešenje. Pre svega zbog debljine na koju treba da se "okači" glodalica. Gornja površina ploče treba da bude što glatkija, što MDF nije, koliko god ti se činilo da jeste :) . MNa MDF-u ćeš čas posla napraviti oštećenje o koje će zapinjati obradak, a to uopšte nije bezbedno.

Pri konstruisanju pre svega misli na sopstvenu bezbednost!
User avatar
Pezzo
Ultra majstor
Posts: 2403
Joined: 06 Sep 2012 20:22
Location: Beograd
Contact:

Post by Pezzo »

Za takvu plocu sam pre neki dan kupio aluminijum od 5 mm, ali nije cist nego neka tvrdja legura. I nije uopste skupo jer tu treba samo manje parce, a cena je oko 420 din/kg. (1m2=14kg)
Last edited by Pezzo on 14 Nov 2012 22:17, edited 1 time in total.
User avatar
sgorankg
Šegrt
Posts: 26
Joined: 25 Aug 2012 17:02
Location: Kragujevac

Post by sgorankg »

darkoknez wrote:ja sam to ovako uradio
[url]http://www.dodaj.rs/t/E/Vy/3iM3Idb1/dsc08143.jpg[/url]
frezer je pričvršćen za komad pertineksa 5mm i ubačen u radnu ploču tako da može po potrebi da se vadi i koristi van postolja.
@darkoknez,
tvoja radna ploca je od laminata?
User avatar
sgorankg
Šegrt
Posts: 26
Joined: 25 Aug 2012 17:02
Location: Kragujevac

Post by sgorankg »

Jos jedno pitanje,
da li je primenljivo staviti radnu kuhinjsku plocu kao radnu plocu ovog stola?
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Sve glomazne konstrukcije su suprotnost originalne ideje.
Ukucaj Router Table u Guglu, pa polako.... Ima tu svega i svacega. :prsgore: A i mi smo dosta pisali na ovom sajtu i forumu.
Online
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14947
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ja jos nisam pravio ovaj mali, iako sam iscrtao detaljne planove za njega, ali pravio sam veliki (koji bi konacno trebalo da dovrsim ovih dana).
Kod velikog sam koristio aluminijumski umetak isto kao i Pezzo, samo sto sam ja uzeo 6mm, a za mali sam predvideo da cela ta ploca bude od istog tog aluminijuma (takodje legura, pazereno kod Rajana u Zemun Polju).
User avatar
darkoknez
Majstor početnik
Posts: 106
Joined: 19 Jan 2010 23:45
Location: čačak

Post by darkoknez »

sgorankg wrote:tvoja radna ploca je od laminata?
nije laminat nego kuhinjska radna ploča koja tako izgleda. Mada sam i sa laminatom prvobitno probao ali su problem bili spojevi dve table.
Mislio sam na da proba sa pertineksom jer je gladak i krut. Dosta tvrđi od klirita. Ne znam samo koliko bi koštala tabla tih dimenzija.
Post Reply