Burgija za sarke

Forum za razmenu ideja o stolarskim pomagalima i šablonima, samo za članove
User avatar
Z@P
Majstor početnik
Posts: 114
Joined: 05 Mar 2010 14:45
Location: BG-UE

Post by Z@P »

A koliko burgija izlazi iz caure? tj koliku dubinu rupa mozete da busite sa vasim pomagalom :D

Ja sam nabavio neke (moj post sa linkom ka ebay) ali tu je max 5-7 mm dubina.
branimir
Majstor majstora
Posts: 691
Joined: 13 Dec 2007 09:46

Post by branimir »

mbole wrote:Zar nije jednostavnije kupiti crvic koji vec ima ravan vrh?
Mozda u Beogradu ili Novom Sadu nije ih problem naci, ali iu manjim mestima i te kako.
Pa koristi sta nadjes.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Originalna busi taman tako oko 5-7mm pa i do 10 (zavisi od precnika). Kad malo bolje razmislis retko ti i treba vise, za ono za sta je namenjena. U sustini ona treba samo da "povede" sraf na tacnom mestu. Srafovi za sarke su inace kratki (16-18mm), na debljinu sarke otpadne jedno 4mm...
Ako ti bas treba duza rupa, uvek mozes da je naknadno produbis, kad je jednom zapoceta na pravom mestu.

Sto se tice pravljenih, koliko ce moci da zabusi zavisi od dve stvari: duzine burgije i razlike duzine opruge u opustenom i sabijenom stanju. Maksimalni hod je odredjen razlikom duzine opruge u opustenom i sabijenom stanju sa jede strane, i duzinom burgije je odredjena maksimalna duzina opruge (duzina burgije kada je opustena mora da se razdeli izmedju vodjice, opruge i dela gde se burgija steze).

Danas sam nabavio odgovarajuce opruge (potrefilo se da sam sluzbeno morao u Rumu, pa sam svratio do tipa koji to tamo pravi). Singer mi je doneo jednu turu pre neki dan, ali pokazalo se da ne odgovaraju. Imale su preveliki broj navoja, odnosno malu razliku izmedju sabijenog i opustenog stanja, a i bile su preslabe (sto je posledica velikog broja navoja). Najsasavije je sto ih covek namota "rucno", za par minuta! Nikakav automat nikakvi bakraci. Samo jedna zarezana osovinica odgovarajuceg precnika koja se sporo okrece, i ruka. Doduse ruka koja je verovatno namotala desetine ako ne i stotine hiljada opruga :)
Ima on i automat, al mu se ne isplati da ga podesava osim za veliku seriju.
branimir
Majstor majstora
Posts: 691
Joined: 13 Dec 2007 09:46

Post by branimir »

Broj telefona i adresa u Rumi.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Avgusta Cesarca 57 (kad dodjes do mesta gde ulica skrece blago na desno, ti produzi pravo uzanom ulicicom, pa pri samom kraju ulice zuta kapija, da ne lutas ko ja :))
Tel:
062/222-096
064/193-69-19
022/474-152
Inace, obicno mu je zena nedeljom na najlonu u NS.
branimir
Majstor majstora
Posts: 691
Joined: 13 Dec 2007 09:46

Post by branimir »

Hvala, zatrebace.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

nego koliko mi jos da cekamo na to čedo od burgije???:rodna:
ja vec pare potrosio.:spyfoordig:,a kupio sam ti punu kesu pfedera :hurra: i da nijedan nije valjao :ongel:
:oskyldig::oskyldig::oskyldig:
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Pa bili su praznici :) Ne radi se :)
A i sta si ti ocekivao od Crnogorca, da odmah zalegne i to zavrsi cas posla. Mora malo da se razmisli, pa da se proba, pa onda da se malo odmori, pa ponovo da se razmisli ... :)
Ali, nakon izuzetnih ulozenih napora, i pregornog rada, zanemarivanja licnog odmora... prototip je konacno gotov (iz otprilike treceg pokusaja sve se slozilo kako treba)
Evo par slikica:
Image Image Image
Dzaba puna kesa, kad jednostavno nisu bili odgovarajuci. U prvom trenutku i meni se ucinilo da su kako treba, i da ce bar neki da "legne" ali... Glavni problem im je bio mali korak. Usled toga imali su los odnos pune duzine i sabijene duzine, kao i isuvise malu silu kada su blizu opustenog stanja.
Znaci bice ovih dana gotovo ovih par komada sto sam vam obecao (a ja kad obecam... ima da se nacekas :))
User avatar
Ivan 1
Samostalni majstor
Posts: 151
Joined: 13 Mar 2009 12:13
Location: Vinkovci

Post by Ivan 1 »

Vidim da si i fakultet završio dok si to napravio.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

pa sta sad da radimo :rodna: sacekacemo jos malo :hurra:(namasti ih da ne zardjaju dok ih ne dobijemo) :tummenupp:
pozdrav!!!
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ivan 1 wrote:Vidim da si i fakultet završio dok si to napravio.
A to sam se malo podsecao, kako bese ide sa provlacenjem posto sam obecao da cu da nacrtam kako bi trebalo da izgleda provlakac za cep od frule.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Gotovo:
Image
U ponedeljak ce dva komada biti u Novom Sadu, a za ovaj Trstenicki cemo se dogovoriti.
User avatar
Bojan
Administrator
Administrator
Posts: 1536
Joined: 17 Jul 2007 22:50
Location: L.A.
Contact:

Post by Bojan »

A sirotinja iz L.A. ?
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14948
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Pa nisi se prijavio :)

Salu na stranu, ipak treba prilicno vremena da se ovo napravi (par sati po komadu na maleckom strugu kakav ja imam). Ima dosta operacijia, menjanja alata, odmeravanja... Verovatno na velikom strugu to vreme moze da se dosta skrati, ali i dalje je to prilicno.

Zavrsio sam ovu turu, i malo "razmontirao" strugic, posto vec neko vrem hocu da uradim par modifikacija na njemu, tako da narednih 10-tak dana nece biti u funkciji. Kad se to zavrsi napravicu jos par komada.

Videcu da danas sutra, postavim i nove crteze za burgiju 2.5mm, posto ima dosta mera koje su promenjene u odnosu na burgiju 3.2mm, prvenstveno zbog manje duzine same burgije.
User avatar
Bojan
Administrator
Administrator
Posts: 1536
Joined: 17 Jul 2007 22:50
Location: L.A.
Contact:

Post by Bojan »

Ma zezam se, naravno. Napraviću ja kad imam vremena. Ako imam vremena. ;)
Post Reply