Burgija za sarke

Forum za razmenu ideja o stolarskim pomagalima i šablonima, samo za članove
User avatar
Rendisha
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 249
Joined: 09 Apr 2008 11:35
Location: Beograd

Post by Rendisha »

Mbole, da nije ovaj?
Image
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14947
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Moguce, al dzaba ako je on. Daleko je Cacak za dve-tri oprugice :)
branimir
Majstor majstora
Posts: 691
Joined: 13 Dec 2007 09:46

Post by branimir »

Po ovome sa ja pravio
Image
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14947
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Imam i takav. On je u principu za sablon za busenje rupa 5mm za nosace polica (sistem 32/37).
Jedino sto mi se kod njega nije svidelo je sto je burgija iz jednog komada sa telom (barem ovaj moj). Ovaj sraf sa strane, iako izgleda kao da je za stelovanje dubine burgije, nije (to cak pise na pakovanju).
Nekako mi je ovaj sto sam pravio delovao "pouzdanije", posto ni jedan deo ne drzi opruga, vec je sve lepo na navoj. Jedino sto nisam mogao da napravim sestougaoni prihvat (nemam glodalicu), vec okrugao, al boje ista nego nista :)
branimir
Majstor majstora
Posts: 691
Joined: 13 Dec 2007 09:46

Post by branimir »

Video sam i jedan i drugi i samo sam prilagodio.
Zgodno je sto sam napravio tela za burgije 3, 4, 5 mm a konusni deo sa oprugom je isti.
Alat je nenadmasan u delu kada je potrebno montirati tri brodske sarke u nizu gde je potrebna
velika tacnost.
Malo kasnije ci ti dati jednu ideju za podeoni aparat koji ide uz kamen za ostrenje sestougaono formiranje.
User avatar
Dule
Moderator
Moderator
Posts: 1721
Joined: 05 Jan 2008 18:28
Location: Trstenik-a
Contact:

Post by Dule »

:)
Mbole za sraf 3,5x16(za burgiju 2,5mm)
Hocu i ja jedan,ali je placanje problem ;)


branimir
Sta nazivas brodskom sarkom(mozda sam smesan,ali hocu da razumem sta komentarisete)
branimir
Majstor majstora
Posts: 691
Joined: 13 Dec 2007 09:46

Post by branimir »

Pa Mbole evo ovako.
Jednom mi se ukazala potreba da u fi materijalu odradim cetvorougaoni deo da bi
se montirala jedna rucica, bila je potrbna tacnost, zurba velika a kolege glodaci zauzeti
pa se resim da nabrzinu sklepam podeoni alat.
Kako uvek u rezervi imam raznih futera za busilice uzeh jedan do 16mm, nadjem dve platne od 100mm,
malo materijala fi30, ostruzem deo da se moze nasaditi platne i da deo udje u futer i sve to zavarim.
Tu se nadje 10-tak cm cevi sa debelim zidom, unutrasnji precnik dovedem na fi30mm za nju navarim drugu
platnu i kroz cev odgore urezem navoj za sraf koji ce fiksirati osovinu posle pomeranja podele.
Cev sam zavario za parce 5mm lima kroz lim sam probusio rupu za njegovo fiksiranje umesto nosaca
noza na strugu. Na platni koja je zavarena za futer sam izbusio cetiri rupe a na drugoj samo jedna gde dolazi
civija(ona je isla kroz tanje parce cevi koja je zavarena na platnu zbog ukrucenja).
Na futer struga sam montirao kamen za ostrenje i to je to. I dobro odradilo posao.
Kad vec imas strug treba ga iskoristiti.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

branimir wrote:Pa Mbole evo ovako.
Jednom mi se ukazala potreba da u fi materijalu odradim cetvorougaoni deo da bi
se montirala jedna rucica, bila je potrbna tacnost, zurba velika a kolege glodaci zauzeti
pa se resim da nabrzinu sklepam podeoni alat.
Kako uvek u rezervi imam raznih futera za busilice uzeh jedan do 16mm, nadjem dve platne od 100mm,
malo materijala fi30, ostruzem deo da se moze nasaditi platne i da deo udje u futer i sve to zavarim.
Tu se nadje 10-tak cm cevi sa debelim zidom, unutrasnji precnik dovedem na fi30mm za nju navarim drugu
platnu i kroz cev odgore urezem navoj za sraf koji ce fiksirati osovinu posle pomeranja podele.
Cev sam zavario za parce 5mm lima kroz lim sam probusio rupu za njegovo fiksiranje umesto nosaca
noza na strugu. Na platni koja je zavarena za futer sam izbusio cetiri rupe a na drugoj samo jedna gde dolazi
civija(ona je isla kroz tanje parce cevi koja je zavarena na platnu zbog ukrucenja).
Na futer struga sam montirao kamen za ostrenje i to je to. I dobro odradilo posao.
Kad vec imas strug treba ga iskoristiti.
ja sam ovo samo uspeo da procitam a skonto nista nisam(osim ako bi mozda stavio kakvu slicicu pa da vidimo kako to izgleda):)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
branimir
Majstor majstora
Posts: 691
Joined: 13 Dec 2007 09:46

Post by branimir »

Brodske sarke su radjene od mesinga i lice na ovu
Image

Sada slicno nude Dabel i Smiljanic( prave ih kinezi)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14947
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Pretpostavljam da pod platnom podrazumevas podeonu plocu?

Ja sam malkice obrnuo stvar (posto izmedju ostalog nemam ni jednu podeonu polocu, al navatacu i nju).
Pogonski zupcanik mog struga (onaj koji je na glavnom vretenu) ima 45 zuba. Napravio sam jedan klin koji moze da udje izmedju zuba, ali i da nalegne na zub kad ga okrenem za 90 stepeni, tako da sam u sustini dobio mogucnost podele na 90 delova.
Napravio sam nosac kojim fiksiram Dremelovu sajlu u nosac alata, i na taj nacin dobo neku rudimentarnu glodalicu.
(evo ovde ima slikica: viewtopic.php?pid=21773#p21773)

Jedino sto je to spooooooro (time sam radio ove proreze za piljevinu).

E sad, postoji zgodna varijanta gde se na nosac alata (ili umesto njega) postavlja mala masinska stega, u glavu se stegne glodalo i dobija se sasvim pristojna glodalica (pristojna za nuzdu naravno).
Nazalost nigde ne mogu da nadjem dovoljno malu stegu koja bi se uklopila u ovaj moj strugic. Postoji originalna Sieg-ova, al em prilicno kosta, em je nema nigde blizu (pa bi transport kostao jos vise). Vidim ja da cu na kraju da je napravim, samo da bi je napravio treba mi glodalica :) Kvaka 22 :) No zato postoji komsija strugqar.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14947
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Dule wrote::)
Mbole za sraf 3,5x16(za burgiju 2,5mm)
Hocu i ja jedan,ali je placanje problem ;)
E pa mislim stvarnoooo....

Dokle smo stigli kad ja tebi treba da pravim nesto od metala :)
Ma napravicu ti, a za placanje cemo lako
branimir
Majstor majstora
Posts: 691
Joined: 13 Dec 2007 09:46

Post by branimir »

Dva puta sam selio radionicu, tako da mi se alat negde zaturio, nadam se da ce sledece
godine biti sve na svome mestu. Uvek sam se trudio da imam kod sebe razlicitih platni iliti
podloski, nikad se ne zna za cega ce zatrebati.Kod kolega strugara toga uvek ima.

A zasto ne napraviti stegu, kad vec imas podrsku komsije strugara.
Kako radim na masinama iz sopstvene produkcije uvek sam se trudio da imam dobru uzajamnu
podrsku strugara, glodaca i livaca.Ja sam, s moje strane radio livacke modele.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14947
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Cvrc. Ne stigoh danas do bubanj potoka :(

Bio sam na nekoj "bahanaliji" sinoc, pa sam spavao do podne :)
Singer, ajd ako stignes skoci sutra do najlona, cini mi se da taj tip navraca i tamo (ja ne mogu, a rado bi, al sam odavno ugovorio neki posao za sutra), pa cu da se organizujem tokom nedelje ili da svratim ili da nagovorim snajku da pokupi (ona radi u NS).
Opruga spoljasnjeg precnika 7-8mm, debljina zice oko 0.8mm, duzina u nesabijenom stanju oko 20mm. To bi trebalo da kosta nesto smesno, uzmi 10-tak komada.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

mbole wrote:Cvrc. Ne stigoh danas do bubanj potoka :(

Bio sam na nekoj "bahanaliji" sinoc, pa sam spavao do podne :)
Singer, ajd ako stignes skoci sutra do najlona, cini mi se da taj tip navraca i tamo (ja ne mogu, a rado bi, al sam odavno ugovorio neki posao za sutra), pa cu da se organizujem tokom nedelje ili da svratim ili da nagovorim snajku da pokupi (ona radi u NS).
Opruga spoljasnjeg precnika 7-8mm, debljina zice oko 0.8mm, duzina u nesabijenom stanju oko 20mm. To bi trebalo da kosta nesto smesno, uzmi 10-tak komada.
auuu,ja se sad vratih s najlona i upalim forum.:o:o:o
i jos sam proso pored tetke sa federima.:(
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14947
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nista, ostaje sledeci vikend :(
Tela sam napravio jos pre par dana, al cauru i vodijicu burgije ne mogu da pravim dok ne budem imao konkretnu oprugu.
Inace danas sam radio sa onom sto sam je dobio iz Kanade (otprilike je 2-2,5mm, nisam merio al tu je negde). Postavljao sam sarke (on deo koji ide na vrata), i to me je oduvek zavitlavalo i nerviralo, malkice ode levo, malkice ode desno... nikad da bude bas kako treba.
Ovo danas je bila pesma. Postavim sarku tako da se osloni na vinklu (vinkla je oslonjena na gornju/donju ivicu vrata). Zuuuuk, dovoljno je zabusiti za milimetar, samo da posle vrh srafa krene tacno u centru. Ma ne mrdne kad je prisrafis. Lepota jedna.
Post Reply