Pomagalo za ger

Forum za razmenu ideja o stolarskim pomagalima i šablonima, samo za članove
Post Reply
User avatar
diplmajstor
Majstor
Posts: 298
Joined: 30 Apr 2009 09:59
Location: Zemun
Contact:

Pomagalo za ger

Post by diplmajstor »

Na geru je najčešće potrebno odsecati komade iste dužine, što bez pomagala zna da bude mučno. Ja sam iskoristio postojeća mesta za zavrtnjeve koji fiksiraju "letvu" na koju naseda materijal. Skinuo sam originalne sa imbus glavom i postavio navojne šipke sa navrtkama (zamena za skinute zavrtnjeve) i na vrh stavio aluminijumsku vođicu (Kutija 16x16mm sa procepom, kupljena u Jeep komercu).Naravno, na mestu prolaska zavrtnjeva ubačen je komad drveta da se profil ne deformiše.
Image

U vođicu ulazi klizač napravljen od gvozdene "četvrtke" čije su dimenzije približne unutrašnjim merama vođice. Na nju su montirani graničnik sa pomoćnim graničnikom, pokazivači i navojna šipka sa leptir navrtkom za fiksiranje celog sklopa
Image

Image

Sve to se u vođicu ubacuje ovako:
Image

a fiksira ovako:
Image

Pošto graničnik ne može da priđe "do nule" montiran je pomoćni graničnik koji drži leptir navrtka
Image

i koji ima svoju mernu skalu "sa čela" mašine. Glavni graničnik ima pokazivač sa gornje strane pomagala
Image

Dalje je jasno :)
Image
Image
Kad naiđe oluja jedni grade zidove - drugi prave vetrenjače
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

LUKAVO ;)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
runer
Vrhunski majstor
Posts: 1146
Joined: 18 Feb 2010 11:11
Location: Backa Palanka

Post by runer »

Lepa kombinacija!
Ko ne zna da ne zna bezi od njega!
Post Reply