Nabudženi firung sa preciznim pomeranjem

Forum za razmenu ideja o stolarskim pomagalima i šablonima, samo za članove
User avatar
diplmajstor
Majstor
Posts: 298
Joined: 30 Apr 2009 09:59
Location: Zemun
Contact:

Nabudženi firung sa preciznim pomeranjem

Post by diplmajstor »

Uz stoni cirkular "Einhel" sam dobio firung koji ide uz ovu klasu mašina (znači nije nešto :( ). Skinuo sam originalni nosač firunga - profilisanu lajsnu sa mernom trakom i napravio novi nosač od gvozdene kutije, koji sam pričvrstio za "krila" koja su ranije montirana umesto plekanih nastavaka.
Image

Po kutiji klizi nosač firunga koji se sastoji od dva parčeta kutije, povezana poprečnim komadima gvožđa koji ih drže paralelnim, na rastojanju koje dozvoljava lagano pomeranje nosača po šini. Na samu ploču stola sam pričvrstio aluminijumski "L" profil na koji je zalepljena merna traka napravljena u Corelu, štampana na samolepljivoj hartiji.
Image

Fiksiranje položaja se postiže ručicom na čijem kraju je ekscentrični valjak. Sam firung je napravljen od kutije zavarene na nosač i od dva komada iverice koji su šrafovima pričvršćeni za kutiju.
Image

Kad sam već krenuo sa varenjem :cool:, red je bio da još malo popravim ovaj firung. Dodao sam mu deo koji se sastoji od još jednog klizača koji ide po šini i vezan je za nosač firunga navojem M8 koji prolazi kroz navrtku zavarenu za nosač. Sa druge strane navoja je "budževina" po kojoj je ovaj firung dobio ime, a koja je napravljena od glave crknute brusilice :D . Dobro mi je došla iz dva razloga: Osovine se ukrštaju pod uglom od 90 i redukuje se broj obrtaja čime se postiže preciznije podešavanje
Image

Točkić sa navojem ide kroz zavarenu navrtku i pritiskom na šinu blokira pomeranje ovog dela levo-desno, dajući referentnu tačku u odnosu na koju je moguće fino pomeranje firunga. (Samo bez zagledanja varova molim - ipak smo mi majstori za drvo :D:D)
Image

Tada se otpusti ekscentrična kočnica
Image

i okretanjem ručice u jednu ili drugu stranu, vrši fino pomeranje firunga levo-desno. Kada postignemo traženu poziciju brojanjem okretaja ručice ili praćenjem merne trake, spuštamo ekscentar stegu i može da krene sečenje.

Image

Na kraju se samo popusti crni zavrtanj, tako da cela skalamerija ponovo može da klizi po nosaču.:D
Kad naiđe oluja jedni grade zidove - drugi prave vetrenjače
User avatar
runer
Vrhunski majstor
Posts: 1146
Joined: 18 Feb 2010 11:11
Location: Backa Palanka

Post by runer »

Pa ti napravi profi masinu. Svaka cast majstore.
Ko ne zna da ne zna bezi od njega!
User avatar
diplmajstor
Majstor
Posts: 298
Joined: 30 Apr 2009 09:59
Location: Zemun
Contact:

Post by diplmajstor »

Hvala runer, sama zamena lista koju sam prvo uradio je dala odlične rezultate.
Kad naiđe oluja jedni grade zidove - drugi prave vetrenjače
User avatar
Naratas
Zarezivač olovaka
Posts: 14
Joined: 19 Nov 2010 18:31
Location: Vrbas

Post by Naratas »

Hvala na ideju, vreme je da se uposlim. :)
User avatar
diplmajstor
Majstor
Posts: 298
Joined: 30 Apr 2009 09:59
Location: Zemun
Contact:

Post by diplmajstor »

Samo navali :D
Kad naiđe oluja jedni grade zidove - drugi prave vetrenjače
User avatar
maricaiivica
Moderator
Moderator
Posts: 3689
Joined: 30 Nov 2009 23:30
Location: Beograd
Contact:

Post by maricaiivica »

Svaka cast majstore
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

Bravo velemajstore
Zanima me koji Einhel imas i kako se pokazao dosad, mislim na kvarove

Pozdrav
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

dikar wrote:Bravo velemajstore
Takvi su zemunci... ;)
I od mene velike pohvale.
User avatar
annenad
Samostalni majstor
Posts: 194
Joined: 03 Sep 2008 07:04
Location: Novi Sad

Post by annenad »

Ukapiro sam sta si radio.
Pokušaću ovo da primenim na mom Einhel-u a isto to mora da ide i Metabo koji tek nema ništa upotrebljivo na sebi.

Operacija "BRUSILIČNA GLAVA" počinje. Kada će se završiti ne znamo.

U svakom slučaju hvala ti na odgovoru i ako zapnem biću slobodan da tražim pomoć.

Å to se tiče tvog rada moram priznati da je vrlo, vrlo interesantno rešenje.
Ne veruj ženi koja laže...
User avatar
diplmajstor
Majstor
Posts: 298
Joined: 30 Apr 2009 09:59
Location: Zemun
Contact:

Post by diplmajstor »

Hvala svima.
Takvi su zemunci...;)
dikar wrote:Zanima me koji Einhel imas i kako se pokazao dosad, mislim na kvarove

Pozdrav
To je serija "New generation" koja je u principu slična ostalim mašinama iz te kategorije, s tim što ima dosta dobru radnu ploču od profilisanog aluminijuma. Uz nju naravno ide list sa 24 zuba kojim nisam bio zadovoljan pa sam nabavio Bosh list sa 60 zuba koji se pokazao fantastično. Za razliku od nekih lošijih listova koje sam probao i koji su proizvodili dosta vibracija, ovaj samo šišti :D i pravi odličan rez. Motor i prenos su dosta dobri, sekao sam prilično tvrde masivne komade i nije bilo velikog pada broja obrtaja. Jedino je odvod piljevine slab sa donje strane, pa sam morao da xratim gornji štitnik koji skuplja piljevinu ali ne na mesto koje je predviđeno (meni smeta pri radu), već sam napravio poseban držač. Mogao bi da ga uslikam ako neko ima želju da nešto slično napravi.
Kad naiđe oluja jedni grade zidove - drugi prave vetrenjače
User avatar
annenad
Samostalni majstor
Posts: 194
Joined: 03 Sep 2008 07:04
Location: Novi Sad

Post by annenad »

Slikaj, slikaj...
Ne veruj ženi koja laže...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Zanimljivo je ovo resenje sa komadom od brusilice. Koji je prenosni odnos?
Pada mi napamet da bi bilo moguce ko nema staru glavu, jednostavno staviti duzi sraf M6 ili recimo M10X1 (posto i M6 ima korak od 1mm), napraviti za njega ruckicu po cijem je obimu iscrtana podela na 10 delova. Na taj nacin se dobije precizno pomeranje od 0.1mm.
Ako bi smislili kako da se poveze sraf sa vodjicom a da se ne vari, onda bi mogla da se koristi matica sa plasticnim umetkom (samoblokirajuca), posto taj plasticni umetak lepo eliminise zazor. Ili da se napravi "kockica" od masinske plastike, sa urezanim odgovarajucim navojem (ona bi mogla da se jednostavno prisrafi), posto ona takodje eliminise zazor.

Kako si (ako si) resio fino podesavanje "normalnosti" vodjica-firung, odnosno paralelnosti firunga i lista testere (sto mu dodje na isto)? Ili si se oslonio na precizno varenje? Ili jednostavno pomeras celu vodjicu, pa na taj nacin dovodis list i firung u paralelu?
User avatar
diplmajstor
Majstor
Posts: 298
Joined: 30 Apr 2009 09:59
Location: Zemun
Contact:

Post by diplmajstor »

Bole, jedan pun okretaj ručice = 0,5 mm.
Å to se tiče paralelnosti uradio sam opsežne pripreme nonijusom, pritezanja i lagano varenje, tako da sam dobio odličan ugao. Fino štelovanje je moguće zakretanjem cele konstrukcije na nosećim zavtnjima.
Kad naiđe oluja jedni grade zidove - drugi prave vetrenjače
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14940
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Eto, sad samo ispod rucke stavis krug sa iscrtanom podelom na 10 delova i imas precizno pomeranje od po 0.05mm :)

Jel si video ovo: viewtopic.php?pid=20421#p20421
Mislim da bi mogla da se "mazne" po neka ideja.
Dosta davno sam preradio ove njegove crteze na milimetarske profile (dve verzije, jedna otprilike ove velicine kao kod joe-a, a druga nesto manja), ali nikako da krenem da uradim jednu, a sigurno ce biti nekih izmena "u letu", posto je jako tesko uklopiti sve profile kad se prebacujes sa cola na mm.
User avatar
diplmajstor
Majstor
Posts: 298
Joined: 30 Apr 2009 09:59
Location: Zemun
Contact:

Post by diplmajstor »

mbole wrote:Eto, sad samo ispod rucke stavis krug sa iscrtanom podelom na 10 delova i imas precizno pomeranje od po 0.05mm :)
I mogu da pređem u časovničare :D:D
Nisam video ovaj tekst ranije. Tako je to kad ne čitaš detaljno sajt :/, pa moraš da razbijaš glavu o onom što je čovek već lepo smislio.
Kad naiđe oluja jedni grade zidove - drugi prave vetrenjače
Post Reply