Nabudženi firung sa preciznim pomeranjem

Forum za razmenu ideja o stolarskim pomagalima i šablonima, samo za članove
User avatar
diplmajstor
Majstor
Posts: 298
Joined: 30 Apr 2009 09:59
Location: Zemun
Contact:

Post by diplmajstor »

Evo kako sam rešio kačenje štitnika
Image

Image

Image

Image
Kad naiđe oluja jedni grade zidove - drugi prave vetrenjače
User avatar
runer
Vrhunski majstor
Posts: 1146
Joined: 18 Feb 2010 11:11
Location: Backa Palanka

Post by runer »

Vrlo lukavo.
Ko ne zna da ne zna bezi od njega!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

diplmajstor wrote:
mbole wrote:Eto, sad samo ispod rucke stavis krug sa iscrtanom podelom na 10 delova i imas precizno pomeranje od po 0.05mm :)
I mogu da pređem u časovničare :D:D
Tesko ces ti u sajdzije :) za to ti fali oko dva reda velicine. Ti momci se zanimaju hiljaditima :)
User avatar
diplmajstor
Majstor
Posts: 298
Joined: 30 Apr 2009 09:59
Location: Zemun
Contact:

Post by diplmajstor »

mbole wrote:Ako bi smislili kako da se poveze sraf sa vodjicom a da se ne vari, onda bi mogla da se koristi matica sa plasticnim umetkom (samoblokirajuca), posto taj plasticni umetak lepo eliminise zazor. Ili da se napravi "kockica" od masinske plastike, sa urezanim odgovarajucim navojem (ona bi mogla da se jednostavno prisrafi), posto ona takodje eliminise zazor.
Razmišljao sam o ovom Boletovom predlogu i palo mi je na pamet :pucko: da se blokirajuća navrtka može pričvrstiti zavrtnjima. U naspramnim bočnim stranama navrtke sam urezao dva navoja M3

Image

Navrtka ide u U profil napravljen od metalne trake u kojoj su izbušene rupe za ova dva mala zavrtnja, plus rupa sa donje strane za fiksiranje U profila i cele skalamerije.

Image

Kad sam napravio sklop ukapirao sam da je pored eliminisanja zazora, prednost ovakve veze to što ona nije kruta kao zavarena (ima rad po x i y osi koji ne utiče na preciznost) i može da apsorbuje manja odstupanja uglova pod kojima su ose zavrtnja koji vuče/gura i navrtke :forbannad:.

Ala sam ga objasnio heb...:D:D:D
Kad naiđe oluja jedni grade zidove - drugi prave vetrenjače
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ma skontali smo :) Sad jos da kazes kako se pokazala?
User avatar
diplmajstor
Majstor
Posts: 298
Joined: 30 Apr 2009 09:59
Location: Zemun
Contact:

Post by diplmajstor »

Mrzi me sad da razvaljujem varove, a ovo ću da probam na firungu za glodalicu. U svakom slučaju kad završim ispričaću utiske. Samo da malo otopli :spyfoordig:
Kad naiđe oluja jedni grade zidove - drugi prave vetrenjače
User avatar
diplmajstor
Majstor
Posts: 298
Joined: 30 Apr 2009 09:59
Location: Zemun
Contact:

Post by diplmajstor »

Evo još malo dorada cirkulara koje sam nedavno napravio. Prvo sam doradio firung stavljanjem preciznije oznake širine rezanja. Metar sam nacrtao na računaru, odštampao na samolepljivom fluorescentno žutom papiru, prelepio širokim selotejpom da smanjim oštećenja i isekao na potrebnu širinu. To je bio lakši deo posla :). Teži deo je odrediti nultu poziciju, odnosno tačno zalepiti metar. To sam uradio ovako:
Postavio sam firung na proizvoljnom mestu, uključio cirkular i zasekao letvicu. Izmerio sam širinu zasečenog dela i dobio stvarno rastojanje od nulte pozicije. Sada je samo trebalo bez pomeranja firunga zalepiti traku metra tako da pokazuje širinu isečene letvice. Za očitavanje sam iskoristio lupu sa crtom koju sam dobio uz originalni firung, i to je to
Image
Image

Sledeća popravka je ukrućenje celog cirkulara, koji je zbog svih ovih intervencija postao dosta teži, ali u gornjoj polovini što nije dobro za stabilnost. Takođe, originalne nogice su od čeličnog lima savijenog u L profil i malo se uvijaju pri mrdanju. Zato sam rešio da ceo cirkular zatvorim. Za to sam iskoristio deblju šperploču. Usput sam skinuo donju plastiku kojom je cirkular bio zatvoren sa donje strane i umesto nje postavio obrnutu piramidu kojom se piljevina koju ne uhvati sakupljač povezan na usisivač, skuplja u kutiji koju sam stavio ispod.
Image

Spreda sam ostavio otvor za pražnjenje kutije i pristup unutrašnjosti.
Image
Image
Image
Image


Ovim zatvaranjem se težište malo spustilo, ali važnije od toga je to što je čitavo postolje značajno ukrućeno i ne mrda :cool:. Još jedino razmišljam da neki teret pričvrstim za donji deo čime bi još povećao stabilnost, ali otom potom.
Kad naiđe oluja jedni grade zidove - drugi prave vetrenjače
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

diplmajstor wrote:U svakom slučaju kad završim ispričaću utiske. Samo da malo otopli :spyfoordig:
Vidim "otoplilo" ovih dana :)
User avatar
diplmajstor
Majstor
Posts: 298
Joined: 30 Apr 2009 09:59
Location: Zemun
Contact:

Post by diplmajstor »

I dalje imam isti stoni cirkular, samim tim i iste probleme :) koje nastavljam strpljivo da rešavam
Image
Image
Image
Image
Image

Opširnija verzija: http://drvenisvet.blogspot.rs/2016/03/z ... darac.html
Kad naiđe oluja jedni grade zidove - drugi prave vetrenjače
User avatar
sasasasa
Velemajstor
Posts: 1730
Joined: 05 Apr 2016 18:36
Location: Prijedor

Post by sasasasa »

Sta covjek napravi od Einhella :D
:hurra:
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

a tek slajfericu i to oscilirajucu :pljesk::pljesk::pljesk:

a sto su dobriii prsluci :)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
Post Reply