Daščice od oblice

Forum za razmenu ideja o stolarskim pomagalima i šablonima, samo za članove
Post Reply
User avatar
diplmajstor
Majstor
Posts: 298
Joined: 30 Apr 2009 09:59
Location: Zemun
Contact:

Daščice od oblice

Post by diplmajstor »

Poželeo sam da od oblica osušene trešnje isečem daščice koje mogu da koristim za neke sitnije komade, za umetanje i kombinovanje sa drugim vrstama drveta. Alatka koja se nameće za ovu akciju je bansek sa pomagalom koje sam napravio, a koje izgleda ovako:
Image

Znači, dva paralelna komada iverice na rastojanju koje odgovara širini firunga na banseku. Oba komada su izbušena tako da kroz jedan prolaze dva zavrtnja koja drže oblicu, a kroz drugi alat kojim se zavrtnjevi pritežu. Fiksiranje oblice naravno vršimo na ravnoj podlozi.
Image

Pomagalo zajedno sa oblicom naseda na firung i kreće igranka :)
Image

Firung pomeramo svakim prolazom za onoliko koliko želimo da bude debela daščica, sve dok ne dođemo do zavrtnjeva :D:D
Image

Image

Image

I tako malo po malo dođosmo do gomile lepih daščica.
Image

Sledeća faza: Krajcovanje.
Ovo sam rešio da izvedem uz korišćenje stonog cirkulara koji nažalost nema "sanke" - mislim da se stvar tako zove :/ . Zato sam napravio sledeće pomagalo:
Image

Image

Znači, komad daske na koji je sa donje strane pričvršćen profil koji ulazi u kanal na ploči cirkulara. Sa gornje strane su glodalicom usečena dva "T" kanala u koje ulaze glave mašinskih zavrtnjeva koji drže letvu sa stegom, čime je omogućeno podešavanje širine daske.
Image

Postavimo pomagalo u kanal, podesimo letvu prema širini daske koja se krajcuje, stegnemo leptir navrtke, a zatim stegnemo daščicu uz pomoć stege
Image

Pali mašinu :rolleyes:
Image

Posle prvog prolaza, okrenemo daščicu, naslonimo ravnu stranu na letvu pomagala, stegnemo i vozi dok ima materijala. Posle potrebnog broja ponavljanja, dobijamo lepu gomilicu daščica spremnu za dalju obradu.
Image


E samo da je sve ovo jedno pet puta veće ... :D:D:D
Kad naiđe oluja jedni grade zidove - drugi prave vetrenjače
User avatar
runer
Vrhunski majstor
Posts: 1146
Joined: 18 Feb 2010 11:11
Location: Backa Palanka

Post by runer »

Evo kad covek zna sa masinama i sa kompom to se zove uspesno objasniti sto na zalost nije slucaj samnom ne lezi mi bas komp.
Ko ne zna da ne zna bezi od njega!
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5367
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

jako lepo prezentovano.;)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
Ica
Šegrt
Posts: 28
Joined: 01 Nov 2010 18:58

Post by Ica »

Super objašnjeno.
Mene zanima kako si zadovoljan sa Nutoolovim bansekom, jer treba da se odlučim koji bansek da kupim?
User avatar
diplmajstor
Majstor
Posts: 298
Joined: 30 Apr 2009 09:59
Location: Zemun
Contact:

Post by diplmajstor »

Hvala Majstori!
Ica wrote:Super objašnjeno.
Mene zanima kako si zadovoljan sa Nutoolovim bansekom, jer treba da se odlučim koji bansek da kupim?
Ica, utiske o ovom banseku sam napisao ovde: viewtopic.php?id=2592&p=2
pa da se ne ponavljam
Kad naiđe oluja jedni grade zidove - drugi prave vetrenjače
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

Bravo majstore.
Nego kad ce prezentacija o friziranju Einhela i gera ? Kako vidim sa slicica veoma ozbiljno si frizirao Einhela
User avatar
dragisa dragisa
Majstor
Posts: 352
Joined: 07 Dec 2008 14:28
Location: Beograd-Mirijevo

Post by dragisa dragisa »

Лепо човек написао "диплмајстор", а ови наши администратори терају "прецизни шегрт".
О'ма' да се брише шегрт и да остане само мајстор!
Због оваквих постова (ваљда се то тако каже) прво "трчим" на овајфорум, па тек онда долази на ред оно за шта сам сео за рачунар.
Свака част и капа доле!
јнтересује ме како је рађен онај"Т"канал (један пролаз, или како већ, глодалица у столу итд).
Чуо сам да нож лако пуца, па не бих хтео да прођем као чика метабо, или још горе.
Last edited by dragisa dragisa on 27 Nov 2010 08:00, edited 1 time in total.
Tri puta meri, jednom seci... i tako jedno pet šest puta
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14941
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

T kanal radis tako sto prvo prodjes ravnim glodalom odgovarajuce debljine (recimo 6mm), ne pomeras vodjicu, stavis T glodalo i onda proteras i njega.
Metabo je hteo da proba "iz cuga".
User avatar
dragisa dragisa
Majstor
Posts: 352
Joined: 07 Dec 2008 14:28
Location: Beograd-Mirijevo

Post by dragisa dragisa »

Јасно. Хвала на одговору.
Tri puta meri, jednom seci... i tako jedno pet šest puta
User avatar
diplmajstor
Majstor
Posts: 298
Joined: 30 Apr 2009 09:59
Location: Zemun
Contact:

Post by diplmajstor »

Hvala Majstori na pohvalama. Å to se tiče "T" kanala i ja sam radio kao metabo "iz cuga", s tim što sam imao više sreće :rolleyes: : Sledeći put ću se ipak setiti čika boleta.
dikar wrote:Bravo majstore.
Nego kad ce prezentacija o friziranju Einhela i gera ? Kako vidim sa slicica veoma ozbiljno si frizirao Einhela
Postaviću temu kolko danas
Kad naiđe oluja jedni grade zidove - drugi prave vetrenjače
User avatar
beli
Zarezivač olovaka
Posts: 18
Joined: 29 Feb 2008 15:06

Post by beli »

Dopada mi se pomagalo za cirkular, zato što omogućava bezbedno sečenje malih komada.
Post Reply