Pokazivac vlaznosti drveta

Forum za razmenu ideja o stolarskim pomagalima i šablonima, samo za članove
Post Reply
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Pokazivac vlaznosti drveta

Post by velja »

Ovu napravu sam krstio pokazivac vlage zato sto mi daje orijentaciono stepen vlaznosti drveta to jest, stepen rasirenosti ili skupljenosti drveta od vlage. Mozete sami da zakljucite kako radi. Skroz uspravni polozaj je bio pri kraju leta i pokazuje idealno stanje vlaznosti u mojoj garazi. Sto je kazaljka tom polozaju bliza bolje je za rad

http://picasaweb.google.co.uk/Velja.Cve ... 9764668546
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14944
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ovo je u sustini pokazivac vlaznosti u tvojoj garazi, odnosno u prostoru u kome se ova napravica nalazi, a ne pokazivac vlaznosti drveta.
Pre bi ga nazvao "drveni pokazivac vlaznosti", mada sto jeste jeste, pokazuje koliko vlage ima u ovoj dascici od koje je napravljen.
Zgodna napravica.
User avatar
djagi
Majstor
Posts: 309
Joined: 12 Dec 2007 01:11
Location: Trstenik

Post by djagi »

I bre Veljo , da mu docrtas joc neku recku i da napises i neki broj moze da pokaze i koliko je sati
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

Pazi Bole, nije bas tako. Kako se ponasa ta dascica od koje je napravljen taj pokazivac tako se ponasaju manje-vise i ostale daske u garazi. Veliki otkloni ukazuju da tada ne treba nista da se radi sa tim drvetom. Digitalni pokazivac moze da pokaze da je vlaznost vazduha pala sa 70% na 50% posle 30min provetravanja. Drvetu treba da sa 14% padne na 11% nekad i 2 nedelje. Moja garaza se ne zagreva. Ljudi koji konstantno greju svoje radne prostore nemaju potrebe za ovakvim ocenjivanjem.

@Djagi: Bice jos crtica i brojeva samo polako :)
Last edited by velja on 22 Oct 2010 07:39, edited 1 time in total.
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14944
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Hmmm u pravu si ako pricamo o "normalno" suvim daskama, koje su vec neko vreme (par dana) provele u tvojoj redionici.
Za one koje tek unosis pokazuje gde ce im vlaznost biti za neki dan ako se uslovi u radionici ne promene, a za one ne kojima je "juce pevao vrabac" nema svrhe.
User avatar
velja
Vrhunski majstor
Posts: 1076
Joined: 07 Oct 2007 18:03
Location: PO N44.62734° E21.16583°

Post by velja »

Naravno. To se i odnosi na one koje tu stoje duze vremena. One koje tek unosim merim njihovu vlaznost odgovarajucim meracem.
Kako kazu nasi stari: "Bolje znati mnogo i cesto, nego ne znati nista, povremeno nikad, kojekude..."
Post Reply