Frezeri i dodaci

Forum za razmenu ideja o stolarskim pomagalima i šablonima, samo za članove
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14947
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Ne pricam o takvim stvarima. Mada, ja imam ovakvu stenlijevu vinklu, burazer ima ovakvu kao tvoju, i razlika u kvalitetu je velika. Originalna cini mi se starret, je jos skuplja ali i jos kvalitetnija (samo jednom sam je video uzivo). Inace ova tvoja je kopija bas starreta. Ne kazem da ova ne radi, ali ima tu... recimo povrsina lenjira koja nije sjajna vec je saten, pa se lakse uocava mera, finije izvuceni podeoci...

Primera radi, nevezano za alat, imam kinesku NexTorch baterijsku lampu. Vrhunski napravljena. Li-ion punjiva baterija, avionski anodizirani aluminijum, LED ekstra snage i male potrosnje (110 lumena/3 sata rada, 2.5 lumena/100 sati rada), dva punjaca (220C i 12V)... jednostavno kad je uzmes u ruke vidis da je pravljeno kvalitetno, nigde tragova lose zavrsne obrade, cak ni unutra gde se ne vidi. Ali... 100 evrica. Surefire istog/slicog kvaliteta je oko 120-150 (posto ne postoji bas identican model)
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

Ovaj kineski lift http://jrtool.en.alibaba.com/product/51 ... erproduct1 mi izgleda kao"vec vidjeno"
malo sam "njuskao" i nasao http://www.rockler.com/product.cfm?page ... ter%20lift.
Razlika u ceni ja samo prividno na strani kineza jer 90-100$ je veliko prodajna, ako stavite marzu od minimum 50%( 100% je sasvim normalna marza za kinesku robu) + transportne troskove+carina + pdv ovaj kinez ce dostici rocklera i to na USA terenu
E sad je pitanje jeli kinez ima isti kvalitet kao Rockler,
Odgovor je "pluniuti" 200 i kusur $ pa proveriti. Ja ne bih proveravao
branimir
Majstor majstora
Posts: 691
Joined: 13 Dec 2007 09:46

Post by branimir »

Razlika izmedju 1,5evra i 8o dolara(u ovom slucaju) je i te kako velika, a ono sto mi je i najbitnije,
vinkl je u svim pozicija tacan, a to se mora priznati i trazi, sve ostalo je drugi plan
sto se mene tice.
Dikar, lift je lift i on ima svoju funkciju, kada budes imao iskustva u izradi alata shvatices neke stvari.
Last edited by branimir on 01 Jan 2012 12:31, edited 1 time in total.
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

Branimire otprilike pricamo o istoj stvari. Ako je ondos cena kao kod vinkle, i kosta 100$ na Balkanu, ja bih recimo kupio taj lift i proverio. Licno mislim da bi taj kineski lift bio ok. Ako se "sunja" jos malo ispalo bi da Rockler ove liftove narucuje kod kineza.Kao prvo ovaj lift podrzava iste frezere kao i amercki Rockler, dizajn i izrada su identicni jedino boja je razlicita.

PS onu vinlku imam i ja, samo ovde kosta 5 eura i trazila je malo smirglanja, odlivci nisu bili bruseni
Inace sa konstrukcijom oavakvog lifta nemam ama bas nikakvog prakticnog iskutstva, sem teoretskog. A teorija mi kaze da zazori treba da su minimalni, sve treba da klizi, a sve ovo trazi sem brusilice i svajc aparata i neke druge alate koje ja nemam.
trenutno se zezam sa ovom konstrukcijom http://www.youtube.com/watch?v=V_KqS6jW ... re=related i pored jednostavnog izgleda, nije tako jednostavno, otprlike znam sto si hteo da mi kazes ;)
Last edited by dikar on 01 Jan 2012 17:06, edited 1 time in total.
User avatar
runer
Vrhunski majstor
Posts: 1146
Joined: 18 Feb 2010 11:11
Location: Backa Palanka

Post by runer »

Ja imam original Stenlija ali on ima i dodatke kao sto je dodatak za odredjivanje centra kruznice i plus uglomer. Doneo mi kum iz USA ali mislim da je placen 50dolara. S obzirom na te dodatke mora biti i veca cena.
Ko ne zna da ne zna bezi od njega!
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14947
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Upravo o tome se i radi.
Moze se od jeftine blanje, vinkle, ne znam ni ja cega... napraviti pristojna, ali ono sto kosta je da ti jednostavno odes u radnju (ili na net) kupis i pocnes da radis, bez ikakvog doterivanja, stelovanja, namestanja, brusenja, smirglanja i sta ti ja znam.
Sto rece neko: ja da sam hteo da se bavim metalom ne bih isao u stolare :)
To fino doterivanje, zahteva ili top klasu masina na kojima se radi, ili rucnu doradu, a i jedno i drugo je skupo, tako da to mora da se odrazi na krajnju cenu.
branimir
Majstor majstora
Posts: 691
Joined: 13 Dec 2007 09:46

Post by branimir »

Profesore, hoces da kazas da skart ne postoji kod Stenlija i drugih, narocito kada je u
pitanju merna tehnika.Ja sam uzeo dva komada i nijedan nisam trebao doterivati.I jos nesto,
neko ko ima mesecnu produkciju 50.000 komada ne radi nA nekvalitetnim masinama(uglavnom iz Japana),
a plate su 50-tak dolara. I opet, trgovci odredjuju cenu i kvalitet robe(kupuju proizvodnju), a tako je isto i na zapadu u zavisnosti
od kupovne moci stanovnistva.I Bosch uzima od kineza i lepi svoje etikete(zeleni frezer i drugo).
To sto Dikar nije proverio vinkl je njegova greska ili je takav svesno uzeo a i platio ga je triput vise nego ja, a ja sam moj
uzeo kod Kineza u prodavnici.
Inace strogo vodim racuna kad kupujem vinkl i uvek ga proveravam pre nego sto kupim, a malo ih ima tacnih ali
se nadje i veoma lako se utvrdjuje da li je tacan a postupak je sledeci.
Nasloni se vinkl na plocu, obelezi se donja i gornja linija(ne treba povuci celu jer trgovac nece datai) zatim se vinkl
okrene na drugu stranu i ako se tacke ne poklapaju onda nije tacan.
Post Reply