Šablon za klap - šarke

Forum za razmenu ideja o stolarskim pomagalima i šablonima, samo za članove
User avatar
Bojan
Administrator
Administrator
Posts: 1536
Joined: 17 Jul 2007 22:50
Location: L.A.
Contact:

Šablon za klap - šarke

Post by Bojan »

http://www.rockler.com/articles/display ... ory_id=156

Jel video neko ovakav šablon da može da se kupi?
User avatar
zoranp
Majstor stolar
Posts: 463
Joined: 07 Nov 2007 10:37

Post by zoranp »

ne znam, stvarca je interesantna.
Iako većina stolara to radi stupnom bušilicom, a ja to radim frezerom.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14947
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

I ja ga radim glodalicom. Imam jedan sablončić za obelezavanje koji sam kupio svojevremneo u madjarskoj (praktiker). Pravi ga Hettich, ne znam da li ih ovde neko prodaje. Å ablonče je i za šarke sa 35 i sa 26mm rupom, kao i za ekscentre 25mm, i za jos jedan tip veze (nemam pojma kako se zove). Evo skeniranog njegovog omota (malo sam seckao i lepio u fotosopu da bi sve stalo na ispod 100K)
Image
Inace svidja mi se kako je ovaj zamisljen. Moracu da sednem i napravim jedan sablon, mada bi trebalo da moze da se upotrebi sina od glodalice (njom ionako radim perforaciju za police, na koju se kace i sarke), samo mi treba jedan do dva dodatka. Metalni blok odgovarajuce duzine da odredi pocetnu udaljenost od donje ivice vrata u zavisnosti da li je element sa dnom prikacenim odozdo ili ubacenim izmedju bokova, plus da ga pomeri za jos 1.5mm posto su vrata kraca od elementa za 3mm.
User avatar
zoranp
Majstor stolar
Posts: 463
Joined: 07 Nov 2007 10:37

Post by zoranp »

ja ne koristim šablonu, namjestim dubinu i udaljenost na frezi i samo udaram bez razmišljanja.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14947
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Da to je moguce ako ti nije bitna precizna vertikalna pozicija sarke na vratima. To jest ako nemas unapred odredjenu poziciju sarke na boku korpusa, pa mozes da je prvo pricvrstis za vrata, a onda vrata sa postavljenim sarkama kacis za korpus.
Posto uvek radim sa 37/32 preforacijom za police (u koju se srafi deo sarke koji ide na bok korpusa), meni je unapred odredjen polozaj sarke na korpusu, tako da je potrebno precizno preneti meru na vrata.
User avatar
Misko
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 240
Joined: 21 Dec 2007 14:45
Location: Beograd

Post by Misko »

mBole je u pravu a što se tiče šablona za šarke isti taj ( Hettich-ov ) možeš naći u Beogradu ulica Kablarska 5, radnja Fer shop, tel. 011/ 369-32-39.
ljudi rade sa njihovim okovom kao i ostalih renomiranih proizvodjača.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14947
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Hettich inace ima bas dobre okove. Mozda ne "fancy" kao blum, ali ono sto naprave, naprave veoma solidno. Vec dugo trazim njihove nosace za police (one male, sto idu u 5mm rupu). Fenomenalno su odradjeni. Kupovao sam ih svojevremeno u Segedinu, u Praktikeru, ali vec neko vreme slabo idem na tu stranu.
User avatar
Misko
Pred-majstorsko zvanje
Posts: 240
Joined: 21 Dec 2007 14:45
Location: Beograd

Post by Misko »

Pa mBole sad imaš njihovu adresu i tel, pa navali na kupovinu;) a da imaju dobar okov to stoji doduše odavno nisam pitao za cene, a što se tiče Bluma pa hetiks je po meni mešavina efg-vea i bluma, po dizajnu.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14947
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nego sta nego cu da navalim :)
Evo tezgarim od petka ujutru, iako sam kao na odmoru. Jedna fizicka (kablaza) i jedna logicka mreza (server, stanica...). Poginuo sam prvo na onoj kablazi (mali broj prikljucaka, ali magacin gde se sva kablaza vodi na 4.5m visine, a magacin je 60m dugacak). A za ovu logicku sam juce poceo u 14:00 i sad sam stigao kuci.
Kanuce neka parica, pa bi mogle da padnu police za knjige koje mi trebaju vec neko vreme.
User avatar
belushi
Šegrt
Posts: 33
Joined: 30 Dec 2007 19:16
Location: Sremska Mitrovica

Post by belushi »

Nabavio sam ovaj mali šablončić za šarke u navedenoj prodavnici.
Å ablon je super ali moram pohvaliti i prodavca koji me prvi put vidi ali nije hteo da naplati sablon (u stilu - kuća časti)
Uglavnom, ima svega od Hettich-a i sve je vrlo kvalitetno. Ima i drugih šablona ali su, za mene amatera, jako skupi.
P.S. Izvinite ako ovo izgleda kao reklama, to mi nije bio cilj.
User avatar
boggy
Majstor majstora
Posts: 696
Joined: 03 Jan 2008 18:41
Location: Beograda
Contact:

Post by boggy »

belushi wrote:....
P.S. Izvinite ako ovo izgleda kao reklama, to mi nije bio cilj.
Hm, nisam vlasnik ovog foruma, ali me izuzetno zanima svaka prodavnica, u kojoj ima da se kupi to sto mi treba, i jos me vise zanima da li su ljudi u toj prodavnici ljubazni i korektni,... poslednja velika kupovina koju smo imali... recimo... presudila je ljubaznost i korektnost prodavca... ne cena/kvalitet proizvoda. Pri tom ne mislim na formalnu ljubaznost, pa onda "noz u ledja", kad se okrenes.... :/ :rolleyes:

Izvin'te na off-topicu :D

pozdrav

bogi
Last edited by boggy on 30 Jan 2008 19:11, edited 1 time in total.
User avatar
nikola145
Precizni šegrt
Posts: 81
Joined: 29 Jan 2008 11:47
Location: Bgd
Contact:

Post by nikola145 »

Ja vas nista ne razumem ?!

zasto kupujete sablone za takve stvari kad to mozete da napravite za par minuta itako vam nece valjati za sledeci posao ili ce zavrsiti u furuni ili ce vam smetati....
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14947
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Stvar je upravo u tome da ovakav sablon vazi za svaki posao.
Udaljenost rupe za sarku na vratima (fi 35mm) od ivice vrata je uvek ista, odnosno to je standard.
Raspon rupa za sarku na boku elementa je uvek 32mm (standard).
Perforacija za rupe 5mm za nosace polica bi trebalo da je uvek 37/32 (standard, 37mm od prednje ivice boka elementa, 32mm raspon izmedju rupa, celobrojni umnozak od 32mm izmedju prednjeg i zadnjeg reda rupa za nosace polica). U te iste rupe za police ustvari idu i sarke, ili sa tiplovima 5mm ili sa odgovarajucim srafovima.
Znam da se to uglavnom radi "odokativno", ali to ne znaci da tako i treba da se radi :)
User avatar
zoranp
Majstor stolar
Posts: 463
Joined: 07 Nov 2007 10:37

Post by zoranp »

mbole wrote:Znam da se to uglavnom radi "odokativno", ali to ne znaci da tako i treba da se radi :)
S tim se u potpunosti slažem, Ja koristim šablone gdje god to mogu, i to iz par razloga:
Ubrzavaju posao
Povećavaju točnost
Smanjuju mogućnost pogreške
I ono što mi je najbitnije, ne moram svaki puta razmišljati i gubiti vrijeme na mjerenje, zacrtavanje i provjeru jer sam to već jednom napravio. Nakon tri mjeseca ja zaboravim, ali šablona ne.

Skoro da sam zaboravio, šablonu može koristiti i pomoćnik, tako da ne moraš stalno nekome visiti za vratom jer šablona to čini umjesto tebe.

Moja radiona je puna različitih pomagala i šablona koje vise okačene na zidove.
User avatar
anticzlatko
Precizni šegrt
Posts: 66
Joined: 20 Oct 2008 19:19
Location: Pancevo

Post by anticzlatko »

Misko wrote:mBole je u pravu a što se tiče šablona za šarke isti taj ( Hettich-ov ) možeš naći u Beogradu ulica Kablarska 5, radnja Fer shop, tel. 011/ 369-32-39.
ljudi rade sa njihovim okovom kao i ostalih renomiranih proizvodjača.
U kom delu grada se nalazi Kablarska ulica?
I kako se izgovara rec Hettich? Jel Hetiš?

P.S.(Čisto da se ne izblamiram) :)
Post Reply