mortise jig - interesantno i jednostavno rešenje za spojeve

Forum za razmenu ideja o stolarskim pomagalima i šablonima, samo za članove
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14944
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

metabo wrote:Da li si razmišljao o osloncu postolja glodalice nakon ivice momagala (kutije)? Ako koristiš samo šinu, da li je debljina obratka dovoljan oslonac za stogo horizontalan položaj glodalice.
Glodalica se oslanja na samu sinu. Ona uopste ne dodiruje obradak svojom stopom.
Oslonac je u dve dosta razmaknute tacke (sirina sine) tako da je stabilan:
1. stopa glodalice se oslanja uz ivicu sine koja je do obratka
2. vodjica koja je kruto povezana sa glodalicom se oslanja na suprotnu stranu sine (onu gde je ispupcenje po kome klizi)
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Kod ovog Bosch dodatka postoji i podmetač koji ide ispod stope, a jednake je visine kao debljina šine. Stopa može da klizi po šini, ali može i dalje od šine tako da je u tom slučaju bitna i ta druga tačka oslonca. I Bosch šina ima trbuh u koji naleže ženski, dado, deo dodatka koji je preko dve šipke vezan sa glodalicom.

Metabo šina, koju imam, je malo drugačije rešena jer u njoj postoji U kanal sa plastičnom šipkom na koju se kače razni alati (cirkular, glodalica...). U novom rešenju i Metabo je prešao na varijantu sa "bregom" na šini. To su izgleda standardizovali prema Festu :)

BTW, koliki je tebi maksimalan hod precizne kontrole (ova sa skalom na 0,1mm) na dodatku? Kod Boscha 2,2cm, posle je silovanje opruga.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14944
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Morao bi da premerim, ne znam napamet, ali cini mi se da je isto nesto reda 2cm. Pri tom kod mene nema nikavih opruga. Sasvim je drugacije resenje nego kod Boscha.
Ja imam jedan dodatak koji ide na samu glodalicu, i kojim ona moze da se osloni o materijal, ali on ne ide ispod vec sa strane stope. Posto u principu sina nije daleko od linije reza i ovaj oslonac samo na sinu radi sasvim lepo.
Post Reply