Multi slot mortising-složna braća kuću grade

Forum za razmenu ideja o stolarskim pomagalima i šablonima, samo za članove
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14947
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Pa "klikces" dok makita ne radi.
Vretenom se podesava udaljenost glodala od stola, i nije bas predvidjeno (a nije ni bas bezbedno), pomerati vreteno dok masina radi.
Polugom sa strane, se sto pomera napred-nazad i levo-desno, i na taj nacin reze materijal.

No to je vise "estetski" detalj. Kod Kanadjanina je imao i funkciju, posto je on koristio obicnu T-maticu kao onu koja je vezana sa vretenom i pomera nosac glodalice gore-dole. Posto je ona "labava", a njemu je odgovarao korak od 1/6 kruga, stavio je obicnu sestostranu maticu, i jedno parce flaha koje nateze opruga preko ivice matice, kako se vreteno ne bi okretalo usled vibracija.
Posto smo mi pravili tu maticu od masinske plastike, ona je taman lepo "tvrda" da vibracije ne mogu da okrenu vreteno, a da moze dovoljno lako da se okrece.
User avatar
digger
Majstor
Posts: 352
Joined: 23 May 2008 14:59
Location: Tamo daleko

Post by digger »

Svaka cast.
User avatar
singer
Glavni moler
Glavni moler
Posts: 5370
Joined: 19 Nov 2009 19:04
Location: Novi Sad
Contact:

Post by singer »

osto bez texta.:)
Nema tog industrijskog giganta od koga mi ne mozemo napraviti malo ili srednje preduzece!!!
User avatar
zvecanac
Majstor majstora
Posts: 612
Joined: 01 Oct 2008 20:54
Location: Srbija, Zvečan

Post by zvecanac »

Svaka cast kanadjaninu za ovu skalameriju,ali mi smo pre njega pronasli toplu vodu.
Radi se sa pristojnim frezerom preko sablona za (cafni,cep, muski deo kako ga vec ko zove) tako sto se obradak stegne vertikalno u radnom stolu ili za nogar od nekog stola i prateci frezerom sablon iz jednog poteza obradjujes cep i automatski zaobljujes ivice,da posle ne moras da ih obradjujes turpijom,sto kod njega nije moguce.
I ovo ce da prodje.
(kada ti je lepo kao opomena ,kada ti je tesko kao uteha).
Strug i moja masta mogu da naprave svasta...
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14947
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Neko vise voli sablone i vodjenje glodalice rukom, neko vise voli "masinicu".
Slot mortiser nije izmislio kanadjanin, on ga je samo iskonstruisao tako da mozes sam da ga napravis, a da ne kosta mnogo.
Usput tih sablona za cep i rupu ima u mali milion varijanti, od jako jednostavnih do jako slozenih (a nesto ba ne verujem da smo ih mi izmislili :)).
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14947
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Nego, juce sam shvatio da bi vreteno kad se vec pravi trebalo da bude sa levim navojem.
Kod vecine masina je takvo, odnosno alat se udaljava od rucke kad rucku vrtis u desno.
Kad smo ovo pravili, jednostavno mi nije palo na pamet, a juce su mi stigle ureznica i nareznica M10X1 za levi navoj pa sam shvatio.
User avatar
zvecanac
Majstor majstora
Posts: 612
Joined: 01 Oct 2008 20:54
Location: Srbija, Zvečan

Post by zvecanac »

mbole wrote:Neko vise voli sablone i vodjenje glodalice rukom, neko vise voli "masinicu".
Slot mortiser nije izmislio kanadjanin, on ga je samo iskonstruisao tako da mozes sam da ga napravis, a da ne kosta mnogo.
Usput tih sablona za cep i rupu ima u mali milion varijanti, od jako jednostavnih do jako slozenih (a nesto ba ne verujem da smo ih mi izmislili :)).
Ma ovaj sablon da mozes prema bilo kom otvoru da napravis cep sa zaobljenim ivicama prema precniku burgije jos nisam nasao na netu,a mnogo prakticna stvar,jednostavna i zanemarljivo jeftina.
I ovo ce da prodje.
(kada ti je lepo kao opomena ,kada ti je tesko kao uteha).
Strug i moja masta mogu da naprave svasta...
User avatar
zvecanac
Majstor majstora
Posts: 612
Joined: 01 Oct 2008 20:54
Location: Srbija, Zvečan

Post by zvecanac »

To je to,hvala ti na trudu i brzom odgovoru.

Pozdrav
I ovo ce da prodje.
(kada ti je lepo kao opomena ,kada ti je tesko kao uteha).
Strug i moja masta mogu da naprave svasta...
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

mbole wrote:Pa "klikces" dok makita ne radi.
Vretenom se podesava udaljenost glodala od stola, i nije bas predvidjeno (a nije ni bas bezbedno), pomerati vreteno dok masina radi.
Polugom sa strane, se sto pomera napred-nazad i levo-desno, i na taj nacin reze materijal.

No to je vise "estetski" detalj. Kod Kanadjanina je imao i funkciju, posto je on koristio obicnu T-maticu kao onu koja je vezana sa vretenom i pomera nosac glodalice gore-dole. Posto je ona "labava", a njemu je odgovarao korak od 1/6 kruga, stavio je obicnu sestostranu maticu, i jedno parce flaha koje nateze opruga preko ivice matice, kako se vreteno ne bi okretalo usled vibracija.
Posto smo mi pravili tu maticu od masinske plastike, ona je taman lepo "tvrda" da vibracije ne mogu da okrenu vreteno, a da moze dovoljno lako da se okrece.
pa taj "zvucno estetski efekt" se lako izvodi ispod daske se stavi po 10 eksercica( za svaki mm) i recimo celicni plehic je fiksiran i on "klikce" (kao u nase djacko doba sa biciklima).
Ma sve se mislim da ovo kliktanje nije to sto te preokupira, ajde priznaj da mislis kako da ugradis step motore ;=)
Last edited by dikar on 02 Feb 2010 23:58, edited 1 time in total.
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14947
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Vidis, nije losa ideja :)
Taman sam uzeo jedan steper al za sasvim drugu namenu (nevezano za stolariju i CNC), mozda smislim i kako ovde da ga ubudzim :)
User avatar
dikar
Vrhunski majstor
Posts: 1145
Joined: 05 Jun 2009 17:26
Location: Stip

Post by dikar »

evo jos jedna ideja
Sigurno imas neki stari kasetofon. Svi kasetofoini su imali one mehanicke brojace za traka od 000-999. Taj isti mozes da povezes sa osovinom rucke i i u zavisnosti od remenice mozes da dobijes precisnost od 0.1mm ili 1 mm
Obaska korisna stvar je sto se isti resetuje po potrebi i uvek imas nultu poziciju
Pozdrav
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14947
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Imam jedan kasetofon, jeste star, al ne bi mu bas vadio crevca: Denon, 3 glave, direct drajv :)
Sluzi da se digitalizuju stare dobre pesme koj esu zaostale samo jos na kasetama.

Mada, kao ideja svidja mi se.
User avatar
metabo
Ultra majstor
Posts: 2991
Joined: 05 Feb 2008 21:58
Location: Zemun

Post by metabo »

Zar nije lakše sa fotoćelijom i nekim biperom na baterije :)
User avatar
mbole
Profesor
Profesor
Posts: 14947
Joined: 22 Oct 2007 01:26
Location: Batajnica, Zemun

Post by mbole »

Bolje je sa HAL senzorom, fotocelija oce da stuca zbog prasine :)
Post Reply